Nie widać dysku ssd w biosie

Witam 

Mam pewien problem ponieważ bios nie widzi nowego dysku ssd ( samsung 840 evo) w laptopie  Samsung r580. Co proponujecie. 

 

https://onedrive.live.com/redir?resid=9A31190AC16D2A06!274&authkey=!AOlHlntMcr7UG5s&v=3&ithint=photo%2c.jpg

Sprawdzić SSD w innym komputerze. Pewny jesteś, że nie uszkodziłeś laptopa przy wymianie dysków?

SSD jest nowy wiec nie ma po co go sprawdzać. Włożyłem z powrotem stary dysk i działa.  Czy to może być problem tego że płyta obsługuje sata 2 a dysk ssd jest sata 3?

I jesteś pewny, że to nie DOA?

Czy jest na sata2/3 nie ma znaczenia, będzie wolniej działać, ale komputer ale komputer i tak szybciej będzie działać. Zobacz czy dostępny jest nowy bios, ewentualnie ustawienia dysku ahci, ide itp. jeśli nie będzie widoczny nadal, sprawdź na innym kompie, to że jest nowy nie oznacza że musi być sprawny.

Problem w tym że nie mam go gdzie obecnie sprawdzić. Jak zmienić ahci, ide? Jestem w tym zielony. 

“I jesteś pewny, że to nie DOA?”  można jaśniej ? :slight_smile:

Dead-on-arrival  - w wolnym tłumaczeniu “zepsuty od początku”. Sprawdź SSD w innym urządzeniu i wtedy dopiero zacznij walczyć z laptopem.

Dead on arrival

 

Proponuję jednak w miarę możliwości test na innym PC, kwestia wizyty u kumpla, podłączyć i sprawdzić czy go wykrywa. Co do AHCI, przeważnie jest w karcie BIOS Integrated peripherals lub Advanced.

Jeżeli masz ukryty przycisk reset  gdzieś pod obudową to też nie zaszkodzi użyć, w blaszaku sugerowałbym reset BIOS przez baterię. Jednak obstawiam to co kolega @bachus :wink:

Jutro się dowiem czy dysk jest sprawny i dam znać. I to jest laptop semtex.

Dysk okazał się sprawny. Pomogło wgranie zmodyfikowanego biosu.