Nie widze HDD w kieszeni na dysk

po włożeniu dysku do kieszeni komp go nie widzi …

oba dyski sa sformatowane na NTFS.

Zworki z tyłu dysku są dobrze ustawione? tz. master - pierwszy ,slawe drugi.

musisz odpowiedziec na kilka pytań:

jaki masz system jak 98 to nie wykrywa ntfs

czy kieszeń nowa -bo jak tak to zalecam sprawdzić zworki

czy w biose widać dysk

a jeżeli wszyskie masz 2000 lub xp i nadal niewidzi dysku to prawdzopodobnie jest wina kieszeni , może uszkodzona jest taśma - najczęszcza przyczyna iż system nie widzi dysku nawet po biosem.Wówczas zalecane kupno nowej kieszeni albo przeróbka starej ale to musisz mieć jakieś doświadczeni sam ryzykujesz zniszczeim dysku lub kompa.

jak to będziesz wiedział daj znać :slight_smile:

jak zwykle zworki dajesz na cableselect by wyeleminowac twoj ewent. blad,

taka metoda; tasma ustawia /sama/ czy ma byc master czy slave

od od wejscia tasmy w gniazdo IDO masz Slave i na koncu Master

potem

sprawdzasz tasme metoda optyczna lub podmienasz na nowa

nastepnie

zostaje ci podlaczenie kieszeni do innego kontrolera IDE jak to nieda rezultatu podlaczasz dysk sam do kanalu IDE jak chula masz pewnosc ze ulegla uszkodzeniu tasma, w kieszeni laczaca gniazdo z wejsciem dysku HDD ewent. ulegla uszkodzeniu elektr.

jak niedziala dysk/jest do wymiany

oczywiscie jak odmawia wspolpracy na wszystkich kanalach kontrolera IDE

Dysk najpierw musi zostac wykryty przez BIOS

jak ma duzo pojemnosc a twoj BIOS ma z dwa latka

UPDATE nalezy wykonac BIOSU plyty glownej

strona producenta

pozdro

Nowa kieszeń

Mogę wiedzieć dokładniejo co chodzi ze zworkami ?

Mam tam takie 2 kable jednen czerowno-żółty, drugi taki szeroki szary … o to chodzi ?

Jak zobaczyć dysk w BIOS-ie ?

P.S nie śmiejcie się - nie znam się na hardware :confused:

przy starcie kompa naciskasz Esc i po chowi jestes w biosie. zazwyczaj jest to pierwsza zakładka w biosie gdzei sa wszystki podłączone urządzenia (gdzie nastawiasz czas) i tam powinieneś widzeć dsyk.

Powodzenia.

zworki to dokladnie 8 pinow po 4 w rzedzie

z tylu dysku obok gniazda zasilania po prawej stronie masz

na dysku masz napisane jak masz

wlozyc zworke /taki zacisk plastykowy na piny

i jak jest MASTER,SLAVE,CableSelect czy ogranicznik zmniejszajacy pojemnosc dysku;jak plyta twoja nieobsluguje tak duzego HDD i brak UPDATE BIOSU np.

jak niemasz pewnosci jak twoja plyta widzi Master czy Slave dajesz na cableselect np. w ECS jest odwrotnie /Master i Slave/ niz np. w Epoxie czy MSI /Slave Master/

ide-HDD.jpg

Dokładnie te pomiędzy gniazdem zasilania a gniazdem IDE po środku. :wink: :wink: :wink:

Gdy podmieniam dysk kolegi w środku obudowy to go komputer widzi, a jak to samo robię przez kieszeń to go nie widzi …

Sprawdź poprawność dociśnięcia kabli do kieszeni i dysku w kieszeni jeżeli wszystko jest OK najprawdopodobniej któryś z kabli w kieszeni jest uszkodzony. Jeżeli kieszeń jest nowa to po prostu ją wymień w sklepie na inną.

I jeszcze jedno:

Czy sam dysk i dysk w kieszeni podpinasz do tych samych kabli ??

Nie, w kieszeni na dysk sa odzielne kable

To chyba jest oczywiste :stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue: :P.

Pytam się czy pustą kieszeń (jak montujesz ją w komputerze) i dysk twardy kolegi jak go podpinasz bezpośrednio do kompa (wtedy gdy go widzi) podpinasz do tych samych kabli.

Tak

Najprawdopodobniej masz uszkodzoną kieszeń. Sprawdź ją podpinając do niej swój dysk. Jeżeli system nie będzie botował z dysku w kieszeni to masz odpowiedź na swoje pytanie.

Włożyłem do kieszeni na dysk dysk kolegi. Włączylem peceta i zobaczyłem jak zwykle napis “MERCURY technology for the next generation” i stał tak przez około 1 minutę i zobaczył tylko moje 2 systemy operacyjne, a kieszeń na dysk tak jakby pominął …

Jednak sam fakt tego, że “STAŁ” przez około 1 minutę o czymś musi świadczyć … :?

P.S. Najpierw problem z CD-romem potem z floopy a teraz kieszeń na dysk idzie najprawdopodobniej do wymiany :? :frowning:

ide primary master [Maxtor 4D06]

ide primary slawe [none]

ide primary master [CD-W512EB]

ide seconary slawe [none]

Drive A [1.44, 3,5 in.]

Drive B [none]

Floopy 3 Mode Support [Disabled]

Video [EGA/VGA]

Halt On [All, But keyboard]

Tak to u mnie w BIOSIE wygląda gdy nie mam podłąconego dysku w kieszeni. Jak powinno wyglądać jak go podłączę ?

Podłącz go bez kieszeni to będziesz wiedział jak :smiley: :smiley: :smiley: :smiley:

No po prostu eureka fiesta !!

Podłączyłem go nie z kieszeni tylko z kabelków IDE w środku i widzi mi oba dyski … Czyli nie trzeba było bawić się z kieszenią …

Problem rozwiązany.

So, close. :wink:

Niestety wyciągasz błędne wnioski. Jak już to powinien on brzmieć:

nie trzeba było bawić się z uszkodzoną kieszenią …

:lol: :lol: :lol: