Nie widzi dysku podczas instalacji windowsa xp

Witam.

Moim problemem jest instalacja systemu.

Mam Toshibe satellite L40-17Q i muszę zainstalować windows’a od nowa z powodu spowolnienia systemu oraz masie niepotrzebnych plików i wirusów.

Gdy włączam instalację- odczytuję płytę, naciskam ENTER aby zacząć proces (ładuję pliki itp) i pojawia sie komunikat, że nie widzi dysku.

Wiem że były już takie tematy lecz nie pomogły mi.

w biosie nie mam żadnych opcji z dyskiem SATA itp (jedynie zmianę odczytu z CD-Dysku)

Z góry dziekuję za pomoc.

Przepraszam za brak polskich znakow.

Skoro już trafiłeś na inne podobne tematy, i wyciągnąłeś z nich wniosek że należy przestawić tryb pracy kontrolera z AHCI na IDE, to jakim cudem pominąłeś kwestię integracji sterownika z instalatorem Windows w przypadku braku możliwości przełączenia trybu pracy kontrolera w BIOSie ?

Tak czy inaczej - proponuję byś do dalszych poszukiwań ruszył pod kierunkiem haseł : nLite i integracja sterowników z instalatorem Windows.

Hej,

Tutaj znajdziesz turtorial, jak krok po kroku zintegrować sterowniki SATA z systemem Windows XP.

Pozdrawiam,

Dimatheus

działania takie moga doprowadzic do “zepsucia” laptopa. Czy sie nie myle? Dlatego szukam profesjonalnej reki do pomocy.

jak narazie postaram sie zainstalowac system z poradnika od kolegi wyzej :wink:

Hej,

Skąd taki wniosek? Zintegrowanie sterowników z płytką instalacyjną to nic innego, jak dorzucenie sterowników do kontrolera dysków SATA, których na płytce po prostu nie ma, bo gdy premierę swoją miał Windows XP, interfejs SATA na rynku nie istniał. Gdyby był to komputer stacjonarny wyposażony w stację dyskietek, w czasie instalacji to nią można by się posłużyć do wgrania brakującego sterownika. A że laptopy - oraz dużo obecnych komputerów stacjonarnych - takowej nie posiada, konieczna jest integracja.

Pozdrawiam,

Dimatheus

kosmogcw , na forum używamy polskich znaków (ż, ł, ć, ś, ą itp.). Proszę wyedytować swojego posta i poprawić co trzeba. Niezastosowanie się do prośby będzie skutkowało przeniesieniem tematu do śmietnika.

a mogę poprosić o podanie mi linku do sterowników SATA? Wolę być pewny że jest to prawidłowy sterownik wiec proszę was o to.

Hej,

Na przykład na stronie producenta laptopa - tutaj. Rozpakowujesz archiwum, a sterownik, który potrzebny jest do integracji, znajdziesz w folderze AHCI HDD drivers ICH8M_32bit. Ewentualnie sterowniki te można znaleźć też na stronie Intel’a.

Pozdrawiam,

Dimatheus

ok dziękuje :wink:

Kolejna sprawa. ;/

Skopiowałem plik ktory mi powstał za pomoca programu wyżej podanego na pendriva i odpalajac instalację z niego mam komunikat że nie ma systemu na nim. “Missing operating system”

  • prawdopodobnie rozwiązane. Edytuję potem jeśli uda mi sie zainstalować i powiem jak to zrobiłem dla ułatwienia innym którzy mają ten sam problem.

Hej,

To akurat zupełnie normalne, Plik, który powstał, z rozszerzeniem iso, to obraz płyty, który należy wypalić przy pomocy na przykład programu ImgBurn. Jeśli wrzucisz go na pendrive’a, system nie będzie widział w nim obrazu płyty, tylko niezidentyfikowany plik - i dlatego pojawia się komunikat o tym, że nie znaleziono systemu. Oczywiście jest możliwe takie przygotowanie pendrive’a, by system z niego można zainstalować, aczkolwiek wymaga to podjęcia kilku dodatkowych kroków. Najlepiej więc po prostu obraz wypalić na CD bądź DVD i z niego zbootować komputer.

Pozdrawiam,

Dimatheus

instalka powstała w napedzie tzn dysk E. nie wiem jak to sie stało ale obyło się bez jakiego kolwiek nagrywania na płytę :wink:

Dziękuję wam za pomoc :wink:

Hej,

Faktycznie dziwne - tym bardziej, że napędy wirtualne nie są widoczne w czasie uruchamiania systemu. Choć najważniejsze, że udało się przywrócić kontrolę nad komputerem.

Pozdrawiam,

Dimatheus

dokładnie. :wink: zauważyłem powiadomienie w prawym dolym rogu że jakiś plik czeka na nagranie i jest właśnie tam :wink: wszedłem i kopie na dysk zrobiłem :wink: instalacja poszła jak z pładka :wink: