Nie widzi GPU w SLI

Witam. Mam mały problem. Dziś dostałem kartę graficzną GTX 680 TwinFrozr od MSI. Mam już jedną GTX 680 od MSI ale taką najprostszą

Czyli mam takie karty ( To są dokładnie te karty które posiadam)

Stara kareta - http://www.notebook4game.com/web/wp-con … s-Card.jpg

Nowa karta - http://www.theoverclocker.com/wp-conten … -iii-1.jpg

Podłączyłem ob ie karty, połączyłem je mostkiem SLI ale w speccy nie widzi tej nowej karty. W menadżerze sprzętu też nie widzi. Niestety nie wiem czemu tak się dzieje ;/

Obie karty działają osobo dobrze, oba sloty PCI-E też działają poprawnie.

Ktoś coś wie czemu może to nie działać? Sterowniki do gtx 680 mam najnowsze.

Czytałem że coś w biosie można odblokować, jednak coś tam się na tym znam i nie widziałem w biosie nic co by mogło mieć wspólnego z SLI . Mój bios to (Wyciągnięte z speccy)

BIOS

Marka American Megatrends Inc.

Wersja P1.50

Data 12/10/2012

Mój sprzęt to

Intel i5 3570K

16GB ram ddr3

Zasilacz fatality 750W

Dyski SSD+HDD

No i ta dwie karty gtx 680 która jest tlyko 1 wykrywana

Bardzo proszę o pomoc.

Pozdrawiam ReV

… i nie zobaczy, do czasu kiedy:

a) nVidia zacznie wspierać technologię CrossFire

b) płyta główna nauczy się używać SLI dla kart nVidii

jest jeszcze możliwość C (najbardziej oczywista): zmienić karty nVidii na karty ATI/AMD

UPDATE:

a mostek “SLI/XFire Switch Card” podłączyłeś zgodnie z instrukcją ?

UPDATE2:

zobacz jeszcze czy to co opisał producent ma rację bytu w twoim przypadku:

http://www.asrock.com/support/faq.asp?id=256

a) http://www.nvidia.pl/object/sli-technol … ew-pl.html

nVidia wspiera SLI bo przecież sami pokazują testy z podłączonymi 2 kartami graficznymi.

b)

Zapomniałem dodać że moja płyta na bank rozpoznaje SLI

Asus Z77 Exstreme-4 http://www.asrock.com/mb/Intel/Z77%20Extreme4/ “2 x PCIe 3.0 x16 Slots, Supports AMD Quad CrossFireX™, CrossFireX™ and NVIDIA® Quad SLI™, SLI™”

c)

Mam ten panel NnVidi ale nie mam tam opcji uaktywnienia SLI, mam wszystkie najnowsze sterowniki, wszystko jest podpięte zgodnie z instrukcją.

Taaak - no to jest informacja bardzo pomocna, szczególnie że w podpisie masz inną płytę, i do niej odnosił się mój poprzedni wpis.

Hmm- no nie wiem czy i tym razem nie rozmijasz się z prawdą… W instrukcji stoi napisane wyraźnie:

Z opisu producenta kart (MSI) wynika że TwinFrozr jest fabrycznie podkręcona, co powoduje że posiada nieco inny BIOS w stosunku do referencyjnej N680GTX-PM2D2GD5 - i to prawdopodobnie leży u podstaw problemu.

Wypadałoby jednak jeszcze zapytać: a czy aby na pewno zainstalowałeś karty w slotach PCIE2 i PCIE3, oraz pod jakim systemem operacyjnym uruchamiasz te karty ?

Cytat z strony nvidii - http://www.nvidia.pl/object/sli-technology-faq-pl.html

Obie karty posiadają chipety gtx680 robione w nowej techonolii.

system operacyjny to windows 7 64 bitowy.

Wybacz z tą płytą główną, mój błąd.

To co piszą na stronie nVidii - to ja wiem, ale od strony praktycznej - niestety już tak różowo nie jest. Dwie karty - z tym samym chipsetem (GPU), ale z różnymi BIOSami - mają prawo nie zadziałać (vide - twój przykład). Jeśli prawidłowo obsadziłeś karty w slotach PCI-E (zgodnie z instrukcją) to ja bym jeszcze tylko zasugerował zmianę kolejności obsadzenia w slotach, oraz reinstalację sterownika (po jego wcześniejszym usunięciu).

Jest jeszcze jedna rzecz, która przychodzi mi na myśl ze względu na używany w tej płycie BIOS UEFI: sprawdź konfigurację sekcji North Bridge Configuration, pokombinuj z ustawieniami PCIE2/3 Link Speed.

Już udało mi się rozwiązać problem. Podpinałem pojedynczo każdą kartę w każdy slot PCIE, Jedna rzecz mnie zdziwiła, na starej grafice mam obraz na monitorze, an nowej obrazu nie mam i nie wiem jakim cudem. Mimo że podłączone było w ten sam slot co stara karta, w dodatku komputer rozpoznawał kartę ( jak przełączyłem na obraz z płyty głównej). Usunąłem wszystkie sterowniki i inne powiązane z nvidią, podpiąłem karty, tak aby ich nie identyfikowało. Nie podłączając ich jeszcze mostkiem. Zainstalowałem sterowniki i rozpoznało mi obie karty, połączyłem mostkiem i skok wydajności jest bardzo zadowalający przykładowo w minecraft miałem 170-210 fps, teraz mam 280 do 420 ( duże skoki ale wydajnośiowo lepiej)

Dziwi mnie jedna rzecz. Jak w pewnym momencie podpiąłem (na stare sterowniki) obie karty to starą mi zidentyfikowało a nowa była pokazana jako “zgodny kontrole VGA” Jakoś tak, no ale już działa.

Dziękuję za pomoc :slight_smile: