Nie widzi napędu i długo się włącza

Witam!

 

Nagle dziś rano zauważyłem , że komputer po włączeniu zamiast od razu odpalić to stoi na ekranie biosa jakieś pół minuty i dopiero się włącza. Do tego z “mojego komputera” zniknęła jedna z ikon napędu cd/dvd i wcale nie czyta płyt. Co może być tego przyczyną? Czytałem o podobnych przypadkach, posuwałem klucze z rejestru które niby miały to powodować, ale dalej nic.

podaj zrzut ekranu hd tune zakładka health, zobacz kable sata/ide.

Kable ok, zrzut: 

Sprawdzałeś przywracanie systemu z ostatnią datą kiedy było wszystko OK ?

W razie problemów możesz to sprawdzić w trybie awaryjnym…

Przywracanie również nie pomogło…

 

Jednoznacznie wskazuje na to że coś nie tak z napędem DVD, nie wiem co tu ma HD Tune do tego. Odepnij wszystkie kable od napędu DVD i sprawdź cy komputer od razu startuje bez tej pół minutowej przerwy. Powinien wystartować. Teraz podczas skanowania urządzeń, próbuje rozpoznać napęd DVD i dlatego taka przerwa, gdy mu się to nie uda “idzie” dalej.

 

Jeśli wszystko poszło tak jak psiałem, po odłączeniu DVD komputer szybko się uruchamia, możesz spróbować podpiąć go ponownie. Może kable nie łączą. Wejdź w BIOS i poszukaj zakładki/opcji w której rozpoznawany jest sprzęt, (będzie tam coś takiego:

 

SATA1: i tu serial dysku powinien być

SATA2: tu serial DVD

SATA3: albo tu

SATA4: albo tu w zależności pod który port masz podpięty

i ile ich tam masz w płycie:

 

 

 

 

jeśli wykrywa Ci tam DVD to raczej w systemie też powinno wykryć, jeśli nie wykrywa w BIOS-ie, i przy SATA1,2,3,4 masz tylko dysk, to albo DVD Ci padło albo coś na kablach. Możesz w sumie łatwo sprawdzić kabel SATA od DVD, podmień go z tym co masz podłączony do HDD. Tylko zrób tak aby tylko DVD było podłączone a HDD nie, wtedy unikniesz ryzyka uszkodzenia dysku gdyby kabel był niesprawny. I jeśli po tej operacji obok SATA 1,2,3,4 wykryje Ci DVD to winowajcą jest kabel.