Nie wykrywa dysku Seagate Barracuda 7200.12 500GB

Czy może mi ktoś wyjaśnić czego dotyczą to opcje na niebiesko ? bios

Pozycje niebieskie są samoczynnie ustawiane przez BIOS w zależności od pozycji On-Chip SATA Mode.
Użytkownik może je zmieniać tylko gdy pozycja On-Chip SATA Mode będzie inna niż “Auto”.
Wtedy któraś z pozycji niebieskich zmieni się na białą i użytkownik może ją zmienić.

W tej chwili, jak na tej fotce:
PATA IDE Set to: to gniazdo taśmy IDE ustawione jako Kanał 1 (Główny i Podrzędny).
SATA Port 0 i 2 Set to: to gniazda SATA 0 i 2 ustawione jako Kanał 0 i 2 (Główny i Podrzędny)
SATA Port 1 i 3 Set to: to gniazda 1 i 3 ustawione jako Wyłączone.

Kanał główny powinien obsługiwać główny dysk komputera, np. dysk systemowy.
Kanał podrzędny to kanał przeznaczony na inne napędy (dodatkowy dysk, napęd optyczny itp.)

W tej sytuacji podłączony do tego kompletu dysk SATA 500 GB jest dyskiem podrzędnym (nie ma systemu) i podłączony jest przewodem jednokanałowym (bo takie są przewody SATA). W konfiguracji jak na fotce, powinien być podłączony do gniazda SATA nr. 2.

Spróbuje dziś zrobić aktualizację BIOS zobaczymy czy to coś zmieni. W każdym bądź razie na pewno napisze tu jeszcze…wracając jeszcze do tego co napisał Astor44 miałem podłączony dysk 500 GB pod gniazdo SATA nr 2 i nic to nie dało z resztą tak jak na widocznym zdjęciu powyżej.

Włożyłem kabel SATA w trzecie gniazdo SATA na płycie i wykryło dysk. Mogłem tak odrazu. Dzięki za pomoc. Jednak nie do końca jest dobrze pojawił się system plików RAW nie mogę sformatować na NTFS. Jak sformatować na NTFS ? Dodam że nie zależy mi na odzyskaniu danych

Sprawdź czy widać ten dysk w systemowym Zarządzaniu dyskami. Jeśli tak, to kliknij na jego obszarze PPM i wybierz pozycję Usuń wolumin, a potem drugi raz PPM i Usuń partycję. Dokładnie jednak już nie pamiętam tej procedury. Powinien pozostać jedynie Obszar nieprzydzielony z czarnym paskiem u góry.
Następnie w tym samym miejscu PPM i utwórz Nowy wolumin prosty z systemem plików NTFS.

Zrobiłem po kolei jak pisałeś później pojawia się: formatuj partycję czy mam to wybrać ?

Jak opcja formatuj jest aktywna do wybrania, to jak najbardziej i w NTFS jak już opisał Astor44.

Sformatowałem w zarządzaniu dyskami zajęło prawie dwie godziny ale działa jak należy :+1:

…bo miałeś odznaczoną kratkę z opcją szybkiego formatowania. No, ale za to masz dokładnie sformatowany dysk :grinning: