Nie wykrywa dysku Seagate Barracuda 7200.12 500GB

Witam. Posiadam dysk jak w temacie czy jest możliwość podłączenia go jako drugi dysk do płyty głównej Gigabyte GA-945GCM-S2L W tej chwili mam podłączony jeden dysk z systemem Win 7 podpięty taśmą z nagrywarką DVD Po podłączeniu Seagate Barracuda nie wykrywa go w systemie. BIOS też go “nie widzi”

Ten dysk 500 GB podłączony chyba przewodem sygnałowym SATA? Jeśli tak, to aby wykrył go BIOS, trzeba najpierw w nim samym włączyć wykrywanie trybu SATA, bo być może nie jest włączony.

Tak połączony pzrewodem SATA. Jak należy go włączyć ? Czy ta płyta w ogóle ma opcje żeby włączyć ten dysk ?

Twoja płyta główna ma 4 gniazda SATA2, więc ten dysk musi działać. W BIOSie (pierwszy obrazek) pozycję On-Chip SATA Mode zmień na Auto, potem klawisz F10, potwierdź Yes i restart komputera. Powinno wykryć ten dysk 500 GB.

Nic to nie dało

Jeszcze raz… co jest podpięte teraz do dysku twardego - jakie kabelki i jak wyglądają (możesz zrobić zdjecie).

Do dysku z systemem podpięta jest taśma IDE wraz z nagrywarką IDE a drugi dysk 500 GB podłączony jest do płyty głównej w gnieździe SATA tym

Z ustawień w BIOS wynika, że porty SATA 1 i 3 są wyłączone. Przepiąłbym kabel do innego portu (0 lub 2).

Zasilanie podpiąłeś?

Zasilanie oczywiście podpięte. W gnieździe 0 miałem nie działa w gnieździe 2 jeszcze nie podłączałem. W tym momencie w ustawieniach w BIOSie mam jak zalecał Astor44 czy tak powinno byc poprawnie ?

Tak jak napisał @Astor444 powinno być OK, chociaż oczywiście możesz spróbować przestawiać na “Combined” lub “Enhanced”.

Dla pewności odpiąłbym pierwszy dysk wraz z napędem DVD i sprawdziłbym czy BIOS wtedy widzi sam dysk SATA.

Miałem włączoną opcje Combined i Enhanced bez rezultatu. Sam dysk bez DVD też był podłączony Bios wówczas go “widzi”

Spróbuj jeszcze (przy podłączonych normalnie wszystkich napędach jak na początku) wejść do BIOSu, wybrać i zatwierdzić pozycję Load Optymized Defaults, potwierdzić zmiany F10, zrestartować komputer, pozwalając na całkowite, normalne uruchomienie systemu (nie wchodząc do BIOSu).
Następnie otworzyć systemowe Zarządzanie dyskami i tam sprawdzić czy pojawił się może ów dysk 500 GB lub okienko aktywacji nowego dysku.

Zrobiłem to co pisałeś teraz to wygląda tak


a na płycie podłączony tak W Zarządzaniu dyskami nie ma go nadal

Co jeszcze mogę pozmieniac żeby “zaskoczył” ?

Spróbuj z innym portem IDE (0) wraz z innym SATA (1 lub 3).

Nie rozumiem . Jak z innym portem IDE (0) ? Kabel SATA wkładałem we wszystkie gniazda oprócz SATA II 3 Czy nie należy coś pozmieniać w BIOSie ?

Na płycie głównej nie masz drugiego takiego portu, pod który możesz podłączyć (szeroką) taśmę?

Niestety nie ma drugiego IDE

Do głowy przychodzi mi jeszcze aktualizacja BIOS - może w nowej wersji “załapie”.