Nie wykrywa dysku

Witam.

Od kilku dni mam pewien problem, mianowicie, przy włączaniu komputera słuchać lekkie stukanie a następnie bo ekranie startowym Lenovo, pojawia się ekran z z błędem “no bootable device insert boot disk and press any key”. Początkowo w BIOS’ie nie wykrywało mi dysku, jednak po przestawieniu “UEFI Boot” na Enabled i Power Beep też na Enabled znalazło dysk ale jakby nie ten, ponieważ gdy próbuję uruchomić narzędzia do instalacji systemu (win na ukrytej partycji) komputer włącza się jak gdyby nigdy nic.

Coś się dzieje z dyskiem lub kontrolerem płyty.

 

Daj screen smart dysku z HD Tune, opcja health.

w tym problem, że nic tam nie  mam.

Pobierz CrystalDiskInfo portable, wypakuj i uruchom, zmień ustawienia (Funkcje, Advanced Feature, Wartość Raw i ustaw 10 [DEC]), zrób zrzut ekranu (całe okno programu), umieść na http://postimage.org/ i podaj link na forum.

http://postimg.org/image/8jpnd484r/abe91d58/

Możliwe, że coś się dzieje z mechniką dysku, parametr OB powinien być 0 i BF masz już wysoki, albo był duży wstrząs, albo dysk ma wibracje.

 

No i parametr C8 też powinien być 0 - może to wskazywać na problem z powierzchnią dysku.

a jest jakaś szansa naprawy tego problemu, nie kupując nowego dysku?

 

Raczej trzeba nowy - jak będzie dalej problem, gwarancja.

no właśnie gwarancja nie wchodzi w grę, bo jakieś pół roku temu zalałem laptopa i oddałem do serwisu.

No to trzeba będzie kupić.

 

Pobierz MHDD,test i wrzuć tu screny z funkcji F8 (smart) i F4 (scanowanie powierzchni).

 

Jak MHDD nie będzie chciał wystartować na czas testu przestaw kontroler dysku w biosie w tryb IDE lub Compatybility lub podobnie(nie ahci).