Nie wykrywa napedu (i) albo dyskow

Witam. Niedawno wymienilem:

Procesor, plyte glowna ( Asus p5ld2-vm dh ) oraz ram. Zostawiłem 2 dyski ata po 80 giga samsung i wdc.

Wczoraj chcialem zrobic format. Bootuje z plytki windowsa po zaladowaniu tych wszystkich sterownikow pisze ze nie znalazl zadnych dyskow!! Wiec uruchamiam windows normalnie (jeszcze przed formatem) i wszystkie dyski są ok, a gdy chce zainstalowac windows nic nie znajduje. moja plyta glowna obsjuguje ata, sata i sata II wiec wszystko powinno dzialac.

Teraz mam podlączone 2 dyski dysk z sysyemem master i bez slave. Laczy je jedna tasma i jest podpieta do niebieskiego gniazda na plycie glownej (PRI_IDE). Napęd jest podlączony taśma do czerwonego gniazda (PRI_EIDE).

W tej chwili przy tej konfiguracji windows dziala ale nie wykrywa dvd. Nie ma go w menedzerze.

Jak podłącze do niebieskiego gniazda naped na master i dysk na slave a drugi dysk (master) na innej tasmie podlaczonej do czerwonego (pri_eide) to nie wykrywa tego dysku. I teraz nie wiem jak zrobic aby dzialaly dyski i napedy naraz :smiley: I zeby instalator windowsa je wykrywal.

Jezeli czegos nie rozumiecie zapraszam na gg: 1481586

Prosze o pomoc. :cry:

Odłącz dyski. Ustaw zworkę na dysku, z którego chcesz uruchomić system operacyjny na master, a na pozostałych na slave. Potem w BIOSie ustaw wykrywanie dysków na wszystkich kanałach na AUTO, albo użyj opcji jednorazowego automatycznego wykrywania (jeśli taka opcja jest dostępna, to w menu powinna być podana o tym informacja, np. klawisz F3). Następnie sprawdź (teżw BIOSie) kolejność bootowania. Dysk Primary Master powinien być na pierwszej pozycji, ewentualnie stacja dyskietek, albo CD/ DVD-ROM przed nim (jeśli używasz dyskietek startowych, albo odpalasz coś z płyty CD/ DVD przy uruchamianiu kompa).

Dysk z systemem operacyjnym powinien być podłączony na kanale Primary (niebieska wtyczka na płycie). Możesz na tej samej daśmie podłączyć inny dysk ustawiony zworkami na slave, ale napędy CD i DVD podłanczaj na drugim kanale (Secondary).

Na kanale Secondary, w przypadku kombinacji dysk twardy + dowolny napęd optyczny (także nagrywarki), dysk ustaw na master a napęd optyczny na slave. W przypadku kombinacji nagrywarka + CD/ DVD ROM., nagrywarka na master, a drugi napęd na slave.

Zworki na dyskach masz USTAWIONE na MASTER (z systemem) i SLAVE (bez systemu? czy napęd dysków optycznych też jest “zazworkowany” ? - zobacz instrukcja obsługi - rozdz. 1 str 26-27 instrukcji

W rozdziale 2 masz podane jak winnien być ustawiony BIOS

Rozdział 2.6 - kolejnośc bootowania

Złączono Posta : 30.08.2007 (Czw) 17:16

taaaa - no i ktoś mnie uprzedził :-)) (niech żyją łącza !)

w tej chwili mam ustawione:

Dysk WDC z systemem na master, dysk samsung bez systemu na slave. I one są na taśmie podlączonej do niebieskiego gniazda.

Dalej mam nagrywarke combo ustawiona na master i na kablu podlaczonym do czerwonego.

Wgram najnowszy bios. W wersji beta, ale przy okazji moj procesor plyta obsluzy. Bo pisze ucore loading error. Ale wszystko dziala.

W biosie Na primary master jest moj dysk z windowsem a primary slave jest dysk bez windowsa. Czyli ok. Ale nigdzie tam nie ma napedu combo. Ale jak chce ustawic kolejnosc bootowania to moge wybrac moj naped.

Odlącz taśmę z dyskami a podłącz tylko napęd combo na taśmie do niebieskiego gniazda (żadnych innych taśm, ani dysków nie podłanczaj) i sprawdź czy BIOS go widzi. Jeśli nie, to taśma do wymiany na nową. a jeśli widzi, to może być uszkodzone gniazdo drugiego kanału (Secondary)na płycie, albo źle podłanczasz taśmę do drugiego kanału o ile to możliwe (bo zwykle wtyczka i gniazdo są tak wyprofilowane, że da się podłączyć tylko w jeden sposób). Sprawdź czy podłanczasz odpowiednią stronę taśmy do płyty i odpowiednią do napędów i dysków (dłuższa część bez gniazdek do płyty, a część z gniazdkami bliżej siebie - do napędów).

Możesz też zamienić taśmy i sprawdzić, czy wtedy z kolei nie widać dysków a widać napęd combo - tak = druga taśma do wymiany, nie = złe ustawienie zworek / zła konfiguracja w BIOSie / uszkodzenie gniazda drugiego kanału na płycie.

Zrobilem tak jak mowiles. bios widzi naped podpoiety pod niebieskie zlacze. Wychodzi na to ze czerwone zlacze jest uszkodzone. Ale napedy podpiete pod to zlacze widac podczas zmieniania kolejnosci bootowania. Teraz dla przykladu podpiąłem dysk glowny z windowsem do gniazda niebieskiego i windowsie wykrywa tylko ten dysk.

W biosie nie wiem co mam poustawiac

Zworki mam dobrze. Moze jakos da sie “odblokowac” ten czerwony slot.

Sprawdzałeś obie taśmy na niebieskim gnieździe? Obie działają?

W Menu głównym musisz mieć wszystkie pozycje ustawione na AUTO (przechodzisz kursorem na każdą, wciskasz Enter i wybierasz AUTO, potem klawisz Escape i tak z każdą) - tylko sie upewniam, że o ym pamiętasz.

Wygląda na to, że po prostu drugi kanał jest w BIOSie wyłączony. Zerkałem do instrukcji i właściwie nie jestem pewien która opcja go włancza, ale poeksprymentuj z ustawieniem:

menu Main -> “IDE configuration” -> " On Board IDE Operate Mode"

Zmień ustawienie, zapisz zmiany (Save & Exit) i zobacz czy to pomogło (czy widać wszystkie dyski i napędy). Jeśli nie, to próbuj dalej z innym ustawieniem tej opcji.

Podejrzewam też jeszcze dwie inne opcje:

menu Main -> “IDE configuration” -> "Configure SATA as"

i

menu “Advanced” -> “ITE 8211F Controller” ustaw ją na Standard jeśli jest na Quick

Upewnij się, że opcja:

menu Main -> IDE Detect Time Out jest ustawione na więcej niż 0.

Pokombinowalem z ustawieniami i dalej nic. Dalej nie wykrywa podlaczonego urzadzenia do tego slota (dysku albo dvd). Chyba oddam go do serwisu. Bo juz nic chyba nie mozna zrobic?