Nie wzieło pieniędzy przy płatności kartą?

Witam, zostało mi na koncie 15 zł, i z racji tego, że minimum 50zł przy wypłacie z bankomatu postanowiłem pójść do sklepu ale musiałem zrobić za minimum 10zł. Wziąłem za 12 zł, Pan wziął moją kartę, nie wpisywałem żadnego pinu po czym odddał mi kartę. Kupywałem ok 6:00 a sprawdzałem konto o 20:00 i okazało się, że nadal mam 15 zł a w historii konta nie ma nic. I teraz pytanie czy takie płatności finalizują się od razu czy np. dopiero jutro zabierze? Bo nie chce takiej sytuacji, że pójdę coś kupić a tutaj niby jest 15 zł ale w sklepie nie będzie.

Powinny być zablokowane a jak nie, to zejdą później (czasem jest to opóźnione, lub sklep był offline).

p.s. kupowałem od “kupować”.

Płatności paypass maja to do siebie, ze często “schodzą” dopiero po użyciu pinu tj. wypłacie z bankomatu, albo normalnej płatności z pinem. Czasami też trzeba poczekać sporo czasu. Rekordzistą są płatności z pewnej Żabki…obciązenia na rachunku pojawiły sie miesiąc temu, mimo ze zakupy robiłem tam tylko na przełomie roku :smiley:

Ostatnio miałem podobny przypadek - dopiero po kilku dniach płatność została zaksięgowana w systemie. W centrali rozliczenia idą na bieżąco, jednak stan twojego konta zaktualizowany zostanie po kilku dniach (jak to był weekend to może być dłużej).

Płatność “z pinem” nie ma nic do rozliczania płatności zbliżeniowych, wszystko zależy od tego czy to są rozliczenia offline czy online a jeśli dana jest realizowana offline, to zależy od tego jak często sprzedawca rozlicza płatności kartą.

Płatność dokonana zbliżeniówką w trybie offline w piątek wieczorem może wy ściągnięta z konta nawet dopiero we wtorek po południu (miałem taki przypadek kilka razy i w tym czasie nie realizowałem płatności z pinem)

Dostałeś zapewne potwierdzenie wykonania transakcji kartą w formie wydruku z terminala płatniczego a sama transakcja zaksięguje się prędzej czy później.

Bzdury.

Jakiej “centrali”? Wymyśliłeś ją sobie?

Na bieżąco idą tylko płatności online (niezależnie czy zbliżeniowe czy z pinem)

Bank ściąga/blokuje środki jak tylko dostanie co do tego informacje od operatora płatności a on może dostać od sprzedawcy w przypadku płatności offline dopiero po kilku dniach.

nie wiem jak w WBK ale w mBanku można wyłączyć transakcje offline pozostawiająć płatności zbliżeniowe, platność zamiast 1 sekunde trwa 5 sekund ale przynajmniej zawsze wiem ile mam na koncie.

Miałem kiedyś taki przypadek, że na koncie miałem dajmy np 400 zł a wypłaciłem z bankomatu 500 zł i operacja została zaksięgowana następnego dnia i uwaga debet nie został ustalony/uruchomiony, więc bankomat WBK nie powinien wypłacić mojej osobie więcej niż, wtedy co miałem na koncie.

 

Mam tutaj na myśli o to, że w systemie płatność jest widoczna, natomiast u Ciebie na koncie niekoniecznie od razu po wykonaniu transakcji. Wyobrażasz sobie sytuację, w której w systemie płatność nie byłaby widoczna, bo ja nie bardzo ?

Czyli teraz “centralę” zmieniłeś na “system” ale mimo to nadal żadnych konkretów. Co to ten system? :wink:

 

Co do “wyobrażania sobie” - nic nie muszę sobie wyobrażać takie są fakty w przypadku płatności w trybie offline, informacja o transakcji nie wychodzi poza terminal w sklepie, do czasu aż obsługa sklepu nie prześle jej do operatora (operator dopiero przesyła do banku) To przesłanie ze sklepu może odbyć się dopiero po kilku dniach.

Hmm… czyli mogę de facto dokonać zakupów na sumę, której nie mam już na karcie ?

Tak i będziesz miał wtedy debet dość wysoko oprocentowany. Szczegóły w regulaminie Twojego banku

 

A jak to się robi? Też mam konto w mBanku i jeszcze nie zdarzyła mi się systuacja, żebym mi nie ‘odjęli’ danej sumy z bieżącego rachunku, nawet jeśli zaksięgowane jest to dopiero po jakimś czasie.

http://www.mbank.pl/blog/post,1421,karty-platnicze-co-oznaczaja-pojecia-pin-offline-oraz-transakcja-offline.html

zadzwoń na infolinie, tylko musisz trafić na mądrego konsultanta, za pierwszym razem jak dzwoniłem wmawiał mi że nie da się wyłączyć płatnosći offline bez wyłączenia płatości zbliżeniowych.

za drugim razem inny konsultant i się dało.

później musisz dokonać wypłaty z dwóch różnych bankomatów żety ta opcja wgrała się na kartę.

W BZWBK każda transakcj przy płatności kartą jest blokowana przez jakiś okres. Na koncie powinieneś mieć stan konta i saldo. Stan konta zawsze wskazuje ile masz na koncie środków, którymi możesz dysponować, a saldo wskazuje ile środków jest na koncie zanim zostaną odciągnięte zobowiązania.

W panelu możesz wejść w podgląd karty, tam masz dostęp do blokady i będziesz widział wszystkie transakcje. Tych transakcji nie widać w historii, dopóki bank ich nie zrealizuje.

Blokady stosowane są prawdopodobnie po to, abyś mógł reklamować nieautoryzowaną transakcję. Nigdy nie sprawdzałem jaki dokładnie jest okres blokady transakcji, ale podejrzewam, że trwa ona do 24h.

Jak pisałem, dopóki transakcja jest blokowana, nie pojawia się w historii.

 

Transakcja jest finalizowana po pewnym okresie, nie od razu.

 

Jeśli masz kartę debetową, prawdopodobnie będziesz miał debet przy płatności. Bank sobie później to ściągnie, gdy na konto wpłyną środki, a jak nie, to zacznie się upominać.

Ja placilam w biedronce kartą,pozniej wyplacila całą resztę pieniedzy jaką mialam ba koncie , po wyplacie ,zorientowałam sie ze nie.pobralo mi za zakupy w tej biedronce , po tygodniu chyba , moje.konto było na minusie z kwotą jaka wyszla mi podczas robienia zakupów w biedronce…

1 polubienie

Chytry dwa razy traci @Andzik5399