Nieaktywna funkcja rozszerzenia partycji

Witam

Otóż znów mam problem. Chciałem sobie zmniejszyć partycję systemową C (ze 186 GB mniej więcej o połowę) a o uzyskane miejsce powiększyć dysk D. I tu pojawia się problem, opcja rozszerzenia dysku D jest nieaktywna ani wtedy kiedy zwolnione wcześniej miejsce jest nieprzydzielone, ani wtedy kiedy tworzę z niego nowy wolumin. Da się to jakoś połączyć? Ogólny rozmiar partycji wynosiłby ~340 GB na pewno nie jest to maksymalna wielkość dla tego systemu (system plików to NTFS, windows 7 64-bit). Z góry dzięki za pomoc.

Witaj, popraw proszę tytuł tematu tak aby wstępnie informował o problemie, użyj przycisku EDYTUJ , który znajdziesz w prawym dolnym rogu Swojego posta-> następnie skorzystaj z opcji Użyj pełnego edytora. Dziękuję za uwagę.

Tip: Unikaj słów: “problem”, “help”, “pomocy” i.t.p. Tego typu słowa nie spowodują szybszej reakcji a mogą odnieść odwrotny skutek od oczekiwanego, tytuł tematu ma być skróconym opisem Twojego posta- powodzenia.

Tak, ale wyłącznie programem zewnętrznym, np. Easeus: http://www.dobreprogramy.pl/EASEUS-Partition-Master,Program,Windows,12861.html

Natomiast opcja rozszerzenia dysku D byłaby aktywna, gdyby obszar nieprzydzielony znajdował się z jej prawego końca , patrząc na nią w oknie Zarządzania dyskami. Tymczasem partycję C masz zapewne z jej lewego końca.

Dokładnie tak było, teraz wszystko działa. Dzięki wielkie!

 

Nie tak całkiem. Aby ta opcja była aktywna, trzeba najpierw ODJĄĆ trochę pamięci z dysku do którego chcemy DODAĆ pamięci (czyli zmienić dysk D z podstawowego na dynamiczny), a dopiero potem dodać całe wolne miejsce do D. Wprawdzie wtedy dziwnie to wygląda w zarządzaniu dyskami (najpierw BOOT, potem dysk D, następnie dysk C, i ponownie dysk D), ale jest możliwe.

Inna opcja to usunięcie woluminu D, i ponowne utworzenie D z całości wolnego miejsca (ale wiąże się to ze stratą danych na D).