Nieaktywowany system jest nielegalny?

Jak w temacie :^o

Napisz konkretnie o co Ci chodzi.

Masz 30 dni na aktywację systemu, potem żeby korzystać z systemu musisz skorzystać z nielegalnych trików… Czyli złamiesz licencję.

Mylisz się. Zupełnie legalnie przy pomocy opisywanych przez Microsoft komend możesz przedłużyć okres bezaktywacyjny do 120 dni i dzieje się tak od czasu pojawienia się Windows 2000

Aktywacja nie ma nic do rzeczy w sprawie legalności. Ma za zadanie utrudnić instalację jednego Windowsa na kilku komputerach.

Legalny system to system licencjonowany, czyli w przypadku OEM nalepka na komputerze, plus książeczka i oryginalna płyta (jeśli producent daje, ewentualnie płyta recovery i informacja w instrukcji obsługi), plus ewentualnie dowód zakupu (wymagany w przypadku firm). Czegoś mże brakować, ale bez przesady.

Zapomniałem o tym, faktycznie tak jest, w przypadku Visty dało się jeszcze ten okres wydłużyć. Niemniej jednak zgodnie z licencją rejestracja nie jest wymagana, aktywacja już tak.

No ale jak jest sen odwlekania aktywacji mając legalny system ? W końcu jak nie aktywujemy nawet już po 120 dniach to i tak nic legalnie nie zrobimy w systemie :slight_smile:

,Aktywacja nie ma nic do rzeczy w sprawie legalności. "

http://support.microsoft.com/kb/307890/pl

,Podczas aktywacji można także zarejestrować swoją kopię systemu Windows. Aktywacja produktu to nie to samo, co rejestracja produktu, ponieważ aktywacja jest wymagana, a rejestracja opcjonalna."

W licencji pisze o aktywacji ze wzgledów informacyjnych, że Windows w ogóle ma coś takiego. Bo nie da się w nieskończoność używać nieaktywowanego Windowsa, ale to kwestia techniczna, nie samej licencji.

Jeśli system ma licencję (i są na to dowody w postaci nalepki na obudowie, oryginalnej płyty, książeczki, faktury) to nieaktywowany jeszcze jest nadal legalny. Natomiast jeśli komputer nie ma licencji, to jest nielegalny, nawet jeśli jest zainstalowany bez podania klucza i nie wymaga aktywacji przez 30 dni.

Witam,

a tak dla przykładu, aby nie gadać o gruszkach na wierzbie, cytat z EULI Visty HE SP1:

Zapisy licencji są dla posiadacza licencji wiążące (o ile oczywiście nie stoją w sprzeczności z prawem danego kraju), a więc dla systemu (tu Visty…), który nie został aktywowany w określonym w licencji czasie, prawa licencyjne zostają zawieszone, czyli dalsze jego używanie będzie nielegalne, aż do czasu dokonania aktywacji :smiley:

tak w skrócie, zainstalowałeś system, przy instalacji nie podawałeś klucza- możesz korzystać z systemu do momentu kiedy zostaniesz zmuszony do aktywacji bo system się w pełni nie uruchomi, system nieaktywowany nawet po skończeniu okresu tzw “testowego” można trzymać na dysku twardym ile się chce.

oj chyba nie do końca tak jest że od wersji 2000 można przedłużać okres bez aktywacyjny, w XP zarówno w wersji HE jak i Pro takiej czynności wykonać się nie da, bynajmniej ja żadnego sposobu, nie spotkałem się z nim a google też na ten temat milczy:) (chyba że źle szukałem), przedłużać czas aktywacji można chyba dopiero w Viście

kurcze i znowu sie czepiam… #-o

Windows XP nie występował w wersji testowej a 2000 i owszem. Podobna sytuacja występuje w Windows Vista i 7, choć na nieco innych zasadach