Niebieski ekran i irql not less or eqial oraz system service exception


Witam! Czy może mi ktoś podpowiedzieć za co się zabrać w przypadku, gdy takie błędy jak w tytule wyświetliły się?

Zrobiłam diagnozę programem HD Tune, jak widać na screenach, jedynie co mi się rzuciło w oczy to zbyt wysoka temperatura!

Za mało danych do analizy, jednak pamiętam, że podobny błąd na Windows XP spowodowany był konfliktem oprogramowania antywirusowego ze sterownikiem karty graficznej. Sprawdź zatem, czy problem występuje po odinstalowaniu antywirusa / zamianie go na innego; zaktualizuj sterowniki od grafiki.
Dodatkowo sprawdziłbym pamięci memtestem.

HDTune jest dla dysków magnetycznych, a nie SSD :wink:

Podaj dokładny komunikat błędu, albo najlepiej wrzuć zrzut ekranu/zdjęcie.

Zrobiłam aktualizację karty graficznej. Może to pomoże, ogólnie jak zaczyna się coś dziać to komputer staje a ekran miga, chyba nie jestem w stanie wtedy screena zrobic, zapisałam tylko na szybko jaki komunikat został wyswietlony, zrobiłam zdjęcia, jak ekran wyglądał


image

ok, i wiem , ze jak ślepiec we mgle się poruszam w tych sprawach ;p
Mam nadzieję , ze aktualizacja coś pomoże.

Moim zdaniem karta grafiki jest kaput.

Jeśli masz inną kartę graficzną, albo zintegrowaną to wyciągnij tę i sprawdź komputer.

Najczęściej uszkodzenie VRAM daje taki efekt w postaci artefaktów. W każdym razie karta grafiki jest zepsuta.

Pada karta graficzna.

To je laptop. Tu nie ma czego wymieniać (chyba, że całe mobo). Zostaje serwis, ale może być to nieopłacalne.

Co dokładnie masz w tym lapropie i jaki to model?
Jeżeli masz 2 grafiki dedykowana i integra, to możesz chyba na siłę przełączyć na sprawną.

Ile masz tego laptopa? Ile kosztował? Takich usterek zwykle się nie naprawia, no chyba, że to sprzęt za 5 tysięcy sprzed 2 lat. Istnieje jeszcz ryzyko, że to czip, nie vram, wtedy można bawić się podgrzewaniem i może pójdzie na chwilę, ale w laptopie… szkoda zabawy. :wink:

Reballing układu bga to około 300zł… wygrzewanie pcb w piecu to bardzo zły pomysł, takie rzeczy tylko dla ściemniaczy sprzedawców, żeby cokolwiek zadziałało na teraz, a później niech się klient martwi jak po tygodniu z powrotem zrobią się zimne luty :wink: Poza tym na płycie głównej jest wiele plastikowych elementów, więc to bardzo ryzykowne, bo mogą się stopić.

Jeżeli laptop wart jest ze 300 zł, to można już ryzykować totalną demolkę. Zawsze lepiej zamawiać z laptopa, nie komórki. No i jest na czym poczekać tydzień na przyjście następcy. :wink:

Najpierw jednak bym zobaczył, czy nie ma tam 2 karty, po przełączeniu może jeszcze działac…