Niebieski ekran na podczas instalacji

Hej

Na nowym lapie (HP 6530b) była Vista, chciałem zainstalować XP.

Włożyłem płytę XP i w początkowym etapie kopiowania plików pojawił się niebieski ekran z błędem.

Pomyślałem, że nie można formatować xpekiem partycji Visty.

Usunąłem i sformatowałem dysk programem Gparted.

Jednak ekran znów zaczął się pojawiać.

Przed pojawieniem się błędu, są takie ekrany:

534c5feb.jpg

następnie:

50f91371.jpg

a po nim ten:

b0ceb29f.jpg

Będę bardzo wdzięczny za pomoc

To typowy problem w wielu laptopach.

Rozwiązanie polega na sformatowaniu dysku na innym komputerze. Oto opis:

  1. wyjmij dysk twardy z laptopa i podłącz go do innego komputera, najlepiej do stacjonarnego (przez odpowiednią przejściówkę)

Oto przykładowe, uniwersalne przejściówki do podłączenia dysku 2,5 calowego do komputera stacjonarnego:

http://allegro.pl/item1099823251_adapte … _sata.html

http://allegro.pl/item1150910858_k57_pr … _sata.html

  1. gdy już podłączysz dysk z laptopa do innego komputera, usuń partycję startową z tego dysku

(lub wszystkie partycje, jeśli nie masz na nim nic ważnego).

Operacje usuwania, tworzenia i formatowania partycji możesz dokonać bez problemu za pomocą

systemowego “Zarządzania dyskami”. W tym celu kliknij prawym przyciskiem myszy na ikonie “Mój Komputer”

i w ukazanym menu kliknij pozycję “Zarządzaj”. Otworzy się okno, w którym kliknij “Zarządzanie dyskami”.

  1. następnie ponownie utwórz partycję startową i sformatuj ją w systemie NTFS,

  2. nadaj tej nowo utworzonej partycji atrybut “Active” (chodzi o to, aby była startująca)

(Jeśli nie wiesz jak to zrobić, to pomiń ten punkt. Instalator Windowsa XP powinien to zrobić samoczynnie)

  1. z powrotem włóż dysk do laptopa i zainstaluj Windows XP.

Zadziała na pewno. Robiłem tak wielokrotnie.

Dzięki bardzo za szybką odpowiedź (-:

Ale to chyba nie z pozycji XP? Na drugim laptopie mam XP i tam nie zauważyłem “Zarządzanie dyskami” i “Zarządzaj”… Czy można to zrobić pod XP jakimś programem?

Udało mi się zainstalować Linux, ale chciałbym docelowo XP…

Już kupiłem obudowę i jutro będę mógł to zrobić.

A ja śmiem twierdzić, że to nie chodzi o “formatowanie dysku na innym komputerze”. Często się spotykam z sytuacją, w której chcąc zainstalować XP na laptopie instalator XP po prostu nie rozpoznaje kontrolera dysku (stąd BSOD). Ciekaw jestem czy jak sformatujesz dysk na innym komputerze to problem zniknie… Daj znać.

UMX w laptopach dyski nie mają zwykłego złącza SATA tylko złącze wielopinowe. Jeśli by potrzebował przejściówki to zupełnie innej.

Podłączyłem wpierw do kompa z XP, sformatowałem, nic to nie dało.

Podłączyłem do Visty, usunąłem wszystkie partycje, zrobiłem nową i sformatowałem - nic.

Jednak nie zrobiłem jako startowej i nie nadałem “active”

Poczytaj http://support.microsoft.com/kb/324103/pl , ale moim zdaniem typowy problem z kontrolerem SATA , wejdź do BIOSu i przełącz tryb kontrolera SATA na IDE lub Compatible (Kompatybilny)

Dobra, już instalacja ruszyła !!