Niedziałająca klawiatura po restarcie komputera

Witam,
jakiś czas temu postanowiłem aktywować na swoim komputerze Bitlockera. Podczas normalnego uruchamiania systemu da się wpisać hasło, przejść do systemu i normalnie z niego korzystać. Jednakże ostatnio musiałem zrestartować komputer używając opcji “Uruchom ponownie” przez co nie byłem w stanie wpisać hasła w pole tekstowe Bitlockera. Aby to obejść muszę restartować zasilacz albo mieć klawiaturę na PS/2. Czy da się to jakoś naprawić abym po każdym restarcie komputera mógł korzystać z klawiatury na etapie wpisania hasła Bitlockera?

W biosie trzeba włączyć. Wejdź w niego i poszukaj sekcji Boot lub USB optimization (lub jakoś tak). Jak nie znajdziesz to poguglaj sobie dokładniej co i jak. Trochę samodzielności ;p

Znalezione w sieci, to znany problem w10 z PS/2.

Windows 10 lub 8 nie widzi myszki i klawiatury pod PS/2?.. ostatnio miałem ten nam problem, mianowicie, zainstalowałem Windows 10, po czym podłączyłem do płyty myszkę oraz klawiaturę, jeszcze pod PS/2, z myślą, że nie będę musiał lecieć do sklepu po zestaw pod USB. Co się okazuje, bios widzi mysz, oraz klawiaturę, mogę przestawiając w nim opcje, lecz po załadowaniu Windowsa, kontakt z nimi znika… Tu nasuwa się pytanie, czy da się zrobić tak aby Windows 10 widział klawiaturę oraz mysz działającą pod PS/2? Da się, nie musimy przechodzić na USB. Przedstawię prosty sposób jak dokonać owej czynności, aby klawiaturą oraz mysz podpięte pod PS/2 działały na Windowsie 10.

Wykonamy teraz kilka prostych kraków, które uruchomia działanie klawiatury oraz myszki:

  1. klikamy na “start”, czy też na klawiaturze w logo Windowsa (usadowione w lewej dolnej części klawiatury kolo klawisza “alt”

  2. Gdy klikniemy w “start” lub logo wpisujemy “regedit” - wyskoczy nam programik do edycji rejestru, możemy kliknąć w ową nazwę lub po prostu po wpisaniu “regedit” wcisnąć ENTER, a od razu wejdziemy do rejestru Windows.

  3. W rejestrze mamy drzewa, znajdujące się po lewej stronie (żółte katalogi), rozwijamy drzewo o nazwie “HKEY_LOCAL_MACHINE”, następnie w nim rozwijamy kolejne drzewo o nazwie “SYSTEM”, idąc dalej w drzewie “SYSTEM” rozwijamy drzewo o nazwie “CurrentControlSet”, w owym drzewie rozwijamy “Services”, a następnie już ostatnie drzewo o nazwie “i8042prt”

  4. Klikając w drzewo o nazwie “i8042prt” w prawym oknie ukazują się nam wartości, klikamy dwa razy na tą pierwszą od góry “domyślną” lub “default” - w zależności od wersji języka, który posiadamy.

  5. Po kliknięciu ukazuje się małe okienko z danymi wartości (value data), zapewne nie będzie tam wprowadzonej żadnej wartości więc wpisujemy “1” i zatwierdzamy klikając w “ok”.

  6. Resetujemy system i cieszymy się działaniem klawiatury oraz myszki :slight_smile: