Niedziałająca sieć po instalacji Windows 8.1

Witajcie wszyscy!

 

Nie do końca jestem przekonany, że piszę w dobrym dziale, ale mam bardzo nietypowy problem. Otóż na komputerze (Asus X550C) z Windows 7 miałem sieć eduroam (eduroam.amu.edu.pl). Na innym dysku zainstalowałem Windows 8.1 - na próbę, z założeniem, że jeśli mi przypadnie do gustu, to zrobię migrację. Uruchomiłem tam sieć, wszystko było pięknie. Ale okazało się, że nie da się jej uruchomić pod 7 (authentication failed). Wyczyściłem dysk, przepartycjonowałem, zainstalowałem tylko Windows 8.1. Sieć nie działa. Ciągle ten sam błąd (authentication failed). Na tych samych danych z innego komputera działa. Ponowny “format”, siódemka “na czysto”. To też nie pomaga. Skoro dzieje się tak pod dwoma systemami, to domniemywam, że zawodzi BIOS (UEFI) albo hardware. Ale nie mam pojęcia co mogło paść. 

 

Dodam, że sterowniki instalowałem raz z internetu (Windows sobie sam pobrał), innym razem ze strony producenta. Za każdym razem efekt ten sam.

 

Moja wiedza z sieci jest niemal żadna. Próbowałem szukać w google, ale albo nikt nie mia dotąd takiego problemu, albo nie znam słów kluczowych.

 

Może ktoś z Was ma jakiś pomysł?

 

Z góry dzięki i pozdrawiam, 

 

Dawid M.

a certyfikat zapodałeś ?

Oczywiście. Za każdym razem wszystko wg instrukcji ze strony. I już z desperacji przywróciłem fabryczne ustawienia BIOS-u. Ciągle nic :confused:

Tu są tylko 2 możliwości.

  1. Błąd przy dodawaniu certyfikatu.

  2. Błąd przy podawaniu loginu i hasła.

 

Bios etc nie ma tu nic do gadana

 

Jeśli masz możliwość to przeglądnij ustawienia z tego kompa co działa bo może na stronie o konfiguracji jest błąd.

 

aaa no i oprócz instalacji certyfikatu jest jeszcze konfiguracja połaczenia.

Dzięki wielkie za pomoc :slight_smile: Nie wiem jak, ale działa. Zrobiłem reset BIOS-u, dwukrotny format każdej partycji, zainstalowałem 7 na czysto (tylko sterownik LAN) i działa. Mam nadzieję, że po aktualizacji systemu ten stan rzeczy nie ulegnie zmianie…

 

Najbardziej prawdzipodobny wydawał mi się błąd wprowadzania loginu i/albo hasła. Ale próbowałem dwa różne zestawy (każdy student ma swoje unikalne dane logowania), żaden nie zadziałał. A teraz śmiga.

 

I jeszcze małe pytanie - skoro działa pod 7 to pod 8.1 na tych samych ustawieniach nie ma prawa nie działać, prawda? Korci mnie, żeby się przenieść, ale obawiam się, że będę miał powtórkę z rozrywki. Pani, która zarządza siecią powiedziała mi tylko: “no wie pan, ósemka taka kapryśna, czasem działa a czasem nie”.

Teoretycznie powinno działać. Ale 8.1 jest nadal poligonem doświadczalnym Microsoftu więc można się spodziewać wszystkiego.

Windows 8.1 miał problem z eduroamem, ale z tego co pamiętam, to tylko w konfiguracji EAP-TLS, na EAP-PEAP (nazwa użytkownika + hasło) działało. Niemniej - moje problemy zostały rozwiązane w ramach Windows 8.1 Update i od tej pory działa perfekcyjnie.

Problem chyba tkwił w asusowym sterowniku USB 3.0. Przy jego instalacji (już po aktualizacji Win 7 i instalacji innych sterowników) sieć nagle “urwało”. I znów bez formata się nie obyło. Teraz mam Windows 8.1 i wszystko działa, z tak samo tajemniczych przyczyn, dla których wcześniej działać nie chciało.

 

A jak już jesteśmy w temacie uduroam - jaki router (bezprzewodowy) dałby radę obsłużyć tę sieć i jej certyfikat?