Niedziałające napędy CD i pendrivy w Win XP Home SP3

Mam następujący problem : po włożeniu płyty CD do napędu system płyty takiej “nie widzi”. Kliknięcie na ikonę napędu powoduje wywołanie komunikatu, że dysk jest niesformatowany, uszkodzony lub korzysta z systemu plików, niekompatybilnego z systemem Win. Podobnie jest z pendrivami (dotyczy to też aparatow cyfrowych) - są one montowane w systemie, ale kliknięcie na ich ikonę powoduje komunikat, że dysk jest niesformatowany. Próba formatowania - komunikat, że dysku nie da się sformatować. Aby system widział dyski CD czy pendrivy należy np. włożyć płytę CD do napędu po czym zrestartować system. Po ponownym uruchomieniu WIN płyta jest widziana (pendrivy też) i można z niej czytać (a na pendrivy nawet zapisywać). Po wyjęciu płyty - wszystko wraca do stanu opisanego wcześniej. Ponadto nie można zdefragmentować dysku (system nie może uruchomić defragmentatora - tak twierdzi) ani też oczyścic go ze skompresowanych plików. Naprawiałem błędy na dysku przy pomocy płyty instalacyjnej WIN - na dysku checkdisk (z argumentem “R”) znajdywał błędy, twierdził, że je naprawił, po czym okazywało się, że na dysku nadal sa błędy (powtarzana wielokrotnie czynność naprawy błędów na dysku jak wyżej nic nie daje). Trochę powalczyłem z Win i odkryłem, że wyżej opisane objawy mają miejsce po instalacji programów antywirusowych. Bez antywirusa system obsługuje CD-Romy oraz flashpeny a także pozwala oczyscić dysk i go zdefragmentować. Po instalacji antywirusa - KLOPS! !!

Poszukalem troche na necie i znalazlem to :

http://thebackroomtech.com/2008/10/02/h … -database/

MS nie ma prawie nic na ten temat jedynie to ze wystápil jakis problem ze sterownikami plug & play, mysle ze warto by bylo sprawdzic czy sterowniki sa ok.

Mozesz równiez spróbowac usunác problematyczne urzádzenie z systemu i zrobic restart by system spróbowal je zainstalowac ponownie lub poszukac nowszych sterowników.

Poszukalem jeszcze troche ale tylko jest info na temat win 2000.