Niedziałajace pliki

Witam, mam tajemniczy problem do rozwiązania, a dokładnie chodzi o to że duże pliki RAR z czasem przestają działać i nie da się ich rozpakować (bład CRC). Jakiś czas temu ściągnąłem duży plik RAR, z początku dobrze się rozpakowywał itp. lecz gdzieś tak po miesiącu już nie dało się go rozpakować, miałem już kilka takich przypadków albo np. rozpakowuje archiwum podzielone na kilkanaście części, wyskakuje błąd CRC dla jakiegoś pliku przy 33%, no więc próbuje jeszcze raz i tym razem błąd występuje w innym miejscu. Czasami się uda rozpakować ale w większości przypadków nie da rady.

Ktoś wie co może być nie tak?

Pozdrawiam

Uszkodzona pamięć RAM? Sprawdź programem Memtest.

Przeinstaluj WinRara i zobacz czy wtedy tez tak się będzie działo

Dodatkowo:

Coś podkręcone.

Taśma sygnałowa dysku.

Dysk sprawdź.

No więc przeinstalowanie winrara nic nie dało, co do memtesta na ustawieniach takich jakich mam na nalepce od ramów czyli 4-4-4-12 i 800mhz (4x1GB Geil Ultra 800mhz) wyskakuje parę błędów (ok. 6), jeżeli w biosie ustawie na ustawienia według SPD czyli takie jakie ramy mają zapisane to nie ma żadnych błędów.

Dodatkowo wrzuciłem screen z programu do odczytu danych SMART:

dsc00401qy7.th.jpg

Według mnie niepokojąco wyglada atrybut SEEK ERROR RATE jak na dysk mający może pół roku. Wie ktoś za co ten parametr odpowiada?

A co do tasiemki od dysku to raczej na pewno nie jest tego wina, dysk jest SATA a więc raczej dobrze jest przypięty (na wszelki wypadek docisnąłem)

No to masz przyczynę. RAM do wymiany.

Ale czy doczytałes zdanie do końca? Na ustawieniach z SPD nie ma żadnych błędów w memteście raczej obstawiałbym dysk co wy o tym sądzicie?

Przez dysk najczęściej są takie problemy. Wiem z własnego doświadczenia. Sprawdź czy dysk nie ma badsecktor’ów.

Ok zapuszczę na noc gruntowny test, a co sądzicie na temat tego raportu ze S.M.A.R.T.A ?