Niedziałające wiadomości w telefonie

Zrobiłem dziś aktualizacje Androida do nowej wersji na moim telefonie Samsung a5 2017. I teraz nie wiem co jest i co się stało ale nie działają mi wiadomości sms. Bardzo długo musze czekać, żeby moje wszystkie smsy się załadowały co powoduje zawieszenie telefonu na kilka chwil, a następnie jak się już pokażą moje smsy i klawiatura to jak klikam palcem w daną literę na klawiaturze to pojawia się ona z opóźnieniem 15 sekundowym po czym znów zawiesza mi telefon cały, tak że nie mogę nic na nim zrobić i pojawia się informacja mówiąca o tym, że aplikacja została zatrzymana i wszystko się wyłącza. Zostaje tylko pulpit z ikonami. Jak sobie z tym poradzić i jak to naprawić ? czy ktoś może mi pomóc ? zakładam, że być może reset do ustawień fabrycznych pewnie by pomógł ale nie chcę wracać do zera i potem spędzić cały dzień na ustawianiu wszystkiego od nowa. Proszę o pomoc w tej sprawie.
Tak to wygląda jak poniżej:

Jaką miałeś wersję Androida przed aktualizacją, a jaką masz obecnie?

Wcześniej miałem Android 8.0 a teraz mi się z aktualizował do wersji 9.0 Samsung Experience z systemem Android Oreo.
Jak wejdę w przeglądarkę Focus i chcę wejść na jakąś stronę www to też mi się tak dzieje. Może mi ktoś pomóc ?

Problem ostatnio spotykany.

Zrób dla pewności kopię zapasową ważnych danych np. programem Smart Switch od Samsunga.

Jedna z podpowiedzi z wyżej podanej strony:
Spróbuj wyczyścić Cache i dane aplikacji Wiadomości.
W Ustawieniach, Aplikacje, Wiadomości, Pamięć, Wyczyść dane i Wyczyść Pamięć Podręczną

Zrobiłem tak ale to nic nie pomaga i dalej mi się tak dzieje :frowning: Już szlak mnie trafia z tym telefonem bo nie mogę zadnego smsa nigdzie napisać. Jak to naprawić ? Pisałem, że w przeglądarkę też nie mogę wejść bo mam tak:

Spróbuj punktu 2 z podanego wyżej poradnika, czyli próba uruchomienia Trybu Awaryjnego i wysłania SMSa.

Gdy to nie pomoże, to punkt 3 Wipe Cache Partition. Masz obawy? Tu jest dobrze wyjaśnione

Zrobiłem tak ale nic to nie daje. Nadal jest tak samo jak było. Można jeszcze coś z tym zrobić ?

Tak, znalazłem.
Należy odinstalować Google Chrome, czy też, jak to nazywa system, przywrócić Chrome do wersji fabrycznej.
Na podstawie pierwszego komentarza z tego linka

Google Chrome nie używam bo mam wyłączone to w BK Menager. A telefon mi dalej nie działa. Co zrobić, żeby to zaczęło mi działać ? Od wczoraj się z tym męczę i dalej nic z tego. Co mogę zrobić ?

Odinstalowanie to jedno, a wyłączenie to drugie.
Może to wyłączanie jednej z wielu aplikacji spowodowało problemy?

Nie wiem. NIe mam bladego pojęcia. Zaraz ten telefon roztrzaskam na ścianie. Do głowy mi przychodzi tylko zrobienie powrotu do ustawień fabrycznych ? pomoże ? i całe moje ustawienia optymalizacji baterii itd. szlag trafi.

Jeśli masz wiedzę o tym, jakimi aplikacjami wyłączać odpowiednie (inne) aplikacje oraz jak optymalizować baterię, to z ustawieniem telefonu po przywróceniu ustawień fabrycznych sobie poradzisz.
Nie załamuj się chwilowym niepoprawnym działaniem telefonu.