Niedziałające Wifi w win Vista home premium

Witam Państwa.

Niedawno kupiłem Dell’a studio 1555 z wgraną vistą home premium. Mam w domu router rozdzielający neostradę m.in. na Wifi. Komórki bez problemu łapią sygnał i surfują po internecie, natomiast z laptopem jest mały problem.

Owszem, sieć bezprzewodowa jest wykrywana, komputer się z nią łączy, jednak nie ma samego dostępu do internetu. System przeprowadza proces identyfikacji sieci (chyba pod kątem działania właśnie z globalną siecią), oznacza potem jako niezidentyfikowaną i internetu jak nie było, tak nie ma.

Dodam również, że otworzenie konfiguracji routera z adresu IP 192.168.2.1 również jest nieosiągalne, mimo, że teoretycznie z samym airlive’em (router: AirLive WT-2000ARM) połączenie jest.

Cóż robić?

Sprawdź ustawienia zapory systemowej na dobry początek.

Nawet wyłączając zaporę całkiem dalej nic. Podejrzewam, że gdzieś system operacyjny blokuje ale gdzie na litość boską. Hardware raczej w porządku, przeprowadzam testy dell’owskie i nie ma żadnych błędów

a konfigurowałeś połączenie w laptopie z neostradą?

wpisywałeś potrzebne dane?

router ma dane z neostrady sam w sobie skonfigurowane. W żadnym z kompów ciągnących zeń internet nic nie było ustawiane bo zwyczajnie nie ma potrzeby. Komórek z Wifi też nie konfigurowałem :stuck_out_tongue:

Jest komunikat o “sieci niezidentyfikowanej”. Jak tak przeglądam internet, to widzę że nie tylko ja miewam z tym problem w Viście, tylko że nic nie pomaga :confused:

Często ludzie pisali o niekompatybilności Nortona AV (i że stąd komunikat o tej sieci niezidentyfikowanej) z vistą, ja używam Kasperskyego.

To jest Kaspersky Internet Security czy Anti-virus ?

Kaspersky anti-virus 2009, wersja 8.0.0.506

A czy ten router obsługiwany jest przez XP czy Viste?

Wszystkie inne komputery mają XP, komórki Symbiana.

PS: nie wiem czy pisałem, ale jak się podepnie kabel z sieci LAN z routera to internet śmiga

Kurczę, wiem że robiłem taki przypadek, ale nie mogę sobie przypomnieć jak to zrobiłem i działało.

To jest sieć szyfrowana (WEP) ??

Popatrz także czy nie masz doinstalowanego jakiegoś firewalla.

jeśli chodzi o autoryzację, to ustawiłem WPA-PSK. Jednak nawet jak było bez hasła to i tak jej nie identyfikował :confused:

Zapory i inne pierdoły powyłączane (oprócz tego Kasperka).

to kurczę nie mam pojęcia.

może spróbuj wszystko od nowa skonfigurować, może coś zadziała.

Ja osobiście robiłem podobny przypadek:

W komputerze z XP był zainstalowany livebox tp (taki też jest internet)

Połączenie internetowe było między adapterem ( z zestawu ) a tym urządzeniem w kształcie książki (nie wiem jak to fachowo nazwać).

Ustawiłem i wpisałem potrzebne dane z kartki od TP.

Internet działał. Następnie udostępniłem to połączenie.

Vista w laptopie zobaczyła sieć i odrazu połączyła się z internetem.

Mogę Ci poradzić kilka rzeczy ale nie obiecuje że zadziała. Przede wszystkim nie ruszaj ustawień neostrady w tym AirLive, skoro inne kompy i komórki dobrze działają to znaczy że masz dobrze skonfigurowane połączenie z tp i niema sensu ingerować. Przeczytałem też, że nie działa Ci tylko podłączenie przez wifi a po kablu śmiga wszystko ok na tym dellu. W takim razie przychodzą mi do głowy 2 kwestie.

  1. blokada mac adress która dotyczy przede wszystkim wifi a nie połączenia przez ethernet. Dlatego też możliwe jest że działa Ci internet po kablu a nie przez wifi. Polecam sprawdzić i albo wyłączyć ten cały mac adress w modemie albo dopisać mac karty wifi z tego della.

Jeśli to nie było to… hm…

  1. możliwe że karta wifi z tego della jest niekompatybilna z modułem wifi w tym modemie. Wiem że dziwnie to brzmi, bo zakładając że oba sprzęty spełniają standardy np. b/g to powinno wszystko śmigać, ale jednak nie zawsze. Rzadko się to zdarza ale ja miałem już taką przygodę z modemem adsl sagem, który nie potrafił skomunikować się z kartami wifi intela (nie pamiętam już modelu ale były to te same karty wifi na 3 rożnych laptopach jakie testowałem) i sprawa była niemożliwa do rozwiązania. Jedyna opcją w takim wypadku jest wgranie nowszego firmware do modemu adsl o ile zostało wydane :slight_smile:

Wątpię żeby to był problem visty bo wtedy nie działał by Ci net po kablu.

Jeśli kwestie adresu mac i firmware nie pomogły to pokombinuj z zainstalowaniem xp na tym dellu i sprawdź jak będzie się zachowywał tak na wszelki wypadek albo prościej skombinuj od znajomych jakiegoś routera d-linka albo linksysa podepnij pod modem (wcześniej wyłącz wifi w modemie adsl) i sprawdź czy wtedy będzie działał Ci internet poprzez router wifi innej firmy podłączony pod modem adsl który posiadasz. Będziesz wtedy wiedział czy problem dotyczy ustawień czy co gorsza niekompatybilności o której wyżej wspominałem.

Firmware dziś wgrywałem najnowszy, MAC jest od początku nieaktywny. W takim razie wygląda na to, że faktycznie zwyczajnie router z wlan’em w dellu nie mogą się dogadać, bo … bo np. “podkradany” net z balkonu od stacji StatOil (czyż nie przypomina się reklama z babcią o kawie i motorze? ;)) działa. Napisałem też do pomocy technicznej AirLive’a, może mi coś poradzą, może wypuszczą firmware który to załatwi.

Hm… chętnie bym zwyczajnie podpiął jakąś inną kartę WLAN przez USB i wyłączając tamtą, sprawdził czy działa.

założę się, że inna karta wifi podpinana na usb do tego della będzie działać o ile jest to inna karta, czyli jest duże prawdopodobieństwo, że masz ten sam problem co ja kiedyś. Pomoc techniczna AirLive’a powie Ci prawdopodobnie, że modem jest okey, że karta w dellu jest uszkodzona, natomiast dell powie to samo ale w odwrotnym kierunku (w moim przypadku tak było - sagem na intela a intel na sagema :slight_smile: ). To co teraz tu piszemy to są przypuszczenia póki co, bo możliwe, że problem może być całkiem inny dlatego nie chcę Cię tu straszyć tak do końca, ale jeśli ostatecznie wyjdzie, że problem jest taki o którym już pisałem, to nic nie zrobisz, bo de facto modem i karta wifi są sprawne. w takim wypadku wymiana modemu na nowy (taki sam) albo karty w dellu (na taka samą) też nic nie zmieni i nadal będzie problem występował (zakładając, że mam racje). Jak wspominałem, ja już to przerabiałem na modemach adsl z wifi sagema, ba… dostałem nawet nowego sagema takiego samego i problem był nadal. Ja problem rozwiązałem poprzez zmianę routera/modemu. Wg mnie w takim przypadku mimo wszystko należy upatrywać winę w modemie a nie karcie wifi laptopa. Jeśli byś się zdecydował na zmianę modemu, to żeby uniknąć w przyszłości takich wpadek polecam inwestować w routery/modemy firm takich jak d-link albo linksys (przykładowo), bo są popularne, mają często wydawane nowe firmware (przynajmniej mój ma :slight_smile: ) no i prawdę mówiąc wszystko na nich działa. Odradzam natomiast sprzęt taki jak philips i inne mniej znane cuda. Nie twierdzę, że są złe ale jest większe prawdopodobieństwo niekompatybilności i zbędnych problemów. Ale zmiana sprzętu (modemu) to ostateczność tak więc póki co pokombinuj jeszcze. Z tą kartą usb, potem jak masz możliwość sprawdź innego laptopa z taką samą kartą wifi, obojętnie może to być inny dell albo w ogóle inny laptop, ale myślę że skoro masz della to oni ładują tam karty della a nie np. intela więc tylko inny dell wchodzi w grę. A tak na marginesie jaką dokładnie kartę masz? może mam ta samą bo mam dell xps ale wifi tylko b/g. Jeszcze mógłbyś (o ile już nie sprawdzałeś) poszukać najnowszych sterowników na stronie della do swojej karty wifi i zaktualizować je i wtedy sprawdzić.

pozdrawiam

linia komend - ipconfig

Jeżeli Twój adres jest z puli 169.x.x.x to połączenia nie ma.

Adres Twojego routera to pewnie 192.168.1.1, więc z adresu 192.168.2.1 nie wejdziesz na stronę http konfiguracji (właściwy to 192.168.1.2)

Sprawdź w centrum sieci i udostępniania konfigurację sieci do której chcesz się podłączyć (z naciskiem na typ)

Nie zrobiłem nic- zadziałało samo :smiley: Zwyczajnie włączam sobie WLAN żeby rutynowo sprawdzić czy hula, no i jest. :wink: Może wpływ miała na to aktualizacja Windowsowska która sama się instalowała (nie mam siły żeby update’y selekcjonować ;)). Dzięki za pomoc tak czy inaczej panowie :slight_smile: