Niedziałające złącza SATA 2 po wymianie obudowy

Witam,

 

Wczoraj dokonałem wymiany obudowy ze standardowej cienkiej bez cyrkulacji powietrza na bardziej rozbudowaną w tychże wariantach. Teoretycznie wszystko było ok, postanowiłem jednak podpiąć pod MB dołączony wraz z obudową speaker, ot tak po co ma się w przyszłości zgubić, albo zawieruszyć. Tym bardziej, że z charakterystycznym “pip” podczas procedury POST mam miłe wspomnienia :). 

Idąc dalej, stwierdziłem, że skoro mam dysk SATA 3 to podepnę go pod dedykowany port SATA 3. Wszystko niby działało, diametralnej różnicy od SATA 2 nie zauważyłem, więc abym mógł schować przewód postanowiłem ponownie podpiąć dysk pod SATA 2.

I tutaj się zaczęła mówiąc kolokwialnie pupa zimna. Procedura POST nie wykrywała ani dysku twardego, ani nagrywarki iHAs. Myślę sobie może coś źle podpiąłem, sprawdzam jest wszystko dobrze, podpinam urządzenia pod inne złącze SATA 2 (mam ich sporo na MB) dalej nic. Wymieniłem przewód zasilający wraz z tym przenoszącym dane, dalej nic. Myślę sobie, może coś nie tak z dyskiem i nagrywarką, podpinam inne urządzenia również dupa. Za każdym razem komunikat “Can’t find any deviance”, bootowanie nie można wykonać, w BIOS’ie chipset nie widzi żadnego urządzenia SATA. Zatem tak: przywróciłem ustawienia domyślne BIOSU, wyczyściłem pamięć CMOS poprzez przestawienie zworki na 2-3 pin odczekałem jakieś 15 min. Podłączam dalej nic. 

Dopiero po podłączeniu urządzeń pod SATA 3 wszystkie urządzenia (dysk i nagrywarka) działają poprawnie. Natomiast SATA 2 nie widzi żadnego urządzenia. Warto dodać, że wszystko było dobrze przed moją wymianą obudowy, na płycie głównej nie widać jakiś uszkodzeń.

2 sloty SATA 3 nie są dla mnie wystarczające. Wszelkie porady mile widziane. Nie chciał bym z byle pierdołą odsyłać sprzętu na gwarancję. tym bardziej, że sprzęt jest mi potrzebny do pracy. Pozdrawiam!

 

Nazwa płyty głównej    ASRock 980DE3/U3S3 R2.0

Jaka płyta główna ?

ASRock 980DE3/U3S3 R2.0

Próbowałeś wyłączyć oba porty SATA3 w biosie ?

Tak. Wtedy za każdym razem chce, abym wybrał priorytetowe urządzenie w BIOS’ie. Jednak nie mogę tego zrobić, bo żadne z urządzeń nie jest wykrywane przez porty SATA2 (jak widać na obrazku pierwszym)

 

Udało mi się dotrzeć konkretnie pod port SATA pod który podpiąłem dysk. Zmiana poniższych ustawień również nie przyniosła pozytywnego rezultatu:

 

Swoją drogą jest sekwencja klawiszy umożliwiająca wyłączenie komputera podczas tego komunikatu poniżej?

Spróbuj zmienić “SATA Operation Mode” z “AHCI” na “IDE”.

Już to robiłem, niestety nic z tego.