Niedziałający BIOS i niewidzalny dysk

Parę miesięcy temu wymieniłem płytę główną na Asrock’a P4i65PE. Po instalacji działała dobrze. Następnie miałem na nowo instalowany Windows XP Pro. Po tej instalacji komputer przestał widzieć mój drugi dysk w NTFS, a dokładniej widział jego wielkość ale nie przypisywał litery. Po pewnym czasie przy włączaniu komputera zaczął pojawiać się komunikat “Reboot and select proper boot device or insert boot media in selected boot device and press a key”. Po zresetowaniu komputera windows się ładuje, ale tak samo jak przy pierwszym włączaniu komputera po teście pamięci następuje ok. 30 sek. przerwa, po czym szybko wyświetla jakieś komunikaty, których niestety nie widzę i łąduje system. W Biosie mam ustalone, żeby system ładował się z działającego dysku ‘primary master’. Tak więc straciłem dysk, na którym mam dla mnie ważne informacje a system instaluje się z przeszkodami. Proszę o pomoc jak to naprawić.

Asrock wymaka symetrycznego podłanczania urządzeń, a w praktyce wygląda to tak żę jeżeli podłączysz:

IDE1 dysk master, slawe zostaje pute

IDE2 dysk master, slawe cd-rom

to asrock zobaczy tylko IDE1 master w momęcie sprawdzania slave nie wykryje urządzenia i nie sprawdza IDE2.

musisz podłanczaćwszystko pokolei i pod odpowiednie taśmy.

IDE1 1urządzenie master, 2 urządzenie ślave

i dopiero jeżeli pierwszy kanał jest zapełniony płyta przystompi do sprawdzania drgiego i na drugim też musisz zachować regułe “po kolei” najpierw master potem slave.

Może to ci w czymś pomoże, cały Asrock :slight_smile:

DZIęKI, SPRóBUJę TAK ZROBIć.