Niedziałający dysk?

Na moim komputerze jest jeden dysk w szufladce(20GB) a drugi w środku 120GB. Wczoraj jescze włączalem dysk w szufladce, potem zrobiłem format na dysku 120GB i ten drugi nie chce się włączyć. Przestawiam w biosie aby Dysk 20GB pierwszy się włączał, ale nic z tego. Nadal włącza się drugi 120GB dysk.

A bios widzi ten dysk i komp przy starcie też go widzi.

A czy z tej 20 dochodzi jakis dzwięk czy si ewogóle nie uruchamia (czyt. talerze kręcić)

Widzi, ze swojego dysku 120GB, mogę wejść na 20Gb. Chcę odpalić Windows z 20.

Chodzi, chodzi tylko nie chcę się wlączyć.

A na dwóch dyskach masz system.

Na jednym mam (120GB)XP, a na drugim XP (20GB)

Czyli na dwóch dyskach masz system i z którego chcesz aby komp startował.

kubagavron A więc to jest chyba róznica ustawienia zworek na obu dyskach, a nie ustawien Biosa.

Jak przestawia te zworki?

Czy oba dyski są na ata?

A jeśli chcesz, żeby startował pierwszy to ustaw go na tryb master.

Tak jak napisał Tommekx ustaw na master ten dysk z którego ma startowac system. A gdzie sa zworki? Zaworki znajduja sie z tyłu dysku i zazwyczaj na górenj klapie danego napedu masz narysowane ustawienia zworek.

Jeśli chcesz, zeby np. system startował z tej 20 to ustaw go na master, a 120 na slave i powinno byc OK.

Tylko najlepiej jest wtdy kiedy oba dyski sa podpiete na jednej taśmie (optymalna szybkość). Na pierwszej wtyce tasmy podepnij dysk na master a na drugiej wtyce dysk na slave.

Tak

Ok. Dzięki

Złączono Posta : 20.07.2006 (Czw) 13:35

Chodzi mi oto aby dysk 20GB w szufladce był master, a drugi był slave. Gdy wyciągnął bym szufladkę z dyskiem, uruchamiał by się dysk 120GB.

zworki to są takie malutkie zwykle czarne prostopadłościaniki, które łączą dwa bolce z tyłu dysku