Nielegalny Windows 98 (Konsekwencje)

Witam serdecznie,

Moje pytanie jest z natury czysto teoretyczne…

Czy opłaca się w owych czasach kupować windowsa 98 ?

Czy on obsłuży 1 gb ram grafike geforce z 256 mb pamięci procesor 2600 duron ?

Jeśli zostanie wykryty nielegalny windows 98 co za to grozi ?

Gdzie można legalnie nabyć windowsa 98, i na co zwracać uwagę przy zakupie?

Nie.

Win98 nie wykorzysta “potencjału” komputera :slight_smile: Dlatego instaluj bezproblemowo XP.

Kiedyś było tak, że zabierali dysk oraz nakładali bardzo dużą karę (szło to w tysiące złotych). Do tego mogła dojść jakaś sprawa, ogólnie groziło kilka latek, ale o ile ktoś nie miał zatargów z prawem, to kończyło się na jakiś upomnieniach… Nie wiem jak jest teraz, być może się to zmieniło. W każdym razie, żeby wykryli u Ciebie nielegalny system muszą Ci wejść na chatę, a żeby wejść na chatę muszą mieć nakaz - a to już naprawdę trzeba się nastarać, żeby jednak go dostali :slight_smile:

Daruj sobie tego Win98 i kup sobie lepiej XP. Albo nowego kompa.

Powiem tak - nawet gdyby był za free to bym go nie instalował

chyba że w celach “nauki pokory” bo '98 ( a '95 jeszcze bardziej) to naprawde ostra jazda bez trzymanki

Przy 32MB ram-u i pentium3 to szacun dla takich ludzi - już za sam fakt posiadania takiego antyku

Nie.

Win 98 obsługuje (jest w stanie zaadresować) max. 768 MB RAM. Obsługa karty graficznej zależy od dostępności sterowników (dotyczy to również pozostałych podzespołów). Win 98 nie obsługuje procesorów wielordzeniowych i nie obsługuje HT - niemniej powinien dać się uruchomić nawet na CPU bardziej “wypasionych” niż Duron.

"Zgodnie z art. 118 ust. 1 ustawy Prawo autorskie, kto nabywa albo przyjmuje, w celu osiągnięcia korzyści majątkowej, przedmiot będący nośnikiem programu komputerowego rozpowszechnianego lub zwielokrotnionego bez uprawnienia albo wbrew jego warunkom podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5. Zgodnie z par. 3 art. 118 wyżej wymienionej ustawy, jeżeli na podstawie towarzyszących okoliczności sprawca przestępstwa określonego powyżej powinien i może przypuszczać, że przedmiot został uzyskany za pomocą czynu zabronionego, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2. Przestępstwo z art. 118 ust. 1 (przestępstwo popełnione umyślnie) zagrożone jest karą pozbawienia wolności od roku do lat 5. Takie zagrożenie daje podstawę do warunkowego umorzenia postępowania karnego na podstawie art. 66 par. 3 ustawy Kodeks karny (jeśli sprawca pojedna się z pokrzywdzonym, co jest jednak bardzo rzadkie). Sąd może również na podstawie art. 58 par. 3 k.k. orzec zamiast kary pozbawienia wolności karę grzywny albo karę ograniczenia wolności, w szczególności jeżeli orzeka równocześnie środek karny. W przypadku przestępstwa z art. 118 par. 3 ustawy Prawo autorskie (przestępstwo popełnione nieumyślnie) mają zastosowanie zasady przedstawione powyżej, a dodatkowo sąd może odstąpić od wymierzenia kary na podstawie art. 59 k.k. Wybór określonego rodzaju kary należy do sądu, jednakże w myśli art. 58 k.k. grzywny nie orzeka się, jeżeli dochody sprawcy, jego stosunki majątkowe lub możliwości zarobkowe uzasadniają przekonanie, że sprawca grzywny nie uiści i nie będzie jej można ściągnąć w drodze egzekucji. Zatem zła kondycja finansowa sprawcy przestępstwa wpływa na rodzaj kary wymierzanej przez sąd. "

Zapomniałem podać źródło, więc niniejszym uzupełniam: http://e-prawnik.pl/biznes/wlasnosc-prz … nia-1.html

Obecnie jedynie na aukcjach internetowych. Należy zwrócić uwagę by nabywana wersja była wersją BOX (nie OEM - których jest najwięcej i są najtańsze - ale ludzie jakoś nie pamiętają, że ówczesna licencje OEM pozwalały na sprzedaż jedynie wraz z nowym komputerem, a potem jeszcze kilka razy definicja OEM ewaluowała - więc by uniknąć problemów - skoro NAPRAWDĘ MUSISZ kupić - kupuj tylko BOX. Różnica w cenie to z grubsza jakieś 100 zł.).

Co do podsumowania - podpisuję się pod puentą freeq52.

Windows 98 to tak jak kupić malucha

ps. co do legalności to jest tak że jeżeli masz jakiś system nielegalnie i minie jakiś okres nie wiem czy to 10 lat czy 15 czy 20 nie wiem ile to po tym okresie system masz legalny, dotyczy to chyba w tej chwili win95

Ale ważne jest że ten system musiałeś już mieć od nowości lub od bardzo dawna. Nie możesz sobie teraz np. zainstalować pirata 95

Co do konkretnych okresów j/w to nie wiem, kto zainteresowany może sobie poszperac info w necie

rradek21 - skąd takie informacje, że po X latach system staje się legalny?

Chyba my się z AW pomyliło :stuck_out_tongue:

Dziękuję za wszystkie wyczerpujące odpowiedzi :slight_smile: (Sprawa jest mi już jasna i wystarczająco naświetlona)

Dodane 26.03.2012 (Pn) 12:53

Czyli z roku 98 mając tylko oryginalny nośnik z windowsem mogę się pocałować :slight_smile:

Muszę mieć FV lub cokolwiek innego, po tylu latach mogę porzucać płytą aby pies aportował :)?

Jeszcze pozostała sprawa bezpieczeństwa.Windowsy 98,ME,2000 nie są wspierane przez Microsoft.Luk w zabezpieczeniach nie załatasz.

Antywirusy niewiele pomogą.

jakieś 3 lata temu mi informatyk mówił :smiley:

W sensie że staje się legalny czyli miałem na myśli że jakby np. Microsoft mnie namierzył czy policja to żadnych konsekwencji by nie robili, gdyż Microsoft sam takie stare systemu pozwala używać jako legalnie.

Tylko jak pisałem system musiał być zainstalowany na maszynie od początku albo od jakoś bardzo dawna.

Mnie to nigdy nie interesowało gdyż na co komu np. win 95 albo starszy.

Kogo interesuje może szukać w necie konkretów, to jest pewne info

microsoft nie zrobi żadnej łapanki bo wtedy straciłby pewnie z 80% użytkowników :smiley: przez co spadłaby popularność i ludzie pisaliby mniej programów na ten system :wink:

Jasssne - tylko że ten informatyk, to był jakiś nieuk któremu nawet nie zechciało się sprawdzić, czy to czego naucza ma podstawy prawne i jak one wyglądają. Prawo ochrony własności intelektualnych zaś w tym zakresie jest jasne: prawo do własności intelektualnych wygasa po 70 latach od pierwszego rozpowszechnienia przez firmę do której należą prawa autorskie. Tak więc na “zalegalizowanego” w ten sposób Windows 98 trzeba będzie jeszcze poczekać - tak mniej więcej do czerwca 2068 …

http://www.elektroda.pl/rtvforum/topic136912.html

http://www.elektroda.pl/rtvforum/topic987788.html

http://forum.pclab.pl/topic/25065-Windows-31-311-juz-legalne/

tak na szybko to tylko takie info znalazłem, lecz coś w tym jest

No i ?

rradek21 , poziom wątku z PClab jest tak “merytoryczny” że nic tylko mu wierzyć, sami eksperci w nim piszą …

Fiesta - ale nawet pod linkami podanymi przez rradek21 ludzie wcześniej czy później odwołują się do ustawy o której wspominałem. Trzeba tylko się wysilić i przeczytać … Mało tego - w necie są setki serwisów prawnych, które już nie raz odpowiadały na podobne pytania. Swego czasu nawet MS miał gdzieś w swoich FAQ odpowiedź na kwestię abandonware…

Efekt prezentowany przez rradek21 jest po prostu typowy dla ciężkiej do zlokalizowania dzwonnicy w mieście z wieloma kościołami …

A mają już jakieś specjalne oddziały antypirackie, wyposażone w najnowocześniejszy sprzęt i szkolone w tych samych ośrodkach co amerykańskie oddziały specjalne :stuck_out_tongue:

taa i każdemu informatykowi dają po 2 granaty i mp5 ?

Sąd sądem, a sprawiedliwość musi być po naszej stronie :slight_smile: