Nielegalny Windows (czy) Legalny Linuks

(Amb838389) #1

Witajcie, o tuż dlaczego zadaje takie pytanie, z ważywszy na forum i brak tolerancji po przez nielegalne oprogramowanie choć wielu bulwersujących się na forum ma masę nielegalnych plików, pomijając ten fakt...

nie pytam co wybrać (bezpośrednio)

Posiadam komputer kupiony na allegro, był w nim Windows Vista, niestety już go nie mam a z racji wieku komputera naklejka na nim już praktycznie nie istnieje, po za faktórą na sprzęt nie posiadam nic jednak na FV nie mam nic o windowsie więc go po prostu nie mam...

lat 4 zbierałem gry na Steam mam ich aż 197... niestety jedynie 10 z nich jest na Linuks i są mało interesujące, chcę być legalnym posiadaczem i chcę na komputerze jedynie co to GRAĆ i PRZEGLĄDAĆ INTERNET nic po za tym...

Czy jest alternatywny system czytający pliki windowsa exe, który spełni moje wymagania?

Sprawdzałem:

Ubuntu

Kubuntu

Xubuntu

Lubuntu

Mint

Fedora

OpenSuse

Mandriva

CrunchBang

Debian

Knopix

Mint

Inne...

Żadne nie radziły sobie z tymi grami w wine

Czy jest jakaś alternatywa windowsa? po prostu jest mnie na niego nie stać

Czy używać komputera do grania i przeglądania internetu na spokojnie w domu?

Czy męczyć się z wine na linuksie?

Czy istnieje alternatywa dla mnie by spać spokojnie?

(kebkit) #2

A tak serio to jakbym miał zainstalować na wine AutoCAD'a którego to mam legalnie w wersji edukacyjnej z portalu uniwersyteckiego do użytku nie firmowego oczywiście

tylko po to żeby czasem coś zrobić, bardziej dla własnego ja, niż naprawdę byłoby to niezbędne, to raczej nie chciałoby mi bawić 5 godzin żeby może uruchomić tego cada

no niestety windows 8, który jest mocno niedorobiony i wspomniany CAD nie chciał w ogóle uruchomić się z powodu aktualizacji win 8.1

poza tym jak widzę swój pulpit windows 8 to wydaję mi się jakby to było KDE

dolne menu wygląda przecież na 99.9% jak KDE

ciekawe tylko ile programiści M$ musieli wgłębiać się z kody linuksowe żeby stworzyć swój monopolistyczny system na jedyne 100 dolarów dla użytkownika domowego

O takim czymś jak cytowanie selektywne słyszałeś? semtex...

(Semtex) #3

Skoro uzbierałeś 197 gier to za jakieś 50 z nich miałbyś Windows 7, legalny...

(Amb838389) #4

@UP

owszem zgadzam się z tobą, wszystko było ok do czasu gdy musiałem wrócić do kompa, opisanego powyżej, wszystko było ok ale teraz jak by tego nie było

(Semtex) #5

Temat przenoszę do Na Luzie...

Skoro masz Vistę to możesz kupić Windows 8 upgrade, który jest znacznie tańszy niż wersja stanadalone. Będziesz całkowicie legalny.

(Amb838389) #6

W tym sęk że nie odczytam klucza z naklejki, więc to mnie nie dotyczy a nie stać mnie na 400 zł za windows

(kebkit) #7

a weź se spróbuj tego linuksa 

tylko powoli i bez nerwów

i nie licz że każdy program szybko uruchomisz

(neXt___) #8

Co do programów na WINE, polecam przejrzeć stronę http://www.winehq.org/ - jest tam opisane, często dość szczegółowo, jak zainstalować poszczególne gry i programy.

(tomeeek64) #9

@kebkit, ReactOS to nie jest Linux, tylko otwartoźródłowy system, częściowo zgodny z Windowsem. Aktualnie niezbyt nadaje się do codziennego użytku.

@garguleczkowaty, twoja naklejka COA jest nieczytelna? Zadzwoń do Microsoftu, powiedz o co chodzi, a prawdopodobnie otrzymasz duplikat.

(Vidivarius) #10

@kebkit

Kolega się pyta o system który będzie mu działał i uruchamiał gry, a tu oferujesz mu pochodną linuxa i to w wersji alfa  - tu nawet spokój nie pomoże.

Do meritum.

@garguleczkowaty

W sytuacji gdy masz tyle gier i chcesz z nich korzystać to jedynie system z rodziny windows pomoże. Spróbuj jakoś odczytać ten klucz z naklejki. Może komp ma gdzieś na dysku partycje recovery i może uda ci się przywrócić z niej system. Jeśli jest to komp z Vistą to znaczy z tych czasów gdy producenci często dorzucali płyty recovery do komputera - dzięki nim również możesz odzyskać system. Jeśli nie masz to poszukaj w necie, może ktoś ci udostępni. W kompie i tak jest wersja OEM systemu.

Gdy uda ci się odzyskać Vistę to użyj programu do wyciągnięcia z systemu numeru seryjnego i zapisz go sobie gdzieś. Potem możesz pomyśleć o aktualizacji bądź działać dalej na Viście.

To co sprawdziłeś to wszystko linuxy i nie ma co się czarować, że wszystkie twoje gry będą działały pod tym systemem. Może niektóre po różnych zabiegach.

(Amb838389) #11

Dzwoniłem już dużo wcześniej do wielu ludzi, informacja była jednoznaczna, jeśli nie ma FV z zakupem windowsa lub nośnik danych tego windowsa a naklejka jest nieczytelna nie pozostaje nic jak zakup nowej licencji...

Więc albo pirat albo linux i żaden pożytek, jestem chyba tak naprawdę bez wyjścia.

Zainstalowałem ReactOS na VM no i to jest to samo jak bym do debiana zainstalował wine z bibliotekami windowsa plus środowisko LXDE

(kebkit) #12

@Vidivarius

no może i tak

też sobie zapodałem tego ReactOS na VM VirtualBox i STEAM wisi na 27% aktualizacji jak narazie

(rgabrysiak) #13

Cześć,

Czegoś tu nie rozumiem, stać cię na gry a na legalny system już nie? C'mon jak dla mnie szukasz po prostu wymówki.

A jak już naprawdę nie chcesz wydać ani złotówki to zainstaluj jakiegoś Linuksa, fakt na kompromisy będziesz musiał pójść - ale coś za coś.

Jak dla mnie nie ma żadnego uzasadnienia dla korzystania z nielegalnego oprogramowania.

(Amb838389) #14

Hmm wyjaśnie ci :slight_smile:

Gdybym miał powiedzmy rzut gotówkowy, kupił bym dla świętego spokoju... :slight_smile:

Niestety latami uzbierało mi się gier, często na humble, które kosztują po 2 dolce, ponieważ lubię gry retro typowo jak i te bardziej złożone...

Uzbierało się, w tym czasie miałem windowsa, teraz niestety posiadam windows xp 32 oryginał... nie obsłóży mi ram

Obecnie na nowego windowsa nie jest mnie stać... mam pewne zobowiązania, 2 dzieci, dom i życie,,, nie mam już z czego odłożyć od ponad półtora roku .

(Bowjan) #15

Dzieci albo gry wybór należy do Ciebie. Gry jednak wychodzą taniej :-o  !

(system) #16

To postaw XP. Może skończyło mu się wsparcie, ale to nadal dobry system(dopóki są na niego programy). IMHO z antywirusem można na nim normalnie pracować. Poza tym większość gier wejdzie na 4GB RAM, które ten XP powinien Ci obsłużyć.

Na Wine powinny iść programy. Z grami już gorzej.

Co do piratów... Chcesz to ściągaj i stawiaj. Twój komputer. Tylko, że wtedy np. nikt nie pomoże Ci na forum z pirackim Windowsem, jak nie jest z pewnego źródła, może zawierać różne "dodatki". Ale działać będzie.

(Kpc21) #17

Abstrachując od kwestii legalności (bo w tym wątku raczej nie o to chodziło)...

Używaj tego co ci odpowiada. Jak Windows ci potrzebny, to instaluj Windowsa. To twoja decyzja, tobie ma się wygodnie obsługiwać komputer.

Skoro piszesz że masz dostęp do AutoCAD-a z uczelni... Nie ma tam czegoś takiego jak DreamSpark?

(Martin8731) #18

XP 32bit obsłuży do 3.2GB RAM.

Jeśli mogłeś kupić mocnego kompa to równie dobrze możesz kupić legalny system, który i tak będzie tańszy od tego komputera. Jeśli jesteś studentem to możesz otrzymać Windowsa za darmo.

(Djzon) #19

A słyszeliście o polskim webowym darmowym sytemie PHPOS ?