Niemożliwa edycja i obracanie zdjęć w Windows 7

Spotkałem się z sytuacją, w której nie istnieje możliwość edycji zdjęć przegranych z aparatu fotograficznego na komputer. Pod pojęciem “edycja” należy rozumieć choćby niedostępność opcji Obrót w prawo i Obrót w lewo, dostępnych po kliknięciu prawym przyciskiem myszy na wybrane zdjęcie lub zdjęcia. Również po otworzeniu zdjęcia w Przeglądarce fotografii systemu Windows (prawy przycisk myszy na plik - Podgląd) pozycje, pozwalające na obrót obrazka, są niedostępne.

BeqdJ.png

di-O5JU.png

Dlaczego tak się dzieje? Jedną z możliwych przyczyn problemu, na informacje o której natrafiłem podczas próby znalezienia rozwiązania, może okazać się oprogramowanie McAffe. Pod linkiem windows7forum.pl - Obracanie zdjęć znaleźć można szczegółową instrukcję, zastosowanie której rozwiązuje sprawę.

Drugą, i w moim przypadku prawdziwą, przyczyną problemu okazała się blokada przed edycją plików. Konkretnie chodzi o atrybut Tylko do odczytu dla danych plików. Aby pozbyć się tego atrybutu, należy kliknąć prawym przyciskiem myszy na interesujący nas plik lub pliki - Właściwości - w oknie, które zostanie otwarte upewniamy się, że jesteśmy na karcie Ogólne - w części Atrybuty ODZNACZAMY Tylko do odczytu. Następnie potwierdzamy nowe ustawienia, klikając Zastosuj i OK.

9hd3.png

Od tej chwili, po kliknięciu prawym przyciskiem myszy na wybrane lub wybrane zdjęcia, pozycje Obróć w prawo i Obróć w lewo nie są wyszarzone, czyli znów są dostępne. Dzieje się tak zarówno po kliknięciu na plik graficzny prawym przyciskiem myszy, jak i po otwarciu go w Przeglądarce fotografii systemu Windows.

NCwF.png

di-IQ2L.png

Poradnik stworzony na podstawie Windows 7 Home Premium w wersji 64-bitowej. Prawdopodobnie nie ma to znaczenia i w identyczny sposób można rozwiązać tego typu problem w Windows Vista i Windows XP.