Niemożność aktualizacji - system zdycha

Od jakiegoś czasu nie mogę na swoim pececie zainstalować nowego ubuntu (10.10 x64). System instaluje się ładnie, dobrze działa. Problemy zaczynają się przy update’ach.

A konkretnie przy linux-image-2.6.35-24-generic.

Aktualizacja zatrzymuje się na dobre i nawet po 2h jest na tym samym etapie. Jakiekolwiek anulowanie aktualizacji uniemożliwia bootowanie systemu po wyłączeniu.

O co chodzi?

Na jakim etapie? Jakie komunikaty się wyświetlają?

To odhacz go z aktualizacji?

Próbowałeś wersję 32 bitową?

Ostatnia wiadomośc to generating grub.cfg …

Wszystkie poprzednie przy tym tutaj:

screenshotws.png

Nie powinno czasem wyskoczyć okienko, które przeprowadza Cię po edycji gruba (dokładnie teraz nie pamiętam jak to się nazywa), sprawdź czy nic w tle Ci się czasem nie otwiera, czego nie zauważyłeś.

Nie pojawiło się nic w tle, ale za to dwie nowe linijki pojawiły się w konsoli, więc może jednak niekoniecznie się zwiesiło.

Już dobre 3h patrzę w to okienko więc czy się pojawia czy nie to i tak dziwne.

Nie wiem, o co chodzi. Wcześniej już instalowałem ubuntu 10.10 x64 i wszystko śmigało jak należy. W tym tygodniu formatowałem i już z 10 razy stawiałem od nowa system i cały czas przy tej jednej aktualizacji ma problem.

Nigdy takie coś nie miało miejsca, przynajmniej w Ubuntu. Spróbuj przeprowadzić aktualizację z poziomu terminala, spotkałem się kiedyś z sytuacją, że menedżer aktualizacji po prostu się zawieszał i nie kończył aktualizacji.

Pozdrawiam!

@roobal

Jestem na 100% pewien, że przy aktualizacji kernela przez menedżer aktualizacji wyskakiwało okienko, które pytało co zrobić z grubem (zostawić tak jak jest, zaktualizować itd).

Nigdy mi coś takie nie wyskakiwało.

Pozdrawiam!

Tormiasz ma racje, jest takie coś. Jednak ma to miejsce przy pierwszym uruchomieniu aktualizacji po zainstalowaniu i uruchomieniu Ubuntu. To gdzieś mniej więcej przy samym końcu już procedury aktualizacji się pojawia komunikat, że jest nowa wersja grub i czy chcesz ją zastosować czy pozostać przy tej co jest (coś takiego :P). Jest to jednorazowe pytanie tylko przy pierwszym zrobieniu aktualizacji.

Wypisało w sumie 5 pozycji (3 nowe od mojego ostatniego posta), po kolejnych godzinach czekania nic. Po wyłaczeniu aktualizacji system nie wstaje. Jutro zrobię formata raz jeszcze i tak jak propozycja padła update z konsoli.

sudo aptitude update

sudo aptitude upgrade

To polecenia do ręcznego update’a?

Zacznijmy od tego, żebyś wyłączył wszystkie nieoficjalne repozytoria z dodatkowymi programami. Bardzo często to powoduje problemy. Z konsoli za jednym zamachem zrobisz aktualizację:

sudo apt-get update && sudo apt-get dist-upgrade

Apt-get kernela też aktualizuje?

U mnie nie. Być może są niuanse w innych dystrybucjach. Zresztą konsola pokaże pakiety do aktualizacji i zobaczysz, czy będzie tam kernel.

Właśnie był format, instalacja, i to co napisałeś zadziałało jak złoto. Dzięki :slight_smile:

Aptitude to nakładka na Apt-Get. Aptitude został w 10.10 wywalony z systemu, bo większość użytkowników widocznie korzystała z Apt-Get, co mnie nie dziwi, ponieważ w większości poradników pojawia się właśnie Apt-Get, więc początkujący mają prawo nie znać Aptitude.

Pozdrawiam!

Karwowski ,

Rejestrując się na niniejszym forum zobowiązałeś się przestrzegać jego regulaminu. Niestety, w tym momencie łamiesz go nie tytułując poprawnie tematu. Proszę zapoznać się w pierwszej kolejności z regulaminem forum, a następnie z tym tematem. Po zapoznaniu się proszę poprawić tytuł tematu, używając przycisku zmien.gif