Niemożność konfiguracji systemu Ubuntu na nośniku wymiennym

Witam. Mam problem, bowiem co chwilę idzie nie tak jak trzeba. Zrobiłem tak jak tu -> http://czytelnia.ubuntu.pl/index.php/20 … pendrivea/ ale z płyty nie mam połączenia z internetem, nawet jest problem żeby to skonfigurować.

Wrzuciłem Ubuntu za pomocą Unetbootin. Przy bootowaniu pojawiło się beżowe okienko ze ścieżką w stylu “ubnkern initrd=/ubninit”. Nie wiedziałem co wpisać i wyszedłem do windowsa. Po ponownym bootowaniu włączyła się zwykła LiveCD, tyle że z pendrive’a. Instalator Linuxa prawdopodobnie nie pokazuje pendrive, więc nie mam go do wyboru podczas instalacji.

Jak inaczej mogę mieć system Ubuntu (zainstalowany już) na pendrivie?

Uruchom Ubuntu z płyty, w menu Administracja szukaj opcji coś w stylu (piszę z pamięci) Create USB disk albo USB Disk Creator czy coś w tym stylu, w ten sposób “zainstalujesz” sobie Ubuntu na pendrive. System przekopiuje całą zawartość płyty i jest tam również możliwość ustawienia sobie czy system uruchomiony z pendrive ma działać jako LiveCD tylko do odczytu czy ma również zapisywać sesje LiveCD i ile miejsca chcesz na to przeznaczyć. Rozwiązanie to jest moim zdaniem lepsze niż Unetbootin.

Ta opcja powinna być dostępna chyba od Ubuntu 8.10.

Tak na marginesie to co jest opisane na czytelni jest moim zdaniem opisane zbyt zawile. W skrócie uruchamiasz Unetbootin, jeśli nie masz zainstalowanego Ubuntu na dysku to najlepiej zrób to na Windowsie, w programie wskaż obraz ISO Ubuntu, wybierz na liście pendrajwa i wciskasz OK czekasz aż program zrobi swoje i tyle :slight_smile:

Pozdrawiam!

Użyłem teraz opcji Create USB disk z LiveCD Ubuntu. Problem w tym, że w oknie konfiguracji nie było żadnej informacji odnośnie wyboru, czy ma być on tylko do odczytu, działać jako LiveCD etc. Stworzył mi USB dysk i po bootowaniu z USB było bez zmian - myślałem, że od razu uruchomi się system, a tu ten sam proceder co z LiveCD. Mogłem wybrać, czy mam zainstalować, czy uruchomić Ubuntu bez zmian w komputerze. O co w tym chodzi? Co robię nie tak?

Jaka w ogóle wersja Ubuntu, bo tego nie napisałeś? Wiem, że jak kiedyś w 9.04 instalowałem system na pendrajwie, to podczas tworzenia USB Disk miałem do wyboru 2 opcje jako LiveCD wyłącznie do odczytu i LiveCD z możliwością odczytu/zapisu na nośniku.

Pozdrawiam!

Witam. Wreszcie udało się go zainstalować z wersj 9.04. Wszystko ok, tylko po włączeniu komputera (pendrive jest odłączony) pojawia się “GRUB error”. Po podłączeniu pendrive normalnie uruchamia się GRUB. Czy istnieje możliwość, aby po uruchomieniu komputera bez pendrive ładował się normalnie Windows, a dopiero po włożeniu pendrive, wyświetlał GRUB?

Tak jak zainstalujesz Gruba na pendrive. Napraw sobie MBR abyś miał bezproblemowy wybór Windows. Wsadź płytę z Windows XP do napędu, uruchom instalator systemu Windows XP i po załadowaniu plików i gdy pojawi się ekran z pytaniem czy ma naprawić istniejącą instalację czy wykonać nową, wciskasz R , logujesz się do konsoli i wpisujesz tam:

fixmbr

Wpisujesz exit , aby się wylogować i uruchamiasz ponownie kompa i wszystko powinno być po staremu.

Pozdrawiam!

PS. Gdyby ktoś się wychylał, że trzeba jeszcze fixboot , to uprzedzam że nie ma takiej potrzeby, gdyż polecenie to służy za nadanie partycji z Windowsem flagi boot , czyli sprawia że partycja ma być aktywna (ma być przeprowadzany z niej rozruch), gdyby inna partycja otrzymała tą flagę i system nie chciałby startować.

Problem w tym, że mam laptopa i preinstalowany system Microsoft Vista, dlatego nie dostałem płyty z systemem. Więc czy można naprawić MBR bez płytki instalacyjnej?

Chyba można ale nie mam pojęcia jak to zrobić, o takie rzeczy musisz już pytać w dziale dotyczącym problemów z Windowsem, tam jest więcej specjalistów od tego systemu :slight_smile:

:arrow: system-windows-vista-f22.html

Pozdrawiam!