Niemożność uruchomienia Debiana po instalacji

Witam. Problem banalny, lecz ie do przeskoczenia. Zainstalowałem z małej płyty debiana /pierwszy kontakt z systemem/.

Po starcie Grub przełącz system na Linux, wymaga loginu i hasła, podaję, system akceptuia się tekst" Debian GNU/Linux Comes with ABSOLUTELY N) WARRANTY,to the extentpermitted by applicable law.

W następnym wierszu:

tadeusz@debian:$ - i tu miga kursor, nie mogę wejść dalej do nowego systemu i zobaczyć jak działa.

Proszę o informację, czego mój świeżo zainstalowany Debian sobie życzy, abym mógł przejść dalej.

A nawiasem mówiąc, po 2 latach przechodzę z Ubuntu na Debiana. Po każdej aktualizacji dystrybucji mnóstwo czasu wymaga Ubuntu, aby skutecznie skonfigurować X-y.

Niecierpliwie czekam rady.

Ale miga i nie możesz nic z klawiatury wpisać ?


Jak możesz to wpisz: startx

Witam :slight_smile:

Na początek spróbuj wpisać z klawiatury:

xconf Enter

startx Enter

i daj znać na forum, jak Ci poszło :slight_smile:

Na początek zajrzyj tutaj:

http://debian.linux.pl/threads/5676-Prz … -napiszesz!

Znajdziesz tam opis instalacji systemu Debian i kilka wskazówek dla stawiających pierwsze kroki. Po tej lekturze gwarantuję że sam znajdziesz rozwiązanie swojego problemu.

Trochę nie ten dział. X’y masz zainstalowane?

Jeżeli z najmniejszej płyty, to możliwe, że masz sam system bazowy zainstalowany :stuck_out_tongue: Jeżeli nie chcesz się bawić w konfiguracje systemu niemal od zera, to ściągnij CD1 od Debiana i przy instalacji wybierz również środowisko graficzne =] A jeśli jesteś wytrwały to walcz dalej! Wszystko jest dokładnie opisane na forach linuksowych :slight_smile: Wystarczy POSZUKAĆ! Google nie gryzie =]

Dziękuję za rady. Niestety, odpowiedź zarówno na startx jak i na xconf brzmi:“command not found”.

Rozumiem, że mała plyta jest zbyt mała, aby uruchomić system, brak x-ów. Wszystko byłoby proste, gdybym mógł wejść dalej.

Co należy wpisać po znaku zachęty następującym po:“tadeusz@debian”???

Jak dotąd mogę zrobić tylko restart.

Skoro instalowałeś sysem z małej płyty to wnioskuję, że z netinstall w tym wypadku musisz doinstalować Xserver:

aptitude install xorg xserver-xorg

potem albo jakikolwiek menedżer okien albo Gnome, Kde, Xfce lub Lxde lub inne.

Ależ nie ma w ogóle takiej potrzeby, ponieważ przed instalacją systemu z netinstall można wybrać jakie środowisko graficzne ma być zainstalowane i wówczas zostanie ono pobrane z sieci automatycznie razem z systemem, więc nie ma potrzeby pobieranaia pełnej płyty instalacyjnej CD1 :wink: Dodatkowa zaleta - system z instalacji sieciowej instaluje najświeższe pakiety, więc aktualizacja systemu zaraz po instalacji jest zbędna.

Pozdrawiam!