Niemożność ustawienia częstotliwości odś. wyższej niż 60Hz

Witam.

Mam problem z 12-letnim monitorem 15’ DAEWOO Low Radiation, model: CMC-1502B1 (rok produkcji 1996).

Problem polega na niemożności ustawienia wyższej częstotliwości odświeżania ekranu, niż 60Hz.

Niższe 45Hz i 59Hz ustawić się da.

Karta graficzna, to ATI Radeon 9000PRO 64MB (128-bit).

Problem nie leży na pewno po stronie karty graficznej, ponieważ wcześniej przy tej karcie był również monitor 15 calowy i przy rozdzielczości 800x600 ustawiało się bez problemu 85Hz i każdą inną częstotliwość.

Próbowałem już odinstalowywać sterowniki (ATI CATALYST 5.8) i instalować dużo starsze - dołączone w pudełku do karty graficznej. Problem ten sam.

Po odinstalowaniu sterowników i ponownej instalacji ich monitor pracuje w trybie VGA (widoczne jest to w menu OSD monitora). Domyślnie ustawia się wtedy rozdzielczość 640x960 i częstotliwość odświeżania 60Hz.

Po zmianie rozdzielczości na 800x600 i wyższe, monitor przechodzi w tryb S-VGA.

Częstotliwość można zmniejszyć do 45Hz i 59Hz.

Przy zwiększeniu częstotliwości do 72Hz, 75Hz, 85Hz karta graficzna częstotliwość tą ustawia (widzą ją wszystkie programy diagnostyczne i dxdiag), monitor gaśnie na sekundę i pojawia się z tą samą częstotliwością, co poprzednio, czyli 60Hz - odczytuje ją w menu OSD monitora i oczywiście ekran w tej częstotliwości pracuje (migotanie).

Monitor tak, jakby w ogóle nie reagował na sygnał emitowany przez kartę graficzną.

Oczywiście rozdzielczości można ustawiać dowolne, np. 1024x768 i wyższe.

Przy każdej rozdzielczości problem jest ten sam tylko, że z listy częstotliwości znikają pozycje 45Hz i 59Hz.

W ustawieniach zaawansowanych sterownika, pod zakładką Monitor nieaktywna jest pozycja “Ukryj tryby, których ten monitor nie może wyświetlić” i dostępne są chyba wszystkie częstotliwości odświeżania do 200Hz (próbowałem ustawić nawet tą i brak reakcji).

Brak natomiast pozycji “Użyj ustawień optymalnych”.

W menu OSD monitora również częstotliwości odświeżania zmienić nie można.

Odczyt z menu OSD ->

Po zmianie częstotliwości, np. na 45Hz pozycja V+ zmienia się na 45 Hz.

Klika razy instalowałem i odinstalowywałem sterowniki w trybie normalny, jak i awaryjnym, próbowałem dokonywać zmian w trybie awaryjnym (tym bardziej nic nie dało się zrobić).

Zastanawia mnie, czy jest to wina wiekowości monitora, czyli w tamtych czasach wyższe częstotliwości nie były obsługiwane, może nie istniały.

Czy, jeżeli to nie żadna wada monitora (po prostu tak musi być na tym staruszku), nie będzie miało to wpływu na wzrok, czyli 800x600 przy 60Hz.

Tak, jak już wspominałem, na poprzednim monitorze (również 15 cali) żadnych taki problemów nie było.

Jeżeli 12 lat monitora nie ma znaczenia, czyli wyższe odświeżanie powinno dać się ustawić, to w czym leży problem ?

P.S. Monitor kupiłem w komisie za 20 zł. :stuck_out_tongue:

Koleś powiedział, że nie wie, czy działa i w razie czego zwrócić.

Z góry dziękuję za odpowiedzi.

Pozdrawiam serdecznie.

Heh, oznacza to że monitor wyższych nie obsługuje…

Po pierwsze to się ciesz, że to jeszcze działa :wink: Niestety więcej niż 60Hz ten monitorek nie wyciągnie. To tak jam an Fiaciku 126p chcieć jechać 150 km/h :smiley:

wOw nie mów, że będziesz na nim pracował :smiley: Ja bym go dał na ALLEGRO w działy ANTYKI xD

Dzięki za odpowiedzi.

Tak też myślałem, że ten wehikuł nie da rady odświeżać szybciej, niż 60Hz.