Niemożność zainstalowania Windows XP - UEFI


(HardCore IV) #1

Witam, działam na Windowsie 8. Jak zapewne pamiętacie, ostatnio napisałem wątek czy wybrać XP czy Viste. Okazało się, że mam XP, to nagrywam na płytkę, w BIOS'ie ustawiam z SATA na IDE, dyski działają, system się ładuje, pojawia się niebieskie okno gdzie mam do wyboru np. czy chcę zainstalować sterowniki RAID'a. I nagle bach... Bluescreen. Czytam i czytam i tak patrzę... Zapewne źle pobrany obraz ISO - to pobieram nowy z serwera MS, nagrywam jak zawsze najniższą prędkością innym programem... To samo... To pobrałem wersję z torrentów -czystego XP i dałem na pendrive. Też bluescreen...

Zapewne jest to ta blokada uniemożliwiająca instalowanie systemów obok Win 8. Tylko... Ja muszę mieć XP i nie może to być wirtualny system. Macie więc jakieś pomysły?


(Veers) #2

W UEFI nie ma "blokady". Dwie sprawy: XP musi posiadać minimum SP2, a dyski na których będziesz go instalował nie mogą posiadać partycji GPT. Zmniejsz ilość pamięci na czas instalacji i dodatkowo zintegruj z instalatorem sterowniki pamięci masowej. Może być też konieczne przestawienie w UEFI niektórych opcji związanych z kompatybilnością (HPET, memory remap itp.)

Dodatkowo - jeśli miałeś już na dysku zainstalowanego Win8 - to problem przy instalacji XP może sprawiać ochrona sektora rozruchowego.


(Nasa121) #3

Z tego co pamiętam to systemy instaluje się w kolejności od najstarszego.

Czyli w pierwszej kolejności XP a potem 8 tylko wątpię aby komp na którym jest 8 miał sterowniki do XP


(HardCore IV) #4

Kolejność to nie jest problem, są programy typu EasyBCD i po "ptokach". Co do sterowników, to też nie problem, GPU sterowniki ma, a z tego co widzę, MSI wydało do stery do mojej płyty na XP.

OK, mam dwa dyski, więc ten z 8 odłączę. Zobaczymy czy coś to da, dodatkowo sprawdzę te opcje.

(8 mam już ok. pół roku, więc wtedy nie planowałem XP)

EDIT: I **** ;/ Odłączyłem wszystkie fizyczne dyski twarde, wyciągnąłem pamięć, tak, iż zostało tylko 2GB. Wyłączyłem wszystkie te opcje (z włączonymi i tak lipa) i dalej są bluescreeny. Powtarzam, próby były i poprzez USB oraz przez DVD, i obrazy ISO całkowicie się od siebie różniły - lecz oba zawierają SP3.


(Veers) #5

Skoro tak twierdzisz .... :roll:


(falcon89) #6

Wyłącz UEFI (ewentualnie ustaw Legacy Bios lub coś podobnego).

Wyłącz też boot'owanie za pomocą UEFI lub w Boot menu wybierz napęd bez UEFI.