Nieoczekiwana zmiana partycji systemowej z NTFS na RAW

Z góry przepraszam jeśli napisałem w złym dziale. Posiadam dysk Patriot Warp V2 32GB SSD. Nieoczekiwanie partycja systemowa zmieniła się w RAW. Nie mam pojęcia jak przywrócić partycję NTFS. Nie koniecznie muszę odzyskać dane, bo nie zapisywałem ich na systemowym. Chciałbym, aby ten dysk posłużył mi do laptopa, gdzie mam zamiar zainstalować XP. Czy jest możliwość przywrócenia/sformatowania tego dysku? Przeszukując internet w ciągu 3 godzin próbowałem już 3 programów. Wchodząc w komputer, pokazuje tylko dysk 120GB. Wchodząc w zarządzanie dyskami, kiedy chcę stworzyć wolumin, nie można, bo wyskakuje bład crc. SKAN SMART: http://i.imgur.com/dIntpCi.jpg. Bardzo proszę o pomoc.

 

 

Ale nie mam na tym dysku żadnej partycji. Nie można stworzyć, bo wyskakuje błąd danych crc czy coś w tym rodzaju.

 

Użyłem programu EaseUS Data Recovery Wizard w celu sprawdzenia, czy na dysku coś się znajduje i? Są tam zdjęcia mojej dziewczyny z dzieciństwa. Bardzo proszę o pomoc w odzyskaniu danych…

Przywrócenia partycji czy jest możliwość, to trudno powiedzieć, ale są ku temu narzędzia, zaś odzyskać dane chyba się w większości da, sformatować możesz przy pomocy instalatora Windows XP, który jak piszesz masz zamiar na nim postawić. Wymiotło Ci partycje i masz surową.

W tym dziale http://www.dobreprogramy.pl/Odzyskiwanie-danych,Programy,Windows,224.html poszukaj aplikacji do odzyskiwania danych np. te http://www.dobreprogramy.pl/Puran-File-Recovery,Program,Windows,48695.html , http://www.dobreprogramy.pl/Recuva,Program,Windows,13044.html lub inne. Znajdziesz tam także narzędzia do przywracania partycji, ale nie gwarantuję, że zadziałają zgodnie z oczekiwaniem np. ten http://www.dobreprogramy.pl/EASEUS-Partition-Recovery,Program,Windows,20120.html i np. program do zmiany wielkości i tworzenia partycji http://www.dobreprogramy.pl/EASEUS-Partition-Master,Program,Windows,12861.html działa z poziomu systemu czyli jeśli na dysku takiego nie ma, to jakaś płyta live, lub partycje utworzysz instalatorem systemu jeśli ten zobaczy dysk. Nie formatuj dysku i nie wrzucaj na niego danych przed odzyskaniem tych, na których Ci zależy.

pomogło. Programem PuranFileRecovery odzyskałem zawartość. Teraz moje pytanie jak oczyścić dysk, żeby można było go używać. Kiedy włożyłem płytkę instalacyjną win xp do laptopa, dysk sam się nie sformatował i nie stworzył sobie woluminu. Jakieś inne pomysły? Jak już wspominałem nie można go sformatować, ani stworzyć partycji, gdyż wygląda to tak.

  1. http://i.imgur.com/RUqLJ9m.jpg

  2. http://i.imgur.com/yFrnMJA.jpg

  3. http://i.imgur.com/S7asW15.jpg

 

Ten błąd danych crc może sugerować, że dysk ma uszkodzone sektory, ale niekoniecznie.

Zakładam, że instalator wystartował i zaczął wstępnie ładować pliki. Jeśli masz inną wersję systemu np. Vista, 7, lub jakiegoś Linuksa, to spróbuj nim utworzyć partycję i przy okazji sformatować, potem na utworzonej partycji spokojnie postawisz XP - pod warunkiem, że się taka da utworzyć.

Chcesz jak podajesz tego dysku użyć do innego komputera, więc spokojnie możesz spróbować instalacji po podpięciu do tego docelowego. Tylko jeśli przypadkiem system jaki masz w tym komputerze, z którego pochodzą screeny coś na nim zapisał, to może o to wołać więc może najpierw sprawdzić czy po odpięciu będzie bez problemu startował choć widać, że system, rozruch i plik stronicowania są na C, ale dla pewności.

 

- a instalator doszedł do tego etapu?

Spróbuj może jeszcze tego narzędzia http://www.dobreprogramy.pl/GParted,Program,Windows,13209.html do próby utworzenia partycji, i sprawdź tym http://www.dobreprogramy.pl/CrystalDiskInfo,Program,Windows,27691.html kondycję dysku jeśli jeszcze nie sprawdzałeś - pobierz portable, nie ma komponentów reklamowych.

Na tym komputerze, który mam mam win7. Dysk nie jest sformatowany. Co prawda odzyskałem dane, ale trzeba go wyczyścić przed instalacją XP? I dlaczego zmienił się z NTFS na RAW? Będę próbował tym gparted i napiszę co się będzie dalej działo.

 

Pewnie zalecane byłoby go sformatować.

 

Została usunięta partycja, skoro “nieoczekiwanie” to coś to spowodowało, może awaria sprzętu, może jakaś aplikacja - konflikt aplikacji itp.

Ten błąd danych crc niestety może sugerować, że dysk posiada uszkodzone sektory. Jeśli chcesz go użyć w innym komputerze, to jak pisałem wcześniej, najlepiej go podłącz do tego w którym ma być używany i odpal instalator systemu a partycje utworzysz i sformatujesz je w trakcie instalacji jeśli z dyskiem wszystko ok. Tylko jak pisałem również już wyżej, po odpięciu go z bieżącego komputera sprawdź czy system uruchamia (powinien, ale dla pewności) się i działa bez problemu. 

Skoro tak może być, to może warto zrobić odczyt SMART jakimś normalnym programem, np. CrystalDiskInfo lub HDTune, bo po tym zrzucie ekranu z pierwszego posta niewiele można wywnioskować.

Po uruchomieniu instalatora wyskakuje błąd. Tak samo jest, kiedy zamiast xp próbuję zainstalować win7. Przy tworzeniu partycji wyskakuje błąd danych crc.

Sprawdź dysk tym programikiem już wyżej polecanym http://www.dobreprogramy.pl/CrystalDiskInfo,Program,Windows,27691.html może ten dysk jest uszkodzony, to prawdopodobne. Możesz spróbować postawić jakiegoś Linuksa na nim ze środowiskiem LXDE lub XFCE, może się uda partycje utworzyć.