Nieostre zdjęcia aparatu FinePix HS10


(Varmacenta) #1

Witam!

Ok. miesiąc temu zakupiłem aparat Fujifilm HS10. Wszyscy mówili, że jest bardzo dobry, wyczytałem, że niema konkurentów, ale ..... Gdy robię zdjęcia (niezależnie od oświetlenia) robi je rozmazane. Dobra, teraz pomyślicie, że ustawienia złe, czas migawki, ISO ... Ale nie, próbowałem robić zdjęcia w programie auto, bez zmian. Rozmazane ... Myślałem, że przesadzam więc wyciągnąłem starego nikona 4800. Zrobiłem zdjęcia w tym samym czasie, tego samego obiektu, z tej samej perspektywy. Wynik mnie rozczarował! Zdjęcie z Nikona było lepszej ostrości niż zdjęcie fuji'ego ... Prosiłbym o szybką pomoc! Z góry dzięki.


(slawex1983) #2

Pokaż te pomazane zdjęcia. Szeroki kąt trochę kuleje w tym aparacie ale pewno nie o to chodzi w Twoim przypadku.

Tu masz 60 MB sampli z HS10 w różnych czułościach ISO:

http://www.filefront.com/17795841/Sample testowe HS10 statyw.exe


#3

Varmacenta , proszę zapoznaj się z tą stroną oraz tym tematem, a następnie popraw tytuł tematu, używając przycisku ac7a4cd89050aa6e.gif


(CzoQś) #4

Może spróbuj zrobić fotę w słoneczny dzień na zewnątrz z ustawionym trybem preselekcji czasu migawki (ustaw 1/600-1000), a pozostałe parametry niech dobierze aparat. Przy tak szybkiej migawce raczej ciężko będzie rozmazać, więc jeśli zdjecie nadal będzie mocno nieostre to jest problem.. Czy aparat potwierdza złapanie ostrości jak przytrzymasz do połowy wciśnięty spust migawki?


(Varmacenta) #5

Tak, pojawia się zielone światełko. Obraz wygląda ostry przed zrobieniem zdjęcia.


(slawex1983) #6

http://fujiklub.pl/viewtopic.php?p=201443#201443


(Varmacenta) #7

Oj .. Mój robi o wiele bardziej nieostre zdjęcia.


(CzoQś) #8

A spróbuj zrobić zdjęcie z samowyzwalacza (aparat albo na statywie albo na czymś stabilnym) - zdjęcie powinno być ostre (najlepiej wrzuć gdzieś na neta i podaj link).. Jeśli będzie nieostre to prawdopodobnie na serwis się kwalifikuje..


(Varmacenta) #9

Tu mam zdjęcia. Jedno z pierwszych zdjęć po kupnie aparatu (wyszło w porównaniu do innych ostre): http://varmacenta.wrzuta.pl/obraz/0gAoor2L0V2/jedno_z_pierwszych_zdjec_hs10

A tu, jak kolega mówił zdjęcie przy ISO 1000: http://varmacenta.wrzuta.pl/obraz/0YhrTkmiYU8/iso_1000


(CzoQś) #10

Chyba wszystko jest ok z tego co widzę po zdjęciach. Pierwsze zdjęcie na iso100 wygląda ok (chociaż już zaczyna być widoczne delikatne odszumianie co spowodowało minimalny zanik szczegółów). Druga fota przy iso1600 to już istna sieczka - algorytmy odszumiające całkowicie popsuły zdjęcie, ale to typowe dla aparatów fuji - zdjęcia wyglądają ładnie jedynie w pomniejszeniu. Polecam pobawienie się w wywoływanie rawów (ta puszka je obsługuje) to powinno zaowocować znaczną poprawą jakości zdjęć.


(pysiu) #11

To prawidłowe jest twoje zdjęcie pierwszy plan jest ostry a styłu nie tak zwana głębia ostrości

poczytaj tu czemu tak się robi http://banita.pl/~pysiu/foto/fotoporada/glebia.html


(Varmacenta) #12

Tu takie zdjęcia przy średnim oświetleniu, to wcześniej podawane zdjęcie (gałązka choinki) Jest naprawde wspaniałej jakości jak do tych :expressionless:

P.S. Sorry, że wcześniej nie wstawiłem tych zdjęć ... I jak kolega mówił nie jest do głębia ostrości, wszystko jest rozmazane ....


(CzoQś) #13

Nadal uważam, że chyba wszystko jest ok z aparatem...troszkę widać, że obiektyw traci ostrość na zewnątrz kadru (w centrum jak najbardziej ok) no i jednak ten zakres ogniskowych wprowadza mocne zniekształcenia obrazu, ale jak chce się mieć coś uniwersalnego (i szeroko i wąsko) to coś za coś.


(Varmacenta) #14

Ponawiam temat. Robiłem dziś zdjęcia mebli na sprzedaż, zrobiłem już parę i przy zdjęciu szafy wyskoczyło mi coś takiego przy lewym dolnym rogu: http://varmacenta.wrzuta.pl/obraz/5HLHFUO3Yi4/dscf0006 . Przetarłem obiektyw, wszystko było czyste, zrobiłem następne zdjęcie: http://varmacenta.wrzuta.pl/obraz/2ANtbVmMBao/dscf0007 i znowu czarna plama. Następne zdjęcia były już normalne. Wiecie czego to jest wina?


(slawex1983) #15

To prawdopodobnie wina aparatu. Chyba, że przysłoniłeś obiektyw palcem? Gdzieś na http://fujiklub.pl/ jeden gość pisał, że na kilku zdjęciach nie wiadomo dlaczego w rogu pojawił się kawałek osłony przeciwsłonecznej. Wg mnie ten aparat ma nieco szerszy kąt widzenia niż wynika to z jego specyfikacji. Jakiś błąd w firmware musi powodować, że czasami niektóre zdjęcia nie są prawidłowo skorygowane i stąd błędy.