Niepokojąca temperatura podzespołów i BSOD

Witam.

Na początek podam konfigurację komputera:

-procesor AMD Athlon XP 1800+ 1,54 GHz

-pamięć 256 MB RAM

-karta graficzna ATi Radeon 9550 128 MB

-płyta główna Gigabyte GA-7VA (rev 1.0)

Ostatnio z moim komputerem dzieją się rzeczy przeróżne. Podczas grania w jakąkolwiek grę (Rayman M, Harry Potter i Czara Ognia, Skoki Narciarskie 2006), po jakimś czasie (najczęściej ok. 10 min) ekran gaśnie, dźwięk się ucina (i “buczy”) i wyświetla się BSOD, jednak zupełnie czysty od wszelkich napisów. W tym momencie pozostaje restart kompa.

Próbowałem niemal każdego sposobu, z jakim natknąłem się w sieci (bo z moich wniosków wynika, że wiele osób ma ten problem):

-wyczyściłem kompa ze starych sterowników

-wyłączyłem funkcję FastWrite

-zmieniłem tryb AGP z 8x na 4x

-przeczyściłem rejestr

-instalowałem Catalyst Control Center

-przeszukałem BIOS

-podmieniałem plik ati2dvag.dll

-instalowałem sterowniki w wersjach 7.1, 7.6, 7.7, 7.8

Już nie wiem, co robić. Osobiście wydaje mi się, że to wina wiekowego sprzętu (komp ma 5 lat), uszkodzenie karty graficznej lub RAMu albo po prostu niedostateczne chłodzenie podzespołów. Ku tej ostatniej opcji skłaniają mnie wyniki pomiarów z Everesta:

-temp. płyty głównej 40*C

-temp. dysku twardego 40-45*C

-temp. procesora 65-70*C

Czy któraś z wartości jest niepokojąca?

Czytałem również, że powód może być zupełnie banalny - zakurzone złącza, poskręcane kable, poluzowane karty… Czy jest możliwe, żeby powód wyrzucania BSOD był tak błahy? Jeśli tak, przystępuję do rozkręcania komputera. Dodam również, że od kilku miesięcy wiatraczek dość głośno chodzi, co kilkanaście minut głośniej zawyje, jakby już był “w agonii”.

Mam jeszcze jedno pytanie - jak zmierzyć temperaturę karty graficznej?

Proszę o jakąś pomoc i porady, a także zanalizowania temperatur panujących w komputerze.

Weź przeczyść chłodzenie na procku bo temperaturę na nim masz za wysoką

to napewno jest niepokojące, 70*C to temperatura krytyczna dla procesorów AMD.

Sprawdziłbym jakie temp. pokazuje BIOS, czasem Everest jest niedokładny.

Zdejmij i wyczyść radiator, usuń resztki pasty z radiatora i procesora, nałóż nową pastę dobrej jakości i sprawdź wyniki.

jaki posiadasz zasilacz, sprawdź kondensatory w sekcji zasilania procesora (na płycie głównej) czy nie są napuchnięte i nie spełniają swojego zadania które polega na stabilizacji napięcia podawanego na procesor.

OK, zobaczę co w procku piszczy. Zastosuję Wasze porady i “relację” z czyszczenia podam nieco później, bo muszę śmigać niedługo na rozpoczęcie roku szkolnego :lol:

Ok. godz. 16:00-16:30 będę wiedział na czym stoję i przy okazji podam model zasilacza.

Z góry dzięki za szybkie odpowiedzi! :smiley:

Złączono Posta : 03.09.2007 (Pon) 16:05

Sorki za post pod postem, ale chcę tylko powiedzieć, że najbliższy czas, kiedy “otworzę” kompa, przypada na jutro. Rodzice nie chcieli, żebym sam coś grzebał, na co jestem oburzony. Dorośli zawsze wszystko wiedzą lepiej… :?

Pozdrawiam w nadziei, że nie nadużyję Waszej cierpliwości :slight_smile:

Na Socket A to 90*C to jest temperatura krytyczna ale faktycznie wysoka temperatura, nie wiadomo ile everest prawdy mówi bo u mnie na Athlonie XP 2000+ Palomino 180 nm everest pokazywał 122*C a na prawdę było 60*C tak poza tym procesor przy 122*C by się spalił.

Udało się. :stuck_out_tongue:

Przepraszam za tak długą nieobecność bez znaku życia, ale tyle trwała naprawa. Zamontowałem nowy (używany) radiator i większy wiatrak i temperatura spadła z 70 do 45-50*C.

A jak cichutko teraz pracuje :mrgreen:

Wszystkim z tego tematu chciałem podziękować za porady i sugestie, a także za aktywność w moim problemie. Pozdrawiam i jeszcze raz dzięki! :slight_smile:

Spalić a zawiesić to różnica. Z doświadczenia wiem że chyba każdy athlon k7 zawiesza się przy ok 70-72stopniach (mobile wersje też).

Mi się zawieszał dopiero przy 80-85 *C

Napewno K7? Mi morgan sie zawieszał przy 70 stopniach, thorton, barton barton-mobile i palermo… wszystkie przy ok 70 stopniach.

Na pewno K7, mierzyłem temperaturę miernikiem a nie programem, często miałem takie temperatury po zmianie chłodzenia temperatura nie przekraczała 65*C.

Ja takie temp miałem tylko jak chłodzenie było źle założone, albo procesor był mocno przetaktowany, wczoraj zdjąłem i przeczyściłem zalmana i przy 2,2ghz k7 w stresie mam 44 stopnie zamiast 60… w efekcie okazało się że pamięci nie chcą na więcej niż 420mhz pozwolić przy 2,85volta i cl2,5 a więc kiepsko, bo procek spokojnie na 2,35ghz chodzi przy zaledwie 1,75v.