Niepokojąca temperatura procesora

Witam!

Otóż od jakiegoś czasu z powodu wyłączającego się komputera zakupiłem dwa wentylatory, które się sprawdzają. Komputer się nie wyłącza z powodu przegrzania ale martwi mnie jego temperatura podczas gdy na komputerze nic nie robię jest ok. 40 stopni. Gdy zasiadam i słucham muzyki czy też siedzę na internecie mam ok. 50 stopni. Ale gdy już zasiadam pograć sobie (w tym przypadku Plant vs. Zombies) temperatura wzrasta do 60 stopni potem nawet do 75 stopni. Czy to jest dobry zadowalający wynik? mój procesor to DualCore Intel Pentium D 820 2.80 GHz. Wentylator procesora osiąga ok. 4200 RPM a natomiast wentylator obudowy ok. 5800 RPM. Czy to dobrze że chodzą tak szybko? Był podobny temat ale niestety nie pasował z moimi parametrami, więc piszę drugi.

40 w idle to ok

50 przy muzyce ok

75 w grach tez ok

nie ma co się martwić. ;p

Problem zaczyna się jak nic nie robiąc masz 80 stopni.

A w jakiej temperaturze powinienem się zacząć martwić?

Tak jak napisałem jak będzie 70-80 jak nic nie robisz.

Lub 90+w grach.

Ok. Bardzo dziękuję.

A i jeszcze wspomnę, czy tak szybko kręcące się wiatraczki do dobry czy zły znak?

Przy Pentiaku D Twoje temperatury to jest wręcz ideał. To że wentylatory chodzą szybko to nie problem (no chyba że mocno hałasują). Możnaby co najwyżej pomyśleć nad zmianą wentylatora obudowy na większy i wolnoobrotowy, może też chłodzenie procka ciut lepsze, ale nie jest to konieczne

Tak to norma.

Nie wentylatory są dość cicho. I bardzo dziękuje za odpowiedzi.

To jest procesor w technologi 90 nm to on wytrzyma ze 120 stopni ale raczej nie przekraczaj przy ciągłej pracy 70 stopni. Możesz zainstalować sobie ThrottleStop i ograniczyć trochę taktowanie zegara CPU lub Chipsetu. Na grę to za bardzo nie wpłynie bo u ciebie i tak wąskim gardłem jest karta graficzna, natomiast spadnie Ci temperatura. Można też ograniczyć mnożnik

Zobacz jaka masz temperaturę GPU przy grze, bo tu może być większy problem !!

Pozdrawiam.

A jak zmierzyć temperaturę GPU ja do mierzenia temperatury korzystam z EVEREST’a i tam mam w temperaturach “Procesor” i “Seagate”?

EVEREST ma napewno temperature GPU. Ale wrzuc sobie ThrottleStop - on sie nawet nie instaluje i nie musisz nic ograniczać. Ale pokarze Ci temperatury i możesz włączyć LOG to będzie Ci rejestrował nawet

Tu masz link:

http://forum.notebookreview.com/windows … uo-13.html

weź tą wersje 4.0

Nie wiem dlaczego na tych dobrychprogramach go nie ma ale to jest super program

Pozdrawiam

Temperatury GPU może nie widzieć dlatego, że jego karta nie ma czujnika temperatury aczkolwiek wątpię, żeby 7300 go nie miał.

Zobacz temperatury programem “hw monitor”

A więc tak ten pierwszy program “ThrottleStop” nie chciał mi zadziałać, nie wiem czemu. Czy moja karta ma czujnik to także nie mam pojęcia. I program “HW Monitor” z tego programu wynika to że w pierwszym polu(Value) są 72 stopnie w drugim(Min) 61 stopni a w trzecim(Max) 78 stopni.

Te wartości dotyczą GPU ?

Tak brałem je z zakładki gdzie była napisana nazwa mojej karty graficznej.

Z tego co czytam w necie to mieszczą się w normie.

Ok. Bardzo dziękuje za wszystkie odpowiedzi. Teraz będę spokojny o swój procesor.