Niepokojąco niskie użycie CPU

Mam dość nowego laptopa (Intel i5 II gen., 8GB DDR3…) i zauważyłem w Menadżerze zadań, że użycie CPU nawet przy wielu włączonych programach na raz waha się między 3 a 5%, czasami skacze do 30%, ale na ułamki sekund. Trochę to dziwne według mnie. Wolałbym, żeby procesor chodził na wyższych obrotach, dzięki temu pewnie wszystko działałoby sprawniej… W czym leży problem?

U mnie też tak jest i nie mam żadnych uwag do tego.A procesor ma dopiero 3 tygodnie.

W niczym, programy wykorzystują zawsze tyle, ile potrzebują. Mam ten sam procek, włączone Opera + Visual Studio + foobar2000 + FileZilla i użycie procka 5-7%. A zresztą - to chyba dobrze, że zostaje spory zapas mocy obliczeniowej?

Co to za programy? Czy to jakieś bardzo z założenia obciążające procesor czy np. GG, Skype, antyvirus itp?

zainwestuj w bardziej zasobożerne programy

ludzie wszędzie widza problemy (komputer wolno działa źle| komputer szybko działa źle)

jaki masz procek może da się go hmmm (jest podkręcanie a jak jest odwrotnie to ja nie wiem) zmniejszyć osiągi

mam w domu komputer 1,2ghz i co jak mam włączone 10 programów to mi też bierze 5-15% procka ale używanie programów już bierze

lepiej uruchom jakieś konwertowanie filmów i se oglądaj 100% procesora

Polecam BOINC, gwarantowane 100% procesora :slight_smile:

Skoro tu jestem to napiszę coś pożytecznego.

Intel i5 to dobry procek, dziwne by było żeby przy programach z założenia działających w tle razem z systemem (komunikator, antywirus, …) zajmował całą moc obliczeniową.

Procesor może wykonywać na raz tylko jeden proces (a raczej 1 rdzeń - 1 proces :D), a jak autor wie nowoczesne systemy operacyjne pozwalają uruchamiać wiele programów. Jest to złudne wrażenie że kilka programów działa jednocześnie :D, bowiem wszystkie “ustalają się w kolejce” do procka a system przydziela im czas na obliczenia. (Bardzo mały ok 1/60 sec.) ale przy dzisiejszych procesorach w takim czasie można obliczyć bardzo wiele rzeczy. I tak te procesy się kolejkują używając tylko ułamki sekund procesora i z powrotem do kolejki. Dlatego tak małe użycie jest procesora.

Nie ma potrzeby sztucznie kazać im zajmować więcej czasu procesora.

Program w sumie siedzi w pamięci operacyjnej , a tylko co jakiś czas sobie coś liczy. My jednak tego nie zauważamy bo dzieje się to bardzo szybko. 60 procesów w ciągu sekundy to dość szybko i to jeszcze razy kilka rdzeni twojego procka :smiley:

Mam nadzieję że zainteresowałem tematem :D. Warto się zainteresować działaniem komputera :smiley:

Komputer działa sprawnie nie wtedy gdy procesor cały czas “mieli” ale wtedy gdy ma dużo szybkiej pamięci (RAM), i mało opużnień w komunikacji pomiędzy zespołami. Tj. najbardziej spowalnia przesył dany pomiędzy dyskiem - RAM i RAM - PROCEK

No to mi Euro Truck Symulator na Phenom X3 bierze 50-70% przy zintegrowanej grafice.

A dlaczego ci tylko tyle pokazuje? Zakładając że masz procesor typu 2/4 lub 4/4 (dokładnie nie sprawdzalem ) to jedna ciężka operacja zwykle zajmuje 25%. Więc musiałbyś oddalić z 3-4 takie ciężkie operacje.