Niepowałana osoba podłącza się do sieci

Witam piszę ponieważ mam wielki problem z niechcianym gościem. Zanim przejdę do konkretów przedstawię moja sytuację.

Obecnie mieszkam za granicą i korzystam z routera firmy Wireless modem 3.0 (DOCSIS) mieszkam z rodziną oraz 1 znajomym i wspólnie korzystamy z internetu za pomocą tego routera. Łącze dzielimy obecnie na 4 komputery (Moje łącze to 120 Mbps, brak jakichkolwiek limitów). 3 komputery korzystają z łącza Wi-Fi, 1 komputer jest bezpośrednio podłączony do routera. No i jest taki problem że od paru dni zauważyłem że mój internet działa strasznie wolno, w dodatku zaczęło mnie “Lagować”, Rozłączać z internetem. Oczywiście nikt z nas tego nie lubi. Z samej ciekawości zalogowałem się na strone internetową oraz moje konto gdzie mam abonament na internet. Okazało się że mam nielegalnie podłączonego 1 użytkownika, zamiast 4 komputerów było 5. Najdziwniejsze jest w tym to że oprócz sprawdzania adresu MAC oraz IP nadanego przez mój router nazwa tego 5 użytkownika była identyczna do tego co ma znajomy który mieszka z nami, nazwa jedynie różniła się końcówką znaków (Nazwa Znajomego “Kowalski d2zy9j” a nazwa 5 osoby u mnie na routerze to “kowalski zjd2k9”.) Obecnie osoba ta jest zablokowana.

I moje pytanie brzmi do was czy jest możliwość jakaś bym mógł jakoś sprawdzić, kto tak naprawdę korzystał nielegalnie z mojego łącza jedynie co to znam Tylko adres MAC, nazwę komputera oraz IP które było nadane Tej osobie przez mój router.

P.S Mam również podejrzenie że sąsiad z którym się nie lubimy a znajomy który mieszka z nami zna się z nim bardzo dobrze. Mógłby sie podłączyć za pomocą jego komputera/danych z moim routerem. Czy jest to możliwe ? Wyłączony komputer znajomego jest w stanie “otoworzyć dostęp do mojego routera/internetu” ? To jest jedyne co mi przychodzi do głowy, bo hasła nie zna nikt poza mną a hasło jest bardzo skomplikowane. Jeżeli to sąsiad to muszę jakoś udowodnić to. Czekam na wasze opinie

Rozumiem że podejrzewasz swojego współlokatora, że podpiął sąsiada do waszego internetu. Czy można sprawdzić kto to jest, to do końca nie wiem, na pewno znając MAC możesz go sprawdzić ale musisz mieć fizyczny dostęp do komputera który podejrzewasz, a czy da się sprawdzić zdalnie to niech się wypowie ktoś kto zna się lepiej ode mnie na sieciach WiFi.

Jeśli hasło do WiFi znasz tylko TY, to z kąt współlokator miałby je znać? Możliwe że sprawdził sobie w systemie, bo chyba jest taka opcja.

Możesz zmienić hasło do swojego routera ze standardowego admin i wtedy tylko Ty będziesz mógł zmieniać ustawienia routera, później zmień hasło do WiFi, aby obcy komputer nie połączył się więcej z twoim routerem, na koniec włącz filtrowanie adresów MAC, dodaj swoje komputery i współlokatora. To pozwoli Ci się dodatkowo zabezpieczyć, a nawet jak twój współlokator będzie znał hasło do WiFi to i tak nic mu to nie da bo router nie dopuści obce kompy (np sąsiada) do puki nie będzie miał wprowadzonego MACa do tych zaufanych, a nie zrobi tego (współlokator) bo hasło do routera znać będziesz tylko TY.

Dziękuję za wypowiedź mam już wszystkie filtry ustawione, hasło jest również zmienione, nie jest oryginalne, a nielegalny użytkownik jak wspomniałem jest zablokowany i do tej pory nie widać żadnych negatywnej działalności pretendenta. Tylko jedyne co mnie zastanawia to własnie podpięcie się do routera przez inny komputer, to mi nie daje spokoju. Sąsiad nie jest na tyle ogarnięty by był wstanie złamać hasło, chyba że ktoś mu w tym pomagał. Ale jak narazie obstawiam to że użył komputera znajomego by polączyć się z moim routerem. Ale czy jest to możliwe ?

Tethering ze smartfona lub ew. Connectify.

Masz na myśli, że sąsiad połączył się kablem do laptopa znajomego i od niego łączył się z internetem? Jest to możliwe, natomiast jeśli widniał jako klient DHCP, to na laptopie musiałby być włączone mostkowanie katy sieciowych, wówczas laptopa działałby jako switch, gdyby był włączony routing, nie widniałby na liście. Twoja teoria jest możliwa.

Jak się zabezpieczyć? W ekstremalnym przypadku możesz postawić serwer Radius i uwierzytelniać użytkowników za pomocą przypisanego loginu i hasła. Jeśli twój router ma możliwość zmiany domyślnych masek sieci/podsieci, możesz wykorzystać ten sposób :arrow: http://www.dobreprogramy.pl/roobal/Doda … 29501.html

W porządku rozumiem, ustawiłem po prostu filtry adresów MAC. Sieć jest dostępna tylko dla osób które ich adresy MAC widnieją na mojej liście. Mam nadzieje że więcej razy nie będę miał takich przypadków. Wielkie dzięki za wszelkie odpowiedzi i Porady.

Moje ostatni pytanie brzmi czy Mając adres MAC mogę również poznać adres IP danej osoby, ale nie będącej ze mną w sieci/routerze. Czy jest to możliwe w jakiś sposób ?

Jeśli trafisz na kogoś ogarniętego, filtrowanie MAC Cię przed nim nie obroni, obejście filtrowania MAC to kwestia 2 minut :wink: Możesz mieć tylko nadzieję, że nie trafisz na taką osobę w pobliżu twojej sieci.

Nie wiem co dokładnie masz na myśli. Jeśli jest w innej sieci, a wysyła do twojej sieci pakiety IP, to tak, masz możliwość poznać adres IP, który zapisany jest w pakiecie IP, o ile twój router loguje adresy MAC nadawców, ponieważ jeśli jest w innej sieci, to w pakiecie będziesz miał MAC routera (nie nadawcy) i adres IP nadawcy i niekoniecznie będziesz wiedział czy ten IP należy do tego MACa, który Ty znasz. Jeśli jest w innej sieci i nie wysyła do Ciebie pakietów bez podsłuchu nie poznasz adresu IP.

Rozumiem. Wielkie dzięki za informacje, mam już spokuj z sąsiadem, ustawiłem specjalną listę na routerze osób które mogą połączyć się z routerem osób których nie ma na liście a znają w jakiś sposób hasło router do sieci nie wpuści jak narazie mam spokój. Zobaczymy na jak długo, jeszcze raz wiekie dzięki za wszelkie informację.