NIeprawidłowa przepustowość łącza Vectra

Wczoraj zmieniłem opcję Internetu z 300 Mb/s na 600 Mb/s i co ciekawe nawet jak robię test szybkości łącza na ich stronie to wychodzi mi Ściąganie ok 300 Mb/s a wysyłanie ok 60 Mb/s.

Testowałem to na innym sprzęcie w domu podpiętym bezpośrednio do modemu z Vectry i tam jest ok czyli ok 600 Mb/s na 60 Mb/s.

Co może blokować tą prędkość w moim komputerze - karta sieciowa jest Gigabitowa więc nie powinno być problemów.

Konfiguracja komputera:
Procesor: Core™ 2 Quad Q8300
Płyta główna 990XA-UD3
Windows 10 Pro 1909

Jak łączysz się z netem? Po wifi? Jeśli tak to może być kwrstia routera.

Masz CPU sprzed 12 lat…
Przy takiej jednostce nie spodziewał bym się lepszych wyników na speedtescie - sama aplikacja zapewne wysyca już czas procesora.

a co ma procesor do tego typu strony? :expressionless: to nie jest to pentium 4 :slight_smile:

a do autora sprawdziłbym bezpośrednio podłączając przez kabel, oczywiście przy wyłączonych tunerach tv oraz nie połączonych żadnych urządzeniach przez WiFi ;>

Wczoraj był piątek. Dziś jest weekend. Poczekaj jeszcze przynajmniej do poniedziałku tak do 15. Zmiana prędkości od momentu zgłoszenia u operatora wchodzi w życie maksymalnie przez dwa dni robocze. Być może jeszcze operator nie wpisał nowych uprawnień prędkości dla ciebie w swojej bazie i systemach. Jak sytuacja się nie poprawi to nie pytaj nas tylko kontaktuj się z operatorem.

Mówisz, że nie zarejestrował jego “odbiornika” komputerowego w bazie? ;D
Bo przecież napisał, że na innym komputerze ma pełną prędkość.

Oczywiście, że ma bardzo dużo. Myślisz, że generowanie transferu na poziomie 600 Mbps jest obojętne dla procesora?

wiadomo że nie jest, ale to nie procesor z Bóg wie której epoki, jaki by nie był to quad, 4 rdzenie… i dziwne że blokada zatrzymuje się akurat na równym 300 Mb/s, jak dla mnie to bardziej ograniczenie sprzętowe jakiegoś sprzętu sieciowego aniżeli kwestia specyfikacji komputera…

WI-FI w standardzie 802.11 N ma do 300mbps szybkość. Z kolei AC ma - bodaj - do 1200mbps.

Czy można wymienić tego procka na jakiś lepszy do tej płyty głownej, który “uciągnie” 600 Mb/s ??

Sprawdzałeś prędkość pobierania plików z www?
Np. z tej strony http://ftp.atman.pl/ albo http://lg.netia.pl/ ?
Ewentualnie w innych aplikacjach, w których masz zamiar generować takie transfery i ma to znaczenie?

Wymiana CPU, żeby tylko popatrzeć sobie na wyższe cyferki na speedtescie nie brzmi racjonalnie :slight_smile:

Czysto teoretycznie. W praktyce w idealnych warunkach otrzymasz połowę tych wartości.

1 polubienie

Cześć wszystkim.
Chciałbym się dołączyć do problemu kolegi z prędkością internetu vectra 600MB. Nie chciałem zaczynać nowego tematu więc piszę tutaj. Chodzi o to: w tym miesiącu zmieniłem usługę vectry internetu z 300MB na 600MB oraz do telewizji dołożyłem multiroom dla syna w drugim pokoju. I się zaczął problem z prędkością internetu. Przy prędkości 300MB pokazywało mi ok 250~280MB, a przy prędkości 600MB pokazuje mi 100~230MB. Na kablu który idzie do 2 pokoju z modemem internetu panowie zamontowali mi trójnik( jakiś rozgałęźnik) i puścili kabel do drugiego telewizora i modemu internetu. Od tej pory moja prędkość pobierania jest taka jak napisałem a powinna być chyba większą. Wysyłanie pokazuję ok 60MB czyli chyba ok. Technik który był stwierdził że to od gier, a komputer mam po resecie i instalacji swierzego win 10. Czy to wina tego rozgałęźnika czy co?

Jeśli masz możliwość “podepnij” się przed tym rozgałęźnikiem i zmierz transfery. Generalnie prędkość łącza z umowy jest “do lokalu”.

Cześć
Sorki ze nie odpisywałem tak długo ale komputer mi się popsuł. Odłączyłem ten trójnik w pokoju co mam drugi telewizor i modem internetu i podłączyłem się tak jak miałem wcześniej za pomocą tkz beczki ( łączy się dwa kable a nie wiem jak to się fachowo nazywa). Bynajmniej tak miałem wcześniej przy prędkości 300Mb i było ok. Teraz mam 600Mb i pokazuje mi ok 200Mb przy podłączenie przez trójnik(rozdzielacz) i przez beczkę tak samo nie mam róznicy w prędkości pobierania. Wysyłanie jest chyba ok pokazuje 64Mb.

Hymm, grubsza kombinatoryka widzę u Ciebie.

  1. sprawdź prędkość jaką jesteś w stanie uzyskać przy pomocy krosa pomiędzy dwoma komputerami. Czysta teoria 1Gbps (bo udaje CI się uzyskać 200Mbps).
  2. Odepnij wszystkie urządzenia od routera i podepnij się kablem bezpośrednio do niego. Najlepiej przy pomocy laptopa, żeby kabel był w miarę krótki. Być może przy zabawami w beczki, przeciąganiu kabla, etc. udało się komuś uszkodzić żyłę w skrętce.

Podłączyłem tak jak pisałeś modem bezpośrednio do kabla który wchodzi do mieszkania i do komputera który przeniosłem koło modemu (NIE MAM LAPTOPA). Sprawdziłem prędkość i nic się nie zmieniło dalej jest między 170~200 Mb. Dowiedziałem się też że kolega z pracy który mieszka na tym samym osiedlu co ja też ma internet z Vectry 600 Mb i ma to samo co ja pokazuje mu też 170~200 Mb. Czy to może być wina po stronie Vectry i czy mogę na tej podstawie zrezygnować z tej umowy i poszukać coś innego np UPC?
Przypomnę że technicy którzy byli stwierdzili ze to wina komputera bo skoro wysyłanie jest przy 600Mb 64Mb to jest dobrze i wszystko działa jak należy, a wina jest po stronie komputera. Tylko że na jego laptopie też pokazało 200 mb

Poczytaj na umowie, czy to prędkość deklarowana, czy maksymalna (do 600 mb/s). Jeśli to drugie, oznacza to w takim razie, że to 600 mb/s jest prędkością maksymalna, jaką możesz uzyskać. Jeśli jednak to pierwsze, to zgłoś to operatorowi i tyle.
Co do rezygnacji, to musisz wczytać się w zapisy umowy.

Jeśli chodzi o komputer, to może to być jego wina, ale musiałbyś mieć kartę 100 mb/s lub gorszą. Kategoria patchcorda (kabla Ethernet) też ma wpływ na szybkość.

Wcześniej miałem internet 300Mbs i pokazywało mi między 260~280Mbs, a tuż po zmianie taryfy na internet do 600Mbs i multiroma dla dziecka zaraz po podłączeniu spadek prędkości do 180~200Mbs na tym samym kablu tym samym modemie tylko doszedł kabel z trójnika do 2-go telewizora.

Oj, to ewidentnie coś nie tak jest z tym łączem. Może modem? Te ONT czy modemy od operatorów to podobno kaszanka jest jak nie wiem co.