Nieprawidłowa rozdzielczość ekranu pod Ubuntu

Wczorajszego pięknego dnia zainstalowałem sobie Debiana i ku mojemu zaskoczeniu po zainstalowaniu tegoż systemu rozdzielczość ekranu była tak jaka powinna być.

Niestety ten system mi nie pasuje.

W Ubuntu rozdzielczość jest o wiele mniejsza po instalacji świeżego systemu. Po skorygowaniu rozdzielczości zmienia się ona dopiero podczas logowania. Podczas zmiany rozdzielczości wyskakuje informacja, że moja karta może nie obsługiwać danej rozdzielczości itd.

Dlaczego w Ubuntu jest ten problem a w Debianie nie? Przecież Ubuntu jest oparte na Debianie.

Nie jest to jakiś wielki problem, ale jestem tego ciekawy. Czyżby Bug?

Karta Nvidia Mx 400/400

sudo gedit /etc/X11/xorg.conf

w linii Virtual wpisz swoją rozdzielczość, taką jaką chciał byś mieć.

Jest bug: http://forum.linuxmint.pl/index.php/topic,1213.0.html

Ponieważ Ubuntu to różniący się bardzo od Debiana system, to że się z niego wywodzi nie oznacza że jest identyczny. Linux też się wywodzi z Uniksa i jego rozwiązań ale nie jest tym samym systemem co Unix. Zresztą jak to ładnie ująłeś - Ubuntu jest tylko oparte na Debianie ale nie jest Debianem :wink: Ubuntu korzysta jedynie z rozwiązań Debiana, głównie z pakietów i Apta oraz posiada własne od twórców Ubuntu. Czasami bywa tak, że tam gdzie Ubuntu sobie nie radzi Debian działa bez problemu i na odwrót.

Można to porównać do np. samochodów: Ubuntu to taki samochód z automatyczną skrzynią biegów a Debian to samochód z manulaną, niby oba samochody są zbudowane tak samo, mogą być na sobie wzajemnie wzorowane ale różnią się rozwiązaniami co do skrzyni biegów i kilkoma innymi szczegółami :slight_smile:

Pozdrawiam!

Jak wymienię kartę na nowszą z Nvidii(czy z wszystkimi kartami nvidii jest ten problem?) lub z innej firmy, to już nie powinno być problemów z rozdzielczością?

Akurat tylko z tą jest problem, reszta działa normalnie.

Ja polecam Ci zostać na Debianie.

W Ubuntu, miałem same problemy (np. zainstalowałem LXDE, i dźwięk mi zanikł).