Nieprawidłowe dane w podglądzie plików filmowych

Witam. Mam problem z Win 7 (32 bit), który to w oknach przy zaznaczaniu filmów często pokazuje mi nieprawidłowe dane.

 

Przykładowo -Mam film o długości jednej minuty, po jego kliknięciu i zaznaczeniu system liczy go jako 3 godziny… Nieprawidłowości zdarzają się także przy dacie stworzenia filmu (często filmy nakręcone w różnych dniach mają taką samą, nieprawidłową datę, prawidłowa data utworzenia znajduje się za to pod hasłem “data modyfikacji” -heh).

 

 

 

Pracuję na filmach w formatach .MTS i .m2t i przy nich te błędy występują. Jak z innymi roszerzeniami nie wiem. Błędy tego typu występują u mnie już od niepamiętnych czasów, ale dopiero teraz naprawdę zaczęło mi to przeszkadzać, ponieważ biorę sie za montaż filmów i nieco to utrudnia pracę.

 

Czego to może być wina? Systemu? Kodeków? Sterowników? Jestem totalnie zielony, także tego… Proszę o szybką pomoc w załatwieniu problemu.

To nie jest niczyja ani niczego wina bo tak to działa ze wszystkimi plikami.

Nieporozumienie jest efektem tego co się rozumie przez datę utworzenia pliku.

Przyznaję, że też tak kiedyś rozumowałem jak Ty i wydawało mi się, że data utworzenia pliku, to powinna być data kiedy ktoś tam ten plik utworzył i nie powinna się zmieniać. W rzeczywistości jest inaczej bo jest to data kiedy dany plik powstał na dysku, a to nie to samo.

Przykładowo: Jeżeli skopiujesz dowolny plik do innego katalogu lub tego samego, to data jego utworzenia będzie aktualną datą z momentu kopiowania, natomiast nie zmieni się data modyfikacji pliku. Oczywiście, że w takim przypadku data utworzenia będzie późniejsza niż data modyfikacji pliku.

Wynika z tego , że to co potocznie rozumiemy przez datę utworzenia jest w rzeczywistości na komputerze datą modyfikacji. :slight_smile:

Data modyfikacji pliku zmieni się tylko wtedy gdy dany plik będziemy edytować i tworzyć go ponownie.

(Można też programowo zmieniać datę modyfikacji plików i tak nieraz autorzy programów czynią nadając wszystkim plikom  należącym do danego programu tę samą datę modyfikacji.)

Data utworzenia pliku zmienia przy kopiowaniu czy przenoszeniu plików do innej lokalizacji i dlatego raczej powinna nas mniej interesować.

No i nie powinno się porównywać tych dwóch dat bo mają się nijak do siebie. :slight_smile:

Hm, no ok, rozumiem. Data modyfikacji / utworzenia mi mimo wszystko nie przeszkadza, głównie chciałbym wiedzieć co jest nie tak z tymi czasami trwania. Sprawia mi to spore problemy, bo często chcę sprawdzić na szybko ile łącznie trwaja wszystkie filmy w jednym folderze, zaznaczam wszystkie naraz i wychodzą mi liczby z kosmosu. Potem się okazuje, że liczby są nieprawidłowe, bo 80% filmów pokazuje faktyczny czas trwania, a reszta w magiczny sposób jest “wydłużana” o kilka godzin.

 

Co na to poradzić?

Coś mi się wydaje, że przywiązujesz nadmierną wagę do rzeczy mniej istotnych.

Komputer to nie magiczna skrzynka i takie informacje jak czas trwania filmu musi na podglądzie odczytać, o ile są  zapisane gdzieś w nagłówku. Jeżeli jakiś program takich danych nie zapisuje albo zapisuje nieprawidłowo ewentualnie zapisuje w nieznanym dla Windowsa formacie, to będą wyznaczane szacunkowo np. po wielkości pliku lub będą podawane całkiem przypadkowe wartości i dopiero po uruchomieniu filmu prawidłowy czas trwania  może być wyznaczony np. po ilości klatek.

Wydawało mi się że informacja tak “prosta” jak zwykły czas trwania filmu nie stanowi dla systemu wyzwania. Widać się myliłem… W takim razie istnieje może jakieś przydatne narzędzie do katalogowania wideo które postarałoby się o poprawne podawanie takich danych? Szukałem i znaleźć nie moge, a jak już, to jakieś badziewie służące do archiwizowania filmów fabularnych :stuck_out_tongue: A ja potrzebuję czegoś, co pomoże mi uporządkować filmy z którymi będę pracował przy montażu (układanie wg daty bądź wagi, podawanie łącznego czasu trwania itd.)