"Nieprawidłowe" wyłączanie komputera - szkodliwe?

Witam, gdy jestem u kuzyna widzę jak postępuje ze swoim y… 8-9 letnim PC? Po zakończonej pracy jak większość z was (i ja, ja!) naciska Start -> Wyłącz komputer. Hmmm… On tego nie robi. Wyłącza programy (np. AIMP, Opera) i traktuje “z kopa” listwę (naciska przycisk służący do jej wyłączenia). Komputer wyłączany jest w mgnieniu oka, wszyscy (prócz mnie, nie mogę patrzeć, jak taka marnująca się maszynka (lubię starsze komputerki, gdyby to było moje to być może dokupiłbym bym jakiś ram, albo dysk :D)

Wracając - zwracam mu uwagę, że po to zrobili funkcję “wyłącz” aby bezpiecznie wyłączać PC. On na to nic, nadal tak samo robi :wink:

Zwątpiłem. Może jestem w błędzie? Muszę to sprawdzić…

… dlatego do was piszę :wink:

Tak więc zmierzamy do sedna - czy takie traktowanie komputera może negatywnie wpłynąć na działanie komputera (bardziej mi chodzi o podzespoły, gdyby się coś w systemie stało, to zawsze sformatować trzeba :wink: ) Głównie interesuje mnie dysk twardy, ale reszta bebechów też się liczy :wink:

Dziękuję za każdą odpowiedź (która oczywiście dotyczy tego tematu). Pozdrawiam serdecznie!

a niech kuzyn pochwali się, jak często instaluje system. Raz na miesiąc to standard.

  1. Niszczy się dysk twardy

  2. Uszkadzają się pliki na dysku

  3. System nie zachowuje ustawień

  4. Wszelkie firewalle i antywirusy gubią swoje uswaienia.

Swego czasu miałem ustawione szybkie zamykanie. Komp wyłączał się po sekundzie. Był jeden mankament. Wcinało wszystkie reguły w CIS.

PS

takich ludzi to walić po główce :stuck_out_tongue:

Ja z takim komputerem też bym postępował. Chyba że miałbym na dysku jakieś ważne dane. Ale kiedy takiego miałem, zamiast go zamykać zwykle go hibernowałem - było znacznie szybciej.

Średnio tak jakoś wychodzi :wink: Czasem półtora wytrzyma :wink:

Jak możesz! Brutalu :slight_smile:

O tym nie pomyślałem, hmmm… :d

nieprawidłowe wyłączenie komputera może oznaczać sprawdzanie danych na dysku twardym przed uruchomieniem systemu.

Takie coś to było w latach 90-tych (Windows 95, 98 i pochodne)! Ale niewykluczone, że tak może być. Jeśli komputer twojego kuzyna ma system starszy niż Windows 2000 (głównie Windows 9x) - każde wyłączanie komputera “na siłę” powoduje uruchomienie programu ScanDisk przy następnym starcie w celu sprawdzenia danych.

Skutki:

  1. Wydłużenie uruchamiania systemu Windows 9x (“Wykryto niepoprawne zamknięcie systemu. ScanDisk skanuje teraz dysk w poszukiwaniu błędów…”)

  2. Utrata niezapisanych danych

  3. Usługi i aplikacje tracą ustawienia

  4. Prędzej czy później może dojść do stopniowego uszkodzenia dysku twardego!

Ja zawsze wyłączam za pomocą Start -> Wyłącz komputer.

maksio1 , gdyby wyłączanie w listwie było bezpieczne, Microsoft nie zawracałby tyłka wprowadzaniem funkcji Zamknij system. :wink:

ja tak sobie rozwaliłem kompa zmiana dysku twardego uszkodzone dane nie polecam

Na pewno jest to szkodliwe jak najbardziej dla starszych dysków,głowica pracuje>odcięcie zasilania>głowica nie zaparkowała