Nieprawidłowe wyświetlanie czcionki w Firefox 4

Witam

Oprogramowanie: Windows XP SP3 Pro + Firefox 4

Problem: Nieprawidłowe wyświetlanie niektórych znaków w ustawionej, domyślnej czcionce w Firefoxie. Głównie chodzi o literę duże “T”. Każda następna literka po tymże “T” zamiast stać w sensownym odstępie, chowa się pod daszek tej literki, co zdecydowanie utrudnia czytelność. W przypadku liter następujących po “T” takich jak małe “u” czy “v” dochodzi do tego, że następująca litera prawie całkowicie zlewa się z “T”.

Aby pokazać o co mi chodzi, załączam screeny:

92132628.th.png

65841160.th.png

45873359.th.png

Może to błaha i mało istotna sprawa, ale akurat jestem pedantem jeśli chodzi o te sprawy :slight_smile: Pamiętam, że identyczny problem miałem kiedyś na niektórych dystrybucjach linuksowych (również Firefox). Co ciekawe, problem w ogóle nie występował na XP na starszych wersjach Firefoxa. Dopiero od wersji 4 czcionki się zniekształciły.

Niestety w Firefoxie nie ma możliwości ustawienia czcionki w programie (jedyne co można zmodyfikować to ustawienia czcionki na stronach internetowych), tak więc wnioskuję z tego, że czcionka w programie jest po prostu czcionką systemową.

Czy można jakoś naprawić wyświetlanie tej czcionki, bez uciekania się do zmiany czcionki w systemie?

Aha, dodam jeszcze że problem występuje nie tylko w programie Firefox (menu i opcje programu), ale również na wszystkich stronach, które używają tej czcionki (a jest ich całkiem sporo, bo praktycznie na każdej stronie jest ten bug z dużym “T”).

Z góry dziękuję za wszelką pomoc.

Spróbuj zmienić czcionkę w opcjach. Firefox -> opcje -> treść i z listy wybierz inną czcionkę :slight_smile:

Próbowałem. To niestety zmienia tylko czcionkę wyświetlaną na stronach internetowych i to tylko w przypadku, kiedy na stronie internetowej czcionka nie jest konkretnie zdefiniowana, albo po prostu kiedy odznaczę opcję “Pozwól stronom stosować inne czcionki niż te wyżej ustawione”. Ale tej opcji absolutnie nie zamierzam odznaczać, ponieważ chcę oglądać czcionki takie, jakie zaprojektował webmaster, a nie takie, które ja sobie ustawię.

Ta nieszczęsna czcionka wyświetlana w Firefoxie jest więc czcionką systemową. Jeżeli nie da rady jej naprawić, to może jest jakiś sposób, aby ją po prostu zmienić? W opcjach wyglądu XP jakoś nie mogę znaleźć odpowiedniego pola, które odpowiadałoby za czcionkę stosowaną w aplikacjach takich jak Firefox.

FF4–>Opcje–>Treść–>Domyślna czcionka---->Zaawansowane—>ustaw wszystkie na Courier New o stałej szerokości, ale czy to będzie ładnie wyglądać?? !!

a w tej zakładce treść nie próbowałeś zmienić w Zaawansowane opcji o stałej szerokości lub czegoś o podobnym znaczeniu ?

Dodane 01.04.2011 (Pt) 21:07

Jeśli innej opcji nie ma… trzeba pogodzić się z “błędem” grafików Firefox’a

spróbuj wyłączyć akcelerację sprzętową - u mnie podziałało i czcionki są wyraźniejsze

Firefox -> Opcje -> Zaawansowane -> Ogólne -> Odznacz: Korzystaj z akceleracji sprzętowej -> OK i restart przeglądarki

a zmień, wyłącz i włącz przeglądarkę ; )

Po dokonaniu jakichkolwiek zmian resetuję przeglądarkę oczywiście.

Mimo wszystko nie pomaga.

Dodane 09.04.2011 (So) 15:32

Zainstalowałem również dodatek Theme Font & Size Changer (w nadziei, że zmiana czcionki na jakąś inną spowoduje, że to nieszczęsne “t” zacznie się normalnie wyświetlać), ale niestety to nic nie dało.

Nieważne czy ustawiam Tahomę, Verdanę czy Arial - we wszystkich tych czcionkach występuje ten bug.

Spróbowałem zainstalować Firefoxa 4 na innym komputerze (również XP SP3) i również pojawił się ten sam błąd z czcionką. Googlowałem sporo, ale jakoś nie znalazłem nic na ten temat.

Włączanie i wyłączanie wygładzania czcionek w systemie również nic nie daje.

Czyżby to był po prostu bug przeglądarki i na chwilę obecną nic się nie da zrobić? Czy ktokolwiek z was, kto używa XP i Firefoxa 4, również zauważa to, co opisuję? A może ktoś znalazł rozwiązanie?

W temacie podałem raczej wystarczająco dużo różnych informacji, aby ułatwić komuś dojście do przyczyny tegoż problemu. Ponownie liczę na porady/wskazówki/pomoc, z góry za nie dziękuję i pozdrawiam.