Nieregularne zawieszenie się komputer, w czym problem?

Witam. Ostatnio po kraksie ze swoim zasilaczem (Tracer, 400W), który spowodował mi uszkodzenia w komputerze byłem zmuszony go wymienić na Tacensa Radix IV 450W. Wymieniłem także kości ram (wówczas miałem dwie jedynki DDR2) na dwie dwójki DDR2, ale ostatnio zauważyłem problem, a mianowicie komputer zaczął się sporadycznie zawieszać. Czasami zawieszał się kilka minut po włączeniu, a czasami dopiero po późniejszym czasie. Zdarzyło się nawet, że zawiesił się podczas włączenia komputera (nie było to jeszcze ładowanie systemu). Zatem zawsze go resetowałem, ale raz włączył się od razu po resecie, a ostatnio dopiero włącza się, gdy wypnę i wepnę kość ze slotu bądź przełożę kość ram do innego slotu. Zasilacz + ram wymieniałem jakiś miesiąc temu i nie wiem czy te przyczyny powodują kości ram skoro są całkiem nowe. Ktoś inny też teoretyzował, że poprzedni zasilacz mógł uszkodzić banki pamięci ram i stąd teraz pojawia się ten problem.

Moja płyta główna - GA-EP35-DS3L

Dokładnie oznaczenia kości ram:

AD2U800B2G5-B

DDR2 800(5) 2GX16 U-DIMM

100900005

Pomoże ktoś w tej sprawie? Już od września pakuje pieniądze w ten komputer i naprawdę nie uśmiecha mi się zmagać kolejny raz z tym komputer, bo już jestem znudzony, bo co naprawię to za jakiś czas kolejny problem się tworzy i tak w kółko :/. Naprawdę liczę na to, że ten problem mogę załatwić samemu. Może coś z napięciami, może jakieś timeingi w biosie nie są ustawione? Proszę o jakiś odzew, ech.

Podaj resztę podzespołów.

Być może wina leży po stronie zasilacza (czarna lista?)

Masz możliwość pożyczyć od kogoś markowy zasilacz?

Pierwsze co mi przyszło do głowy to również uszkodzenie płyty głównej, ale to akurat ciężko stwierdzić. Sprawdzałeś jak zachowuje się komputer z jedną kostką RAM? Pamięci były testowane w Memtest86+?

Niemożliwe, że jest to wina zasilacz. Firma tacensa jest renomowana w zasilaczach i na pewno w nim nie leży problem. Zresztą na stronie wynalazłem listę renomwanych zasilaczy i mój Tacens wśród nich się znajduje. Mój zasilacz jest markowy.

Renomowane marki to:

Amacrox, Antec, Astec, be quiet, Chieftec, CoolerMaster, Corsair, Delta, Enermax, Enlight, Fortron (nowy, nieregenerowany), Modecom (MC, Volcano), OCZ, PCPower&Cooling, Pentagram, Seasonic, Silver Power, Tacens, Tagan, Topower, Xilence (tylko nowe modele od 2012r), Yesico, Zalman.

Ale których konkretnie podzespołów? :slight_smile:

Dodane 13.12.2012 (Cz) 22:22

A idzie jakoś sprawdzić czy uszkodzona jest płyta główna? Jakoś nie wydaje mi się, bo jak miałem problem z odpalaniem komputera (w sensie, że po włączeniu monitor nie reagował), to przyszedł do mnie gość z pogotowia komputerowego i on dochodził wówczas do przyczyny stwierdzając, że zasilacz jest feralny i on dupnął wtedy kości ram, które powodowały, że monitor nie wyświetlał obrazu i ja zastosowując się do jego wskazówek wymieniłem zasilacz i ram i wszystko chodził w końcu świetnie, aż do teraz, gdzie tym razem komputer się zawiesza :/. Ten od pogotowia jeszcze sprawdzał płytę główną odpalając komputer bez wpiętych kości ram i komputer zaczął piszczeć, więc to chyba znaczyło, że płyta główna reaguje i jest sprawna. No nie wiem…

Sprawdzam od wczoraj jak działa z jedną kością ram i nadal występują zawieszenia. Przykładowo wczoraj na jednej kości chodził cały dzień dobrze bez żadnych zawiech, ale dzisiaj rano włączyłem komputer i na chwilę go zostawiłem i gdy przyszedłem to już nie mogłem poruszać myszką czyli zawiecha.

Przetestuj pamięci programem memtest86 jak wspomniał freedom , bądź GoldMemory. Gdzie ukazane błędy mogą oznaczać uszkodzoną samą pamięć albo gniazdo czy gniazda pamięci czyli cały układ pamięci płyty głównej. Jak jakiś czas chodziło dobrze to niekontabilność kości z płytą główną można chyba odrzucić. Można trafić na doświadczenia userów że programy do testowania pamięci nie zawsze wykrywają jej uszkodzenie. Sprawdzałeś na płycie głównej i też na karcie graficznej czy kondenstory nie są wypukłe i one mogą być przyczyną niestabilności. W domowych warunkach czy płyta głowna jest uszkodzona to jak wczesniej napisałem stan kondenstatorów albo widoczne jakieś przepalenia ścieżek, itp. i podmiana podzespołów. Ale nie zawsze się ma coś na podmianę czy drugi komputer żeby sprawdzić daną część. Może daj ustawienia domyślne biosu jesli zmieniałeś kość ale jak chodziło dobrze to chyba coś się mogło częściowo zepsuć jak występują te zawieszenia.

Nie powiem, że jestem kompletnie zielony, ale nie bardzo wiem jak rozpoznać które jest kondestatorem na płycie głównej i na grafie. Może bym zdjęcia zrobił tych kondestatorów, by ktoś bardziej obcykany stwierdził czy są wypukłe, bo ja prawdopodobnie nie stwierdzę wypukłości nawet jeśli ona będzie. Może ktoś podsunąć jakiś obrazek wyglądu takowych kondestatorów od płyty głównej i karty graficznej?

A skąd wziąć domyślne ustawienia biosy? To bym spisał :slight_smile:

PS: Dobra obczaiłem na google jak mniej więcej wygląda kondestator, więc zrobię kondestatorów płyty głównej i graficznej i podrzucę tutaj :slight_smile:

Cześć

Na poniższej stronie:

http://forum.purepc.pl/topic/315051-blu … zwiazania/

możesz zobaczyć jak wyglądają wypukłe konensatory na płycie głównej.

A na tej:

http://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1979593.html

jak wyglądają wypukłe kondensatory na karcie graficznej.

Domyślne ustawienia BIOSu możesz przywrócić klikając w opcję Load Default /Optimal Settings (bądź podobną).

W biosie wybierasz load optimized defaults, akceptujesz, i dajesz save & exit.