Nieregularnie wyjący wentylator

Od pewnego czasu zaczął mi wyć wiatrak od zasilacza,ale najgłośniej buczy zaraz na poczatku pracy kompa. Po jakimś czasie głośnego buczenia (ok. 5 min.) wiatrak stabilizuje swoja pracę i nie chodzi juz tak głośno. Ale na początku wyje nie do wytrzymania :frowning: Jaka jest przyczyna i jak ją szybko, tanio, pewnie zlikwidować ? :?

no to przyczyna jest taka. prawdopodobnie pada Ci cooler. Jesli wyje to znaczy ze nie ma smarowania. W kazdej chcwili moze Ci sie spalic. Proponuje albo wrzucic na lozysko wentylatora kropelke oleju (moze byc jadalny) albo zakupic nowy wiatrak.( w przypadku zasilacza - nowy zasilacz)

Nie ma co zwlekac bo brak reakcji na taka sytuacje grozi spaleniem zasilacza jak i poszczegolnych podzespolow. ( moga dostac wyzsze napiecie z chwila gdy zasilacz sie spali - sam tak stracilem kompa rok temu)

U mnie jest to samo.

Wiatrak wyje jak oszalaly.

Naoliwienie lub przeczyszczenie na jakis czas by pomoglo.

Ja i tak niedlugo zmieniam wiec nie chce mi sie z tym bawic.

Ale dlugo nie czyszczony wiatraczek moze powodowac problemy.

Jesli nie masz zamiaru zmieniac zasialacz to lepiej go przeczysc.

Chyba ze jest na gwarancji to tylko go zaniesc na przeczyszczenie i powinien hulac.

Tu bym się kłucił :wink: bo witrarak w zasilaczu bez problemu wymienisz sam, wystarczy odkręcić pokrywe zasilacza i odciąć bądź wylutować(są różne rodzaje) albo nawet tylko wtyczke wyciągnąć od starego wentyla i na to miejsce dać nowy (najlepiej łożyskowy) i przylutować bądź wziąć na "skrętke " i dobrze wyizolować i już działa 8)

no to fajnie ze to potrafisz zrobiz ale bym sie nie bawil w lutowanie i odcinanie bo to jest za bardzo delikatny sprzet zeby go narazac na niebezpieczenstwo np. niedolutowanym przewodem.

P.S. a tak naprawde to sie jeszcze nie spotkalem z dostepnym wiatrakiem zasilacza zeby byl osobno do kupienia.

zdejmij bude. Wyciągnij wiatrak, rozkręc go i dokładnie go wyczyść :smiley:

to nie jest takie trudne!!, przecież odciąć wentylator stary (tak żeby zostały kawałki kabelka od zasilania tego wentyla) a na jego miejsce choćby popularną skrętką przyczepić wentylator nowy dokładnie tak samo(czyli w te kabelki które zostały), kabelki zarówno nowego jak i starego mają zazwyczaj te same kolory tzn czerwony i czarny, czasami są wentylatory na wtyczce, to ułatwia jeszcze bardziej sprawe mianowicie wykładasz stary i wkładasz nowy, zasada identyczna jak z wentylem od procka)

Idziesz do bylejakiego slepu elektronicznego i prosisz wentylator 12V i o wymiarach:80x80x25mm.

a tu przykąd z sieci: http://sklep.komputronik.pl/pelny.php?id=7150

Ps. Czy jak byś miał zasilacz za 300zł i zepsuł by Ci siętaki wentyl to byś kupił nowy zasilacz za taką samą kase?? Na wszystko są sposoby.

Jeśli zainteresowany wymianą wiatraka na zasilaczu to daj mi na Pw twój adres email to Ci zeskanuje artykuł z gazetki do moddingu który to krok

po kroku pokazuje co trzeba zrobic. ->pozdrawiam

To jeszcze raz ja, znalazlem coś właśnie dla niedowiarków i tych którzy się na tym nie znają porada krok po kroku jak wymienić wentyl w zasilaczu:

http://www.chip.pl/arts/n/sub/article_129891.html

Radze zaglądnąć

Z jadalnym olejem bym uważał gdyż olej ten ma tendencje do “wysychania” czyli zmieniania się z cieczy w ciało stale (konkretniej roztwór koloidalny ale to szczegóły wiec w nie nie wnikajmy). Efekt tego jest taki że po pewnym niedługim czsie wiatrak stanie całkowicie szczególnie jeżeli nie będzie chodził dłuższy czas (jakieś 2-3 dni)