Nierozpoznawanie urządzenia USB przy szybkim (normalnym) włożeniu do portu

Witam,

Mam problem z panelem przednim (czytniki kart + USB). Czytniki dobrze chodzą, ale jest problem z USB.

Żeby rozpoznało urządzenie muszę powoli wsuwać je do portu. Nie mogę ciach i już, bo wyskakuje błąd:

http://zapodaj.net/f3e5a41b988c7.png.html

http://zapodaj.net/ce7b17266729a.png.html

http://zapodaj.net/a83e0c1cae1a2.png.html

 

 

Ponadto nawet gdy wolno wsunę zewnętrzny dysk twardy to nie działa. Nie słychać obrotów talerzy… Tak jak by za mało zasilania dawało?

No i jeszcze coś - po zainstalowaniu tego panelu w komputerze, wbudowane porty USB znacznie się spowolniły (przesył ~1 MB/s), w czytniku USB działa też wolno. W laptopie szybkość jest parokrotnie większa.

 

Jeszcze taka ciekawostka, że odbiornik od bezprzewodowej myszki mogę wsuwać w sekundę. Wykrywa błyskawicznie i działa.

No to może czytnik szajs? wypnij go z płyty i sprawdź działanie USB.

Wtedy działa.

Czytałem o tym błędzie na Internecie i coś przeczytałem o chipsecie. Zaktualizowałem sterownik - restart - działa 100% jak powinno - długi restart - po powolnym włożeniu można później wkładać normalnie.

Czyli wygląda, że coś jest programowo nie tak, a nie sprzętowo, skoro sterowniki coś naprawiają.

 

Dodam, że dysk zewnętrzny dalej nie jest obsługiwany przez czytnik, ale dobra… Dysk będę do tych mocniejszych portów podłączał.

 

Co do tego długiego restartu to chodzi mi o to, że komputer na 2 minuty zawiesza się w ostatniej fazie wyłączania. “Trwa zamykanie”, gaśnie monitor, coś tam w obudowie się wyłącza i komputer chwilę tak chodzi aż po 2 minutach następuje ponowne włączenie jak powinno. Dlaczego tak jest? :frowning:

A masz jakieś inne wolne gniazdo USB na płycie, to przepnij i sprawdź. Zobacz w jakim standardzie te gniazda na płycie pracują? USB1.1, czy 2.0?

 

A może są nie w pełni sprawne, z tymi gniazdami często jest problem?

Mam 2 gniazda. Pod 1 podpięty jest wbudowany panel w obudowę, a pod 2 właśnie ten czytnik.

Pozamieniam kolejność i sprawdzę później, bo na razie nie mam możliwości rozkręcenia go.

W standardzie USB 2.0

 

1 gniazdo było od początku wykorzystywane na ten wbudowany panel - nigdy nie było żadnych problemów z nimi (2 porty USB w tym panelu wbud.). 2 od paru dni jest wykorzystywane na czytnik.

 

 

Teraz tak mi się przypomniało, że ten chipset, który instalowałem to był z 2007 roku. Trochę przestarzałe, szczególnie dla Windows 8.1 i może dlatego nie działa po tym długim restarcie. Może jest nowsza wersja? Ja nie mogę znaleźć żadnej innej, ale może Tobie albo komuś innemu się uda znaleźć.

P. główna: GA-945P-DS3

Najnowsze stery do płyty głównej:

 

https://downloadcenter.intel.com/Detail_Desc.aspx?agr=Y&DwnldID=20775&ProdId=816&lang=eng

A przed tym tamte wywalić (a jak tak to jak :mrgreen: ), o ile się już same nie wywaliły czy od razu zainstalować?

Nadistalować - aktualizacja.

Czytnik włożyłem do pierwszego portu USB 2.0 na płycie i to samo.

Po instalacji chipsetu działało do czasu restartu.

No to chyba tak zostanie.

No dobra. A czy da się ten nie do końca działający port USB oddzielić od tych wbudowanych, działających?

Bo gdy jest problem z czytnikiem to i zapis na USB na wbud. portach nie działa.

Menadżer i kontrolery uniweralnej magistrali…

 

I masz tam główne koncentratory lub podobnie i trzeba sprawdzić na którym podpięty jest ten USB - wyłączasz po kolei i sprawdzasz czy ten pracuje,czy nie - najprościej  i dojdziesz który koncentrator za to odpowiada.

 

Lub wsadzisz do tego portu  np: mysz i we właściwościach koncentratora i zailanie, powinna być widoczna mysz.

 

Zabawa i z reguły wyłączysz dwa porty USB.

Za nim to wypróbuję to mam pewien problem z wbud. portami. Nie działają poprawnie nawet z odłączonym czytnikiem. Prawdopodobnie wtyczka jest źle podłączona po próbie czytnika na pierwszym porcie. Nwm jak one były podłączone i jak je podpiąć…

Czy mógłbyś mi powiedzieć jak to popodpinać?

VCC, Port -, Port+, Ground       x2

Szukałem w intrukcji p. g. ale tam są jakieś inne oznaczenia i nie wiem już.

 

To jest taka rozdzielona wtyczka. Nie taka jak od czytnika, że wszystko w 1 sklejone.

 

Z reguły jest taka kolejność i nie ważne jak się nazywają opisy na wtyczkach.

 

Weź instrukcję i sprawdź, ale jak działają, to podłączenie OK.

 

Pin jeden (pierwszy) zasilanie VCC, -, +, masa ground.