Niesamowicie powolne formatowanie pendriva

Witam

Zawsze formatowałem pendrivy w domu wiec nie zauważyłem wcześniej… wczoraj musiałem sformatować na laptopie z Win 7 Pro (sam laptop to Dell E6520) no i pełne formatowanie 8 GB (Fat 32) szybkiego pendriva zajęło prawie godzinę. Ten sam proces w domu na Win Xp Home i lapku znacznie słabszym trwa na tym pendrive kilka minut… co może być powodem (co sprawdzić/odblokować)?

Zobacz jak będzie szło ale na NTFS

Podobnie straszliwie wolno jak w przypadku Fat32…

Sprawdziłem kilka innych pendrivów: wszędzie jest podobnie tzn powolne formatowania na Win7 Pro x64+szybki laptop i znacznie szybsze na Win XP+wolniejszy laltop.

Niestety tego odkrycia dokonałem wczoraj i nie wiem jak było wcześniej…

Ciekaw jestem, czy XP nadaje taki sam rozmiar klastra co Win7, bo możliwe że prędkość formatowania jest też od tego zależna, przynajmniej na pendrakach… ale mogę się mylić, dawno już niczego nie formatowałem :wink:

Czy ewentualna różnica rozmiaru klastrów tłumaczyłaby aż takie gigantyczne różnice prędkości?

Tego nie jestem pewny, to co napisałem wcześniej jest bardziej hipotezą niż faktem, ale na moją chłopską logikę, im mniejszy rozmiar klastra, tym więcej “mielenia”.

Oczywiście niewykluczone, że za taki stan rzeczy jest lub może być odpowiedzialne coś innego (np. jakieś oprogramowanie weryfikujące pendraka w czasie rzeczywistym…), albo i grupa “anomalii”, która wpływa na szybkość formatowania.

Z drugiej strony jest też możliwość zmian w samym procesie obsługi różnego rodzaju dysków, być może wymuszonym przez wsparcie dla dysków ssd lub na sam fakt, że np. Win7 masz możliwość wykorzystania pendrive’a jako “przyspieszacza” systemu (ReadyBoost).