Niespójność tekstur - usterki karty graficznej

Witam.

 

Problemy z moim komputerem zaczęły się w listopadzie 2013. Wtedy był on zawirusowany, oddałem go do serwisu. Po otrzymaniu naprawionego komputera dodatkowo usłyszałem, że karta graficzna już ledwo co chodzi i jest uszkodzona. Komputer działał jakieś 20 dni, karta padła. Laptopa znów oddałem do naprawy - wymieniono kartę graficzną na nową. Zastałem wtedy ten problem, który mam zamiar opisać później - ale wtedy się tym nie przejmowałem. Tym razem uszłyszałem, że uszkodzony jest dysk twardy - znów się sprawdziło. Po ok. 3 tygodniach z komputera zaczęły znikać pliki, przestał działać internet i niektóre sterowniki. Znów oddałem laptopa do wymiany, tym razem, dysku. Dysk w serwisie wymienili z domyślnego Samsunga na Western Digital. Nareszcie zakończył się ten czteromiesięczny maraton - komputer działa.

 

Problem który chcę opisać może być związany ze sterownikiem do karty graficznej. Pierwszy dzień po odebraniu laptopa z wymienionym dyskiem z serwisu zacząłem go przystosowywać do użytku, dwa razy “Sterownik ekranu AMD przestał działać”. Taka sytuacja zdarzyła się później kilkakrotnie - zamrożenie ekranu, wyłączenie na sekundę i odzyskanie sprawności. Dwa razy ekran się zawiesił również podczas instalowania Skype, tylko że nie wrócił już do działania i komputer trzeba było resetować. To co teraz opisałem to nadal poboczne problemy. Sednem sprawy jest grafika mniej lub bardziej zaawansowana - w grach. Do tego czasu zainstalowałem dwie gry: Minecraft i Mafia: The City of Lost Heaven. W Minecrafcie spotkałem parę niezbyt ważnych niedogodności i jedną główną usterkę - niespójność tekstur, grafik. Otóż pomiędzy obiektami (klockami, czy jak najbardziej to widać, chmurami) występuje szeroka na jeden piksel (gry, nie ekranu) wyrwa. Problem powtarza się w trzymanych w ręce przedmiotach - najlepiej widoczne na tle czegoś jasnego np. nieba. Podobny problem do tego w MC jest również w Mafii, przez co podejrzewam, iż to usterka globalna, nie tylko do jednej gry. W Mafii mamy wspomnianą niespójność tekstur (w m.in. jezdni - zwłaszcza rzucającą się w oczy w nocy, budynkach) oraz to czego wcześniej nie było, czyli stopniowe renderowanie modeli - zauważyłem to w samochodach i pieszych. Samochód z daleka wygląda na kanciastą bryłę z dwuwymiarowymi kołami - sprite’ami, gdy się zbliżymy pojazd bardziej się zaokrągla a opony nabierają trójwymiaru, gdy podejdziemy jeszcze bliżej pojawiają się jasne szyby i już z najbliższej odległości wnętrze pojazdu ciemnieje. Zauważyłem też raz miganie kierowcy w samochodzie - pojawia się i znika. Z pieszymi jest trochę prościej - z daleka są kanciaści, szczególnie to widać na postaci gangstera którego kapelusz jest wtedy prostopodłościanem ze sprite’owym rondem, z bliska są w normie.

 

Raczej nie chcę instalować sterowników jeszcze raz, próbowałem tak i nic nie uległo zmianie. W jednym poradniku napisano, że obecny sterownik należy odinstalować aby zainstalować nowy, ale tak nie zrobię bo:

  1. Rok temu, przed wszelkimi problemami z komputerem, gdy wszystko hulało instalowałem sterownik na sterownik bez odinstalowywania starego i nowy się bez problemu się zainstalował

2.Nie chcę sobie usuwać chociażby tego wadliwie działającego sterownika, wolę utrzymać ten status quo, bo gdybym coś zepsuł, to później w serwisie mogliby powiedzieć, że to moja wina i mam radzić sobie sam, nie w ramach jako takiej gwarancji.

 

I proszę aby mi nie pisać abym zaniósł laptopa do serwisu, chociaż to się wydaje najlepszym i najszybszym wyjściem i żeby to naprawili. Gdybym tak chciał zrobić to nie pisałbym tutaj i dawno bym był już z komputerem w naprawie - zakładam ten wątek, bo najpierw chcę wiedzieć co się dzieje, co szwankuje i co należałoby zrobić aby się tego pozbyć.

 

Załączam zrzuty pokazujące problem - tylko z Minecrafta, bo w Mafii nie można zrobić screena za pomocą klawisza Print Screen - w grę wchodzą programy do nagrywania m.in. ekranu, których teraz niestety na dysku nie mam.

 

http://zapodaj.net/ffaecbb958391.png.html

http://zapodaj.net/b69a099e4b949.png.html

http://zapodaj.net/a7620c5e98b01.png.html

http://zapodaj.net/eee1d88eef4a6.png.html

 

Obrazków w tekście nie udało mi się utworzyć, ale są linki.

 

Dell Studio 1558

ATI Mobility Radeon HD 5470

WDC WD5000LPVX-75V0TT0 500,1 GB

 

A jesteś pewien, że na pewno zmieniono kartę grafiki?

 

Daj screen smart dysku z HD Tune, opcja health.

Tak, jestem pewien, że karta została wymieniona. Tuż przed kompletnym zepsuciem powyskakiwały różne krzaczki i losowe piksele, czyli agonia karty graficznej, a później ekran się wyłączył i więcej włączyć się nie chciał. Ten mój konkretny opisywany problem, czyli niespójność tekstur, występował już pomiędzy zairusowaniem komputera a padnięciem karty graficznej. W menedżerze urządzeń data instalacji to 06-03-2014.

 

Z dyskiem myślę że wszystko w porządku, badałem i HD Tune i  CrystalDiskiem

 

post-222299-0-79401300-1396368941_thumb.

 

EDIT: Dosłownie chwilę temu właśnie sterownik AMD przestał działać. Podczas przeglądania internetu. Zdarza się to rzadko, ale jednak się zdarza.

A może gpu nie zostało wymienione tylko poddane tzw. reballingowi ?

 

Na początek spróbuj innej wersji sterowników i upewnij się, że nie masz w panelu ustawień gpu suwaka jakości obrazu ustawionego na maksymalną wydajność.

Przeinstaluj sterownik i obowiązkowo użyj firmowy Della do Twojego lapa i systemu32/64 bitowego.

 

Obowiązkowo aktualizacja systemu do najnowszego i zainstalowany NetFramework 4.5.1.

 

Odinstaluj ten, ręcznie usuń z dysku katalog jak jest AMD,ATI, czyszczenie systemu Ccleanerem,restart i ster firmowy i sprawdź.

 

Ale mnie to wygląda na uszkodzenie karty?