Niesprawny zasilacz czy płyta?

Witam serdecznie.

Na początek dodam że zestaw, który posiadam ma już ok 3.5 roku, ostatnimi dni mam jednak z nim pewne problemy. Mianowicie, komputer nie chciał się uruchomić. Zgodnie z kilkoma już poradnikami o tematyce naprawy komputera, zacząłem kolejno sprawdzać, co jest nie tak. Uszkodzony był zasilacz, nie dawał on żadnego napięcia na wtyczce 24pinowej. Ok, kupiłem nowy zasilacz, jednak problem się powtarza. Wymontowałem wszystkie karty rozszerzeń z płyty(dysk, cdrom, grafike itp) zostawiłem tylko płytę i procesor. Po podłączeniu wtyczki 24pinowej i 8pinowej wtyczki zasilania procesora, płyta w żaden sposób nie reaguje (nie świeci się dioda, nie uruchamia się). Odłączyłem zasilacz od płyty, połączyłem piny (zielony z czarnym) w celu uruchomienia zasilacza. Zakręcił on wiatrakami, czyli zasilacz jest sprawny, niestety nie mam miernika, aby sprawdzić napięcia na wtyczce 24pinowej, jednak zasilacz jest prosto ze sklepu(wierze, że sprawny). Pożyczyłem od znajomego jakieś 2 stare zasilacze (Modecom 500W i 450W). Obydwa zasilacze są sprawne, używa on ich do diagnozowania komputerów w swoim serwisie. Podłączyłem jeden, komputer wstaje, podłączyłem drugi - komputer nie daje oznak życia. Moje pytanie brzmi: czy istnieje możliwość że to walnięta płyta główna uruchamia się na jednym zasilaczu, natomiast na innym już nie? Czy też pech chciał że trafiłem wadliwy zasilacz? Dodam że nowy zasilacz, który kupiłem to OCZ SXS2 500w.

Specyfikacja komputera:

plyta: Abit ip35-e

procek: e2160 @ 3GHz

ram: Patriot 2x2gb

grafa: galaxy gf8800gt

Sprawdziłem kondensatorki na płycie, wyglądają jak najbardziej ok, brak jakichkolwiek wybrzuszeń czy też wylanego elektrolitu.

Za wszelkie sugestie z góry dziękuję.

Pozdrawiam

Wątpię że to zasilacz, OCZ robi porządne zasilacze (chociaż może coś z kablami… nie wiem) Ale jak mówisz że na 1 startuje a na 2 nie to może, nie wiem, coś z wtyczkami się stało ? Sprawdź czy wszystko dobrze wpięte do wtyczki, i czy wtyczka porządnie trzyma się płyty (czasem wydaje się że dobrze podpiąłeś a tam 1 strona odstaje :stuck_out_tongue: )

wtyczki na 100% dobrze wpięte, nie ma możliwości że było jak mówisz :confused:

Sytuacja jest trochę dziwna skoro na jednym działa, a na drugim nie. Pisałeś że sprawdzałeś kupiony zasilacz złączając piny zielony i czarny. Przypomniało mi się że ostatnio potrzebowałem zasilacz do sprawdzenia, a że w pracy mam jakieś dwa wymontowane to spróbowałem z nimi. Pierwszy był w ogóle martwy, natomiast w drugim też złączyłem piny i się uruchomił. Później okazało się jednak że zasilacz pod obciążeniem nie działa (czyli śmieć). Może u Ciebie tak jest z tym który zakupiłeś.

Był czymś obciążony (chociaż napęd) podczas zwierania pinów? Uruchamianie zasilacza bez żadnego obciążenia, może doprowadzić właśnie do trwałego uszkodzenia.

Magduska88, całej prawy się nie dowiesz, gdy płyty głównej nie wymienisz. Obecnie magduska88, płyta główna ABIT IP35, oparta na chipsecie Intel P35 dla procesorów z podstawką LGA775 kosztuje 150 zł to tyle, co średniej jakości zasilacz komputerowy. Nie wiem, jakiej marki miałeś w komputerze zasilacz, który uległ uszkodzeniu. Chciałbym się dowiedzieć czy wszystkie funkcje płyty głównej są sprawne, jak karta dźwiękowa, sieciowa, porty USB 1.0 i 2.0. Pytam, ponieważ po awariach zasilaczy zdarzają się przypadki, że ogólnie płyta główna działa, lecz jest niepełnowartościowa. Sprawdź, czy wydajność w grafice 3D zauważalnie spadła w porównaniu ze stanem z przed awarii zasilacza.

Podam przykład. U kolegi awarii uległ zasilacz, płyta główna na KT400 przetrwała, lecz karta dźwiękowa już nie. Znalazłem płytę główną KT333 ze wszystkimi wybrzuszonymi kondensatorami. Za wymianę zapłaciłem 20 zł i okazało się, że karta dźwiękowa jest rozpoznawana przez system i sterowniki, lecz dźwięku nie dała, a wyjścia nie były wyciszone a głośniki podłączone i zasilone.

Nie, nie był niczym obciążony. Piny były zwarte żeby sprawdzić czy działa. Po włożeniu do kompa okazało się że nawet nie rusza. Włączał się tylko bez obciążenia.

odpal nowy zasilacz na innym kompie.

Dziękuje wszystkim za podpowiedzi. A więc stary zasilacz który miałem był także firmy OCZ SXS 500w. Został on wymieniony na taki sam. Nowy zasilacz został sprawdzony na zupełnie innej maszynie, i nie było żadnego problemu z tym aby komputer wstał - tak więc nowy zasilacz jest sprawny. Odnośnie płyty, jedyną wadą dostrzegalną na płycie jest spalony bezpieczniczek od portów USB na panelu przednim, jednak to było także wcześniej.

Apropo nowej płyty, jaką moglibyście zaproponować zamiast tego Abita. Wymagane jest żeby była ona podatna na OC z moim prockiem chociażby do tych 3GHz.

Pozdrawiam.

Dodane 29.01.2012 (N) 11:29

Trochę poszperałem w poszukiwaniu nowej płyty, którą poniższych, może się z nią spotkaliście, moglibyście polecić. Część z nich ma zintegrowaną karte graficzną, ale ja mam oddzielnego GF8800gt.

http://www.morele.net/plyta-glowna-asro … tx-248433/

http://www.morele.net/plyta-glowna-giga … r2-198794/

http://www.morele.net/plyta-glowna-asro … -s-194633/

http://www.morele.net/plyta-glowna-asro … -0-265801/

http://www.morele.net/plyta-glowna-asus … am-221201/

http://www.morele.net/plyta-glowna-asro … de-279582/

Najbardziej, chyba skłaniałbym się do tego ostatniego asrock’a p5b. Co wy o tym sądzicie?

Witam

Moje podejrzenia okazały się słuszne. Polecam zakup płyty główniej ASRock P5B-DE z uwagi na duży rozmiar, pełnego formatu ATX. Duża ilość gniazd daje szansę na rozwiązanie przyszłych problemów sprzętowych. Mam nadzieje, że dysponuje dużą obudową z filtrami przeciwpyłowymi a jeśli nie, to zakup. np. SunBeamTech. Dziękuję za podzielenie się Twoimi spostrzeżeniami, które okazały się również przydatne również mnie.