Niestabilna karta HD7770 na ASRock P5B-DE

Witam.
Bardzo proszę o przeczytanie całego tego postu - zajmie to tylko chwilę, a jest jest to dla mnie bardzo ważne, bo o ile zawsze (chyba) byłem biegły w sprawach komputerowych, to ta sprawa kompletnie mnie położyła

Posiadam Gigabyte HD7770. Karta jest w pełni sprawna (przetestowana pod obciążeniem na różnych płytach głównych i z różnymi zasilaczami), ale od czasu zmiany na używane mobo ASRock P5B-DE jest bardzo niestabilna.

A mianowicie, system potraf się zawiesić na pulpicie na kilka sekund, a po chwili widoczny jest komunikat, że przywrócono sterownik do działania. I tak co parę chwil. Zwiększenie czasu TdrDelay w rejestrze nie skutkuje.
(Czasem jest możliwe korzystanie z przeglądarki przez dłuższy czas, ale obciążenie karty już powoduje problemy)

Po poddaniu karty pod obciążenie w FurMarku (czasem nawet wystarczy odpalenie przeglądarki), po kilku sekundach się karta/system zawiesza lub widać BSODA, z którego wynika, że problemem jest nieodpowiadający sterownik AMD (podejrzewam wadę płyty głównej)

O ile rozwiązanie tego problemu może być trudne, bardziej interesuje mnie, czy ktoś jest w stanie powiedzieć mi, za co odpowiadają zaznaczone na zdjęciach układy?
Te “miejsce” wydaje “brzęczący” dźwięk (charakterystyczny dla pracujących podzespołów) przez cały czas podczas obciążenia, aż dojdzie do zawieszenia.

Zauważyłem, że gdy mocniej ścisnę to miejsce podczas pracy karty - ton dźwięku się zmienia (w zależności od przyciśnięcia do dołu lub do góry), a gdy zrobię to za mocno - pojawiają się artefakty na ekranie i trzeba rebootować system.
Oczywiście, w innych miejscach nie zauważyłem żadnego efektu podczas przyciskania do dołu lub do góry.

Zmiana systemu na Win7 czy Win8.1 - nie skutkuje. Instalacje sterowników czy zmiany ustawień w biosie, a także zmiana zasilacza - bez skutku.
Sporadycznie, gdy coś pogrzebię przy ustawieniu karty w slocie, potrafi ona działać stabilnie pod obciążeniem, jednak już na drugi dzień wszystko wróciło do “normy” (sądzę że to poprawne działanie może być kwestią przypadku)

Czy ktoś ma jakąkolwiek propozycję działania w tej sytuacji? Czy ktoś się orientuje, co może ten obszar zaznaczony na zdjęciach oznaczać?

Bardzo dziękuję za przeczytanie tego długiego wpisu. Będę niezmiernie wdzięczy za każdy, nawet najmniejszy odzew! Jeszcze raz baaaardzo dziękuję! :smiley:

Win8.1, ASRock P5B-DE, Xeon E5450, Gigabyte HD7770, Ocz CoreXStream 500W
Obudowa raczej dobrze wentylowana - GPU 29℃ idle, 68℃ w stresie, CPU 40℃ idle, 75℃ w stresie.27

  1. Czy w płycie głównej jest wgrany najnowszy bios. Jeżeli nie to zaktualizuj BIOS.
  2. Zresetuj BIOS poprzez wyjęcie bateryjki na około 30 sekund przy wyłączonym zasilaniu komputera. Następnie bateryjke włóż z powrotem.
  3. Jeżeli zakładasz, że karta jest sprawna to trzeba typować inne podzespoły tj. płyta główna lub zasilacz.
  4. Jaka jest sprawność zasilacza ? Czy jest oczyszczony z syfów w środku, czy wentylator jest czysty i jest zdolność odprowadzania ciepła.
  5. Użyj programu Display Driver Uninstaler i odinstaluj sterowniki grafiki.
  6. Zainstaluj sterownik pobrany ze strony Gigabyte odpowiedni dla Twojej karty.

Jeżeli są hałasy ze strony karty, brzęczenie, gwizd takie coś może mieć miejsce. Są to często hałasujące cewki. Sygnalizuje to albo zużycie karty albo słabą jakość jej wykonania. Po wtóre nie polecam dotykania elementów komputera, gdy ten jest pod napięciem (dociskanie, przemieszczanie karty). Grozi to spaleniem karty i / lub płyty głównej. Karta powinna być dokładnie umieszczona w porcie i dokręcona do obudowy komputera. Należałoby też obserwować temperatury karty, ponieważ całkiem możliwe, że karta się przegrzewa. Wszelka ingerencja w sprzęt komputerowy powinna być prowadzona przy kompletnym odłączeniu od zasilania.

  1. Jest wgrany najnowszy BIOS wraz z mikrokodami do Xeona. Wgranie oryginalnego BIOSa i użycie procesora LGA775 niczego nie zmienia

  2. Wykonane

  3. Jak już napisałem wcześniej, karta była testowana pod innym zasilaczem i nic się nie zmieniło. Testowana z inną płyta główną, ale z tym samym zasilaczem, działa poprawnie.

  4. Zasilacz jest dobrze chłodzony i zabezpieczony filtrem przeciwkurzowym, sprawność najpewniej 80

  5. Bez efektu

  6. Bez efektu

Temperatury GPU w poście podałem, i wynika z nich, że są dość niskie
Jeżeli chodzi o piszczenie/brzęczenie, występuje tylko gdy ma dojść do awarii. Gdy karta nie zamierza się zawiesić, działa bez wydawania tego dźwięku. O ile jest to wina płyty głównej - ten dźwięk dochodzi z karty graficznej

Dziękuję za odzew :slight_smile:

No więc do tej płyty trzeba wsadzić inną kartę grafiki i test.

Możliwe, że płyta ma problem z gniazdem PCIE lub nie lubi się bios/płyta z HD7770?

Skoro na tej płycie masz Xeona to na pewno masz też modowany BIOS. Obstawiam jakiś konflikt sprzętowy, bo lecisz na zmodowanej płycie/procesorze i Biosie. A to brzęczenie to cewki. Przy dużym obciążeniu to normalne przy większościowi kart - tego problemu nie mają zazwyczaj porządne autorskie konstrukcje. Skoro dzieje się tak przy przeglądaniu internetu i innych mało wymagających czynnościach to może płyta źle zarządza zasilaniem.

Artefakty po ściśnięciu mogą być spowodowane tym, że zwierasz skórą piny. Poza tym elektroniki podczas pracy się nie rusza. Elektryka prąd nie tyka, ale wymuszone zwarcie może nam odesłać ewentualna elektronikę w zaświaty.

Problem został rozwiązany…
Chodziło o ustawienie w planie zasilania - oszczędzanie energii na magistrali PCI-E (ASPM). Po wyłączeniu tego, wszystkie problemy ustały :slight_smile: