Niestabilna praca procesora. Wysokie temperatury

Witam serdecznie. Od jakiegoś czasu zauważyłem dziwny sposób pracowania mojego procesora. Mianowicie gdy tylko otrzymałem nową grę, Black Ops 2, zauważyłem że już po chwili grania procesor zaczyna pracować niestabilnie. Są tak zwane lag spikes. Chwilowo mam 60 fps, a następnie spada do 15 by znowu się unormować. I tak co kilka sekund. Z ciekawości wykonałem test OCCT 4.4.0. Zaskoczył mnie pewien wykres który podaję tutaj: http://puu.sh/4q9yf.png Częstotliwość procesora zmniejszała się do 800mhz, i skakała do swoich zwykłych 3013.

Czy można coś na to poradzić? Temperatura procesora dochodziła do 75 stopni.

Czy to wina procesora, czy chłodzenia? Zastanawiam się czy wymienić tylko chłodzenie, czy cały procesor.

Oczywiście nazwa procesora to AMD Athlon 250 x2.

Przeniesione z działu System operacyjny Windows 7.

Cześć,

Na początek warto wyczyścić komputer z kurzu oraz przy okazji wymienić pastę na procesorze.

Napisz także jaki masz zasilacz oraz sprawdź, czy na płycie głównej nie masz przypadkiem wybrzuszonych kondensatorów.

Komputer jest wręcz nówka. Ma zaledwie kilka miesięcy więc myślę że wymiana pasty termoprowadzącej nie pomoże mi.

Kurz tak samo. Czysto.

Posiadam zasilacz Ibox 400w. Model DR-8400BTX

Spróbuj podłączyć markowy zasilacz do komputera i sprawdź czy komputer będzie pracował stabilnie.

Chyba że masz plomby na obudowie, wtedy skorzystaj z gwarancji (skoro piszesz że komputer jest prawie nówka to pewnie ją jeszcze masz).

Rozumiem że IBox jest na czarnej liście?

Nie dało by się ustawić stabilnych napięć?

Jaką markę zasilaczy polecacie? Tylko od razu mówię, nie mam zbyt wiele pieniędzy :slight_smile:

Cześć,

Są zasilacze i pseudo-zasilacze, ty posiadasz ten drugi, przeczytaj: http://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1199271.html

Może tak, może nie. Bez sprawdzenia jak komputer pracuje na markowym zasilaczu trudno coś więcej powiedzieć.

I jeszcze jedno, jaką temperaturę masz podczas normalnej pracy komputera?

CPU przy przeglądaniu internetu i kożystaniu z programów komunikacyjnych ma okolice 52/54 stopni.

Moim zdaniem temperatury są trochę za wysokie, ale poczekaj jeszcze na opinie innych osób.

Ile będzie kosztował mnie zasilacz który będzie dawał stabilne napięcia?

Dodane 13.09.2013 (Pt) 16:48

Co powiesz na zasilacz Chieftec GPS-400AA-101 A?

Dodane 13.09.2013 (Pt) 17:02

Albo be quiet! BQT P4-350W-S1,3?

A wziąłeś pod uwagę, że osoba składająca twój komputer mogła przypadkowo niepoprawnie zamontować radiator, skoro komputer jest nowy skorzystaj z gwarancji.

A masz pewność że są niestabilne?

Tak. Mogę podać nawet screena z skokami i spadkami napięcia podczas 100% zużycia procesora.

Dodane 14.09.2013 (So) 11:57

Mam pewność że napięcia są niestabilne. Dało by się coś z tym zrobić?

A napięcie sprawdzałeś miernikiem czy programem ? Według mnie jak przy przeglądaniu internetu masz 54 stopnie podczas gry dochodzi jeszcze wyżej taktowanie procka spada aby zmniejszyć temperaturę i dlatego występują zacięcia

Masz 100% rację.

Możliwe jest usztywnienia taktowania?

Sprawdzałem OCCT 4.4.0

Przy temperaturze powyżej 71 zaczyna się szalenie taktowania procesora. Spada do 700hz i skacze do 3000.

Słyszałem że da się za pomocą programu ThrottleStop zablokować taktowanie. Niestety. Moje CPU nie jest obsługiwane.

Dodane 14.09.2013 (So) 13:13

Sprawdziłem to. Wyłączyłem opcję w biosie która kontrolowała taktowanie procesora proporcionalnie do temperatury. Zresetowałem pc i włączyłem stress testa.

Co się okazało? Że temperatura spokojnie doszła do 74 stopni, bez zmniejszenia taktowania. Zresetowałem komputer ponownie i włączyłem opcję ponownie ponieważ maxymalna temperatura mojego procesora to 75 stopni… Jest możliwość by jakoś go schłodzić? Co powinienem kupić? Wystarczy zmiana pasty termoprowadzącej czy mam zakpić nowe chłodzenie?

Ile będzie mnie to kosztować?

Skoro procesor tak bardzo się nagrzewa to należałoby sprawdzić czy pasta jest poprawnie nałożona, czy chłodzenie jest poprawnie zamontowane.

Tyle tylko, że skoro komputer jest na gwarancji to z niej skorzystaj i nie kombinuj na własną rękę. Od tego masz gwarancję.